"חוק גדעון סער" |

כחלון דרש נוסח מרוכך, הליכוד הגיש הצעה להפקעת סמכות הנשיא בהרכבת הממשלה

יו"ר הקואליציה אמסלם הגיש הצעת חוק שתחייב את הנשיא להעניק את המנדט לאחר הבחירות לראש המפלגה שיזכה לתמיכת מרבית הח"כים, ללא שיקול דעת. גורמים בכולנו: הנוסח לא סוכם אתנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון, נתניהו וסער, ב-2013

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק של יו"ר הקואליציה דוד אמסלם, שתפקיע הלכה למעשה מהנשיא את הסמכות לקבוע את זהות המועמד להרכבת הממשלה. לפי ההצעה, הנשיא יחוייב להעניק את המנדט לראש המפלגה שמרבית חברי הכנסת המליצו עליו. שר האוצר משה כחלון הסכים אתמול (ראשון) לשינוי מתון יותר של נוסח החוק הקיים, שהגביל את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה רק ליו"ר אחת המפלגות, אך בכולנו הבהירו שהנוסח שהגיש אמסלם לא סוכם איתם.

גורמים בכולנו הבהירו בימים האחרונים כי בכוונתם להתנגד לנוסח נרחב לחוק, המכונה "חוק גדעון סער". בסביבתו של אמסלם אמרו אתמול כי קיימים מגעים עם כולנו בניסיון לגייס את תמיכתם במהלך. אמסלם התייחס גם לנוהל הבהול הצפוי לקידומו של החוק, על רקע האפשרות שראש הממשלה בנימין נתניהו יפזר את הכנסת. "שום דבר בחיים לא בהול", אמר אמסלם, "אני בעמדה שמה שיכולתי לעשות אתמול, לא אדחה למחר". בהתייחס לחוק אחר, פסקת ההתגברות, ציין אמסלם כי "יש לנו קואליציה קומפקטית. הבעיה שלה היא שאם אחת השותפות לא רוצה, אנחנו לא יכולים לקדם את החוק". 

הסעיף המרכזי בהצעה של אמסלם קובע כי "הנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת שהינו ראש מפלגה, אשר סך כל ההמלצות שניתנו לטובתו על ידי נציגי הסיעות מבטא את המספר הגדול ביותר של חברי הכנסת". בדברי ההסבר נכתב כי "בנוסח החוק הקיים כיום ישנה לקונה אשר עלולה להביא למצב אבסורדי בו מלאכת הרכבת הממשלה תוטל על ח"כ שאינו ראש מפלגה ואשר לא היה כלל מועמד לעמוד בראשות הממשלה במהלך הבחירות עצמן". בנוסף נכתב כי "לשון החוק הקיים איננה מגדירה באופן ברור על מי צריך להיות מוטל התפקיד ומחייבת למעשה לבצע, בעת הטלת התפקיד, הערכת סיכויים של המועמדים השונים אשר לא ברור כלל כיצד היא יכולה להיעשות ועל פי אילו קריטריונים". 

אמסלם הצהיר לראשונה כי יקדם את החוק בעקבות הפרסום ב"ישראל היום", לפיו הנשיא ראובן ריבלין תכנן להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה אחרי הבחירות הקרובות על חבר כנסת שאינו נתניהו. ראש הממשלה אמר לאחר הפרסום כי חבר הכנסת לשעבר גדעון סער ניסה לקשור קשר כדי להביא להדחתו אחרי זכיית הליכוד בבחירות. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ