גופתו של טייס חיל האוויר אותרה בכנרת אחרי 56 שנה

סגן יקיר נווה, שנספה בהתרסקות מטוס בכנרת בשנת 1962, נחשב עד כה חלל שמקום קבורתו לא נודע. הנקודה שבה נמצאו השרידים לא נסרקה מעולם, ורק באמצעות טכנולוגיה חדשה הגיעו אליה

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגן יקיר נווה
סגן יקיר נווהצילום: דובר צה"ל

ראש אגף כוח האדם בצה"ל, האלוף מוטי אלמוז, הודיע היום (שלישי) כי אותרו שרידי גופתו של טייס חיל האוויר, סגן יקיר נווה (לייפר), שנחשב במשך 56 שנים חלל שמקום קבורתו לא נודע. השרידים אותרו בסוף החודש שעבר, בין שברי מטוס שהתגלו בכנרת. המכון לרפואה משפטית אישר שהשרידים שייכים לנווה. מצבה לזכר הקצין הוקמה בחלקת הנעדרים בבית הקברות הצבאי בהר הרצל שבירושלים, והוא יובא למנוחות ביום שלישי הבא, בשעה 15:00, בבית העלמין הצבאי קרית שאול.

נווה שירת כטייס וכמדריך בבית הספר לטיסה של חיל האוויר. ב-6 במאי 1962 יצא לטיסת אימונים במסגרת תפקידו עם חניכו, סמל עודד קוטון. המטוס שבו טסו התרסק בכנרת והשניים נהרגו. גופתו של קוטון נמצאה בקרקעית הכנרת, בין שברי המטוס, כשנה לאחר ההתרסקות. במהלך השנים נערכו 12 מבצעי חיפושים אחר גופתו של נווה, ולפני כעשור נמצאו שרידים נוספים של המטוס, אך רק בעת האחרונה צלחו המאמצים. דובר צה"ל מסר כי חיל האוויר שמר על קשר רציף עם משפחתו של נווה מאז התאונה ועדכן אותה בכל פרטי המבצע האחרון. 

החיפושים בכנרת אחר גופתו של יקיר נווהצילום: דובר צה"ל

החיפושים נעשו הפעם בשיטה חדשה: שטח הקרקעית נשאב דרך צינור באורך 35 מטר לאסדה שנבנתה באתר החיפושים, ושם חיפשו אנשי חיל האוויר את שרידי הגופה. סא"ל גל, ראש אגף חקירות ואיתור נעדרים בחיל האוויר שהיה אחראי למבצע הנוכחי, אמר כי ממצאי החיפושים הקודמים עזרו הפעם: "המבצע הקודם היה באביב 2016, והיום הטכנולוגיה מתקדמת הרבה יותר ומייעלת את החיפושים". לדבריו, "האתר שבו נמצא נווה עלה כאפשרות בעבר, אבל בגלל הקושי להגיע אליו לא נעשו בו חיפושים".

סא"ל גל הוסיף כי המטוס פגע במים במהירות של 400 קמ"ש והתפזר ברדיוס של מאות מטרים. בשל כך אומרים בחיל האוויר כי לא יכלו למצוא את גופתו של נווה עם גופתו של קוטון, שישב בתא הטייס. לבסוף, בתום עשרות שנות חיפושים, נמצאה הגופה במרחק כארבעה קילומטרים צפונית-מזרחית לטבריה. תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ