הכנסת אישרה: אסירים ביטחוניים לא יזכו לקיצור מאסרם כחלק מהפחתת הצפיפות בבתי הכלא

החוק לקיצור עונשם של אסירים אושר בקריאה שנייה ושלישית, לאחר שהוחרגו ממנו אסירים שהורשעו בבתי משפט צבאיים בשטחים או בעבירות ביטחון. עם כניסתו לתוקף, ישתחררו יותר מ-700 אסירים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים ביטחוניים בכלא ניצן ברמלה
אסירים ביטחוניים בכלא ניצן ברמלהצילום: ניר כפרי

הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את נוסח החוק להקדמת שחרור אסירים, שנועדה להביא לצמצום הצפיפות בבתי הכלא בעקבות החלטת בג"ץ. הנוסח שאושר מחריג מהחוק אסירים ביטחוניים - מי שהורשעו בבתי משפט צבאיים בשטחים או בעבירות ביטחון. תיקון החוק קובע כי תקופת השחרור של כלל האסירים המרצים עונש של עד ארבע שנות מאסר תקוצר בכמה חודשים.

החוק, שאושר ברוב של 53 תומכים מול תשעה מתנגדים, צפוי להיכנס לתוקפו ב-20 בדצמבר ויביא לשחרורם המיידי של יותר מ-700 אסירים פליליים. הנוסח החדש, שמחריג אסירים ביטחוניים, נכתב בעקבות הפרסום ב"הארץ" לפיו במסגרת הקדמת השחרורים ייצאו לחופשי כ-300 אסירים פלסטיניים כמה חודשים לפני מועד שחרורם המקורי. החרגת האסירים הביטחוניים תותיר את הצפיפות הקשה באגפים הביטחוניים בבתי הכלא על כנה ואף עלולה להחמירה, שכן בנוסח החדש בוטלה האפשרות שעמדה בפניהם עד כה לקבל שחרור מנהלי בן כמה שבועות, ככל האסירים.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר בדיון על חוק השחרור המנהלי: "אני גאה על כך שלמרות שהעמדה ההתחלתית של משרד המשפטים היתה שלא ניתן להבדיל בחקיקה בין מחבלים ארורים לבין אסירים פליליים שחוזרים לחברה הישראלית, בסופו של דבר העמדה הנחרצת שלי הביאה לכך שהכנסת הכירה בעקרון החשוב הזה".

בדיון אמר ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) לחברי הכנסת: "23 שנה אחרי רצח רבין, כל נערה ערביה שכתבה משהו בפייסבוק מפריעה לכם הרבה יותר מיגאל עמיר, או מכל שאר הרוצחים היהודים. מדובר בתאוות נקם, נגד כל ערבי באשר הוא. אנסים ורוצחים יהודים, לא טובים יותר מכותבי פוסטים ערבים או מזורקי אבנים. אסיר הוא אסיר. זו לא הרתעה, זו נקמה - גם ההצעה הזו כולה נקמה. כולה רדיפה גזענית ולכן אין לה מקום".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר בדיון כי "אסור שזכויות אדם והזכות לשוויון יעצרו בכניסה לכלא. רגע לפני שאישרנו חוק חשוב שיממש את הזכות לתנאי מחייה מינימליים לאסירים, הממשלה חזרה בה והחליטה להחריג מתוכו כמה מאות אסירים 'ביטחוניים'. כך היא יוצרת היררכיה בין אסירים ומבטיחה זכויות רק לחלק מהם. זו  אפלייה קשה ובלתי מוצדקת".

החוק להקדמת שחרור אסירים שונה בעקבות בעיית צפיפות קשה בשירות בתי הסוהר, שהובילה להחלטה של בג"ץ להקצות לכל אסיר לפחות שלושה מטרים רבועים לצרכי מחיה. בחלק מבתי הסוהר כיום נמצאים האסירים הביטחוניים בצפיפות של 2.2 מ"ר לאדם. ביום חמישי דחה בג"ץ את בקשת המדינה לדחות ל-2027 את הרחבת שטח המחיה לאסירים, והורה לה להקצות שטח של 4.5 מטרים רבועים לכל אסיר עד מאי 2020. עוד קבע בג"ץ כי על שב"כ להקצות שטח מחיה דומה לעצורים במתקני השירות עד 2021. בקשת השב"כ לדחות את יישום המהלך בשמונה שנים נדחתה, אף שאנשיו הזהירו כי הרחבת שטח המחיה לעצור עלולה לפגוע ביכולת לסכל פיגועים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ