עריקאת: ישראל איימה להפריד בין המסים המשולמים לגדה ולרצועת עזה

מזכ"ל הוועד הפועל באש"ף אמר כי מסר ברוח זו הועבר לרשות בשבוע שעבר, אך לא ציין באילו סכומים מדובר. בכיר ברשות הפלסטינית ל"הארץ": מהלך כזה יבטל כל השפעה שלנו על הרצועה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עריקאת ברמאללה, בספטמבר. המהלך מנתק את הרצועה מהגדה
עריקאת ברמאללה, בספטמבר. המהלך מנתק את הרצועה מהגדהצילום: Nasser Shiyoukhi/אי־פי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר היום (שני) כי ישראל איימה להפריד בין כספי המיסים שהיא גובה בעבור הרשות הפלסטינית בגדה ובין הכספים הנגבים לרצועת עזה. עריקאת לא הסביר באילו סכומים מדובר, אך ציין כי בשבוע שעבר העבירה ישראל לרמאללה מסר ברוח זו. 

בכיר ברשות הפלסטינית אמר ל"הארץ" כי אם ההחלטה תמומש, היא תנתק באופן כמעט מלא את הרצועה מהגדה ואף תבטל כל השפעה של הרשות על הרצועה. לדבריו, בשלב זה אמנם לא ברור אם מדובר באיום או בהחלטה ממשית, אך ברשות מתייחסים לכך ברצינות נוכח ההתפתחויות בשיחות לרגיעה בעזה שמקבלות ביטוי בשטח. 

עזה בסוף החודש שעבר. ישראל רוצה לוודא שהכספים ימנעו קריסה הומניטרית
עזה בסוף החודש שעבר. ישראל מונעת העברת דלק ומשאבותצילום: Khalil Hamra/אי־פי

ישראל גובה למען הפלסטינים מיסים ותשלומים נוספים ששוויים כ-180 מיליון דולר בחודש. לאחר קיזוזים הכסף מועבר למשרד האוצר הפלסטיני ברמאללה, שאמור להשתמש בו לכיסוי הוצאות בגדה וברצועה. בחודשים האחרונים, בעקבות הסנקציות שהרשות הטילה על הרצועה, נשמעו קריאות בעזה ובישראל להפרדת המיסים בגדה וברצועה כדי למנוע משבר הומניטרי בעזה. מקורות פלסטינים אמרו כי ישראל איימה על רמאללה שתפריד את המיסים אם הרשות לא תסיר את הסנקציות על עזה. 

המקורות הוסיפו כי הכספים המיועדים לעזה יועברו לפיקוח בינלאומי כדי לקדם פרויקטים אזרחיים ברצועה וכדי להבטיח שהסכומים - המוערכים בעשרות מיליוני דולרים בחודש - לא יועברו לחמאס. בתוך כך, עיתון אל-אחבאר הלבנוני דיווח הבוקר כי הכסף הקטארי לתשלום המשכורות לפקידי חמאס ברצועה יועבר עד סוף השבוע ברקע הרגיעה המסתמנת. תושבים בעזה מדווחים על תוספת ניכרת בשעות צריכת החשמל, ובימים האחרונים אף אמרו כי החיבור לחשמל נמשך לילה שלם. 

הסנקציות של הרשות על עזה הובילו הבוקר למחאה נוספת: נהגי משאיות פלסטינים שמעבירים סחורות מכרם שלום לרצועה הודיעו על עיצומים עקב מיסים חדשים שהרשות הטילה עליהם. מעתה בעלי המשאיות נדרשים לשלם 30 שקלים על כל משאית. הנהגים אמרו שהמהלך הוא "חלק ממסע הענישה של הרשות", ואחד מהם סיפר כי כל משאית משלמת 700 שקל כדמי בידוק למשרד הביטחון ועוד 500 שקל כדמי מעבר. 

הוועדה המארגנת לתהלוכות השיבה הודיעה כי תמשיך בהפגנות ובמשטים לכיוון הגבול הימי שבצפון עזה. היום בצהריים התרחשו עימותים באזור זיקים, ולפי הסהר האדום הפלסטיני נפצעו 21 פלסטינים - בהם שמונה שנפגעו מירי חי. עם זאת, משרד הבריאות בעזה לא דיווח על פצועים שפונו לבתי חולים. 

תגובות