על רקע ההסכם המתגבש בין ישראל לחמאס, עבאס וא-סיסי נפגשו

בפגישה השתתפו ראש המודיעין המצרי והאחראים מטעם הרשות לפיוס הפנים-פלסטיני. לשכת עבאס לא מסרה פרטים על עמדתה בעניין הרגיעה המסתמנת בעזה

ג'קי חורי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בגבול עזה, אתמול
הפגנה בגבול עזה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נפגשו היום בשולי ועידה בינלאומית בשארם א-שייח. הפגישה, שיזם א-סיסי, נערכה על רקע גיבוש הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס, בתיווך מצרים. בפגישה השתתפו גם ראש המודיעין המצרי, הגנרל עבאס כאמל, והאחראים מטעם הרשות הפלסטינית למגעים לפיוס - בכיר הפתח עזאם אל-אחמד והשר לעניינים אזרחיים, חוסיין א-שייח.

בהודעה שפרסמה לשכת עבאס בתום הפגישה נמסר כי שני המנהיגים דנו בהתפתחויות במזרח התיכון ובמה שהוגדר כסכנות לפלסטינים, וכי הם סיכמו על המשך התיאום בנוגע לתהליך המדיני ולזירה הפנים-פלסטינית. ההודעה לא כללה פרטים על התקדמות תהליך הפיוס, או על עמדת הרשות ביחס למגעים בין ישראל לבין חמאס.

פרטי הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס

הערב נפצע באורח קשה פלסטיני מירי חיילי צה"ל בגבול עזה. הצבא מסר כי החיילים זיהו שלושה בני אדם שהתקרבו לגדר המערכת וכי האדם שנורה חיבל בה באמצעות גרזן. הוא פונה לבית החולים סורוקה.

בימים האחרונים אמרו ל"הארץ" בכירים בפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה כי במסגרת ההסכם המתגבש עם ישראל תופסק האלימות בהפגנות בגבול. סגן ראש הלשכה המדינית של החמאס בעזה, חליל אלחיה, אף הצהיר אתמול כי המגעים מתקרבים לנקודת הסיום. העימותים אתמול התאפיינו במתינות יחסית ואיש מהמפגינים הפלסטינים לא נהרג מירי צה"ל. לפי משרד הבריאות בעזה, 12 מפגינים נפגעו מירי חי.

היום פורסמו בעיתון הלבנוני אל-אחבאר פרטי הסכם הרגיעה, שבו מתחייב חמאס לרסן את האלימות בגבול עד סוף 2018. מנגד, מצרים תלחץ על ישראל להקל במצור על עזה ולהגדיל את השטח המותר לדיג לחופה. ההסכם מחייב את הרשות הפלסטינית לאפשר לקטאר לממן את משכורותיהם של פקידי חמאס למשך שישה חודשים לפחות, ולשלם לאנשיה ברצועה 80% משכרם במקום 50% כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ