נתניהו: מה שקרה בקונסוליה באיסטנבול היה נורא, אך צריך לשמור על יציבות סעודיה

ראש הממשלה אמר בבולגריה כי יש לטפל ברצח העיתונאי חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית "באופן הראוי", אך הוסיף כי יציבות המשטר בריאד חשובה לביטחון האזור והעולם: "הבעיה הגדולה יותר היא מצד איראן"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם ראש ממשלת בולגריה בוריסוב וראש ממשלת יוון ציפראס בוורנה, היום
נתניהו עם ראש ממשלת בולגריה בוריסוב וראש ממשלת יוון ציפראס בוורנה, היוםצילום: AFP

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (שישי) לראשונה בפומבי לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בתחילת החודש שעבר ואמר כי "מה שקרה באיסטנבול היה נורא, אך איראן היא הבעיה הגדולה יותר". במפגש פורום קראיובה בבולגריה הוסיף נתניהו כי "יש לטפל במקרה באופן הראוי, אך בו בזמן אני אומר שחשוב מאוד - למען יציבות האזור והעולם - שסעודיה תישאר יציבה, ויש למצוא דרך להשיג את שני היעדים".

נתניהו נימק את עמדתו בכך שיש לאחד כוחות נגד המאבק באיראן: "עלינו לוודא שאיראן לא תמשיך בפעילויות העוינות כפי שהיא עושה באירופה". ראש הממשלה הזכיר כי בחודשים האחרונים חשף המוסד שתי מתקפות טרור בפריז ובקופנהגן שארגנו השירותים החשאיים של איראן. "חסימת איראן היא בראש סדר העדיפויות שלנו לביטחון - לא רק לביטחון ישראל, אלא גם לאירופה ולעולם". 

הפגנה למען חאשוקג'י בארה"ב. הציבור דורש מטראמפ לפעול נגד השלטון בריאדצילום: בלומברג

דברי נתניהו נאמרו ברקע הדיווח שפורסם אתמול בוושינגטון פוסט, ולפיו ביקש ראש הממשלה מהבית הלבן לשמר את מערכת היחסים הקרובה של ארה"ב עם יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, לאחר רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י. לפי הדיווח, המתבסס על מקורות בממשל האמריקאי, נתניהו תיאר את בן סלמאן כ"בעל ברית באזור". בשבועות האחרונים הפעילו חברי קונגרס משתי המפלגות לחץ כבד על טראמפ להעניש את סעודיה על רצח העיתונאי, שנודע כמבקר חריף של בן סלמאן.

בשבוע שעבר הפך נשיא ארה"ב את עמדתו בנוגע למעורבות ההנהגה בריאד ברצח חאשוקג'י: טראמפ אמר כי הגרסה של ממשלת סעודיה לנסיבות התקרית היא "הטיוח הגרוע ביותר אי פעם". טראמפ אמר כי "מישהו פישל בגדול" והוסיף: "זה היה כישלון מחפיר מהיום הראשון. הנסיך בן סלמאן מנהל שם את הדברים עוד יותר בעת הזו... אם מישהו היה (מעורב), זה היה הוא". קודם לכן אמר שהוא מאמין לגרסת ריאד בנוגע לאירוע.  

שלשום הודיע התובע הכללי באיסטנבול כי מתנקשים חנקו למוות את חאשוקג'י ברגע שנכנס לקונסוליה הסעודית בעיר. התובע אירפאן פידאן הוסיף כי לאחר שהעיתונאי נחנק, גופתו בותרה והושמדה. מדובר בהצהרה הרשמית הראשונה המפרטת כיצד העיתונאי נרצח. בעבר הצהירה ריאד כי חאשוקג'י נהרג בקטטת אגרופים כחלק ממבצע הסגרה שהשתבש. בסעודיה טענו כי גופתו לא בותרה אלא גולגלה בשטיח, וכי "משתף פעולה מקומי" נפטר ממנה.

בשנה החולפת התהדקו היחסים הפומביים בין ישראל לסעודיה, בין השאר גם בעקבות ראיון של הרמטכ"ל איזנקוט לאתר הסעודי "אילאף" בנובמבר 2017, ובו אמר כי קיימת הסכמה מלאה בין ישראל לסעודיה בנוגע לניתוח כוונות טהראן, והזכיר כי שתי המדינות מעולם לא נלחמו זו בזו. "אנו מוכנים להחליף מידע עם המדינות הערביות המתונות", הוסיף הרמטכ"ל. זו היתה הפעם הראשונה שקצין ישראלי כה בכיר מתראיין לכלי תקשורת בממלכה, שאין לה יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

לפני הצהרתו נפגש נתניהו בוורנה עם ראש ממשלת יוון ציפראס, עם ראש ממשלת בולגריה בוריסוב, עם ראש ממשלת רומניה דנצ'ילה ועם נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ. המנהיגים דנו בהמשך שיתוף הפעולה הבילטרלי בתחומים שונים, בהם צינור הגז ממאגר לווייתן לאירופה ולבלקן. "זו הפעם הראשונה שהזמינו מנהיג מחוץ לארבע המדינות האלה להשתתף בפורום", אמר נתניהו. "כל אחד מהם הבטיח לי שהם יקדמו שיפור בהצבעות בעניינים שנוגעים לנו באיחוד האירופי ובאו"ם. הם מאוד רוצים בגז הישראלי, הם מאוד רוצים בטכנולוגיה הישראלית והם מאוד רוצים בידידות של ישראל. זה סימן טוב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ