דיווח: מחמוד עבאס הסכים לתת הזדמנות למשא ומתן לרגיעה בעזה

על פי העיתון אל-חיאת, תחת לחץ נשיא מצרים הסכים יו"ר הרשות לא לסכל את הניסיונות להגיע לרגיעה. עם זאת, הוא התנה את הסכמתו בכך שבהמשך יקודם הסכם שבסופו תשלוט הרשות בעזה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס ברמאללה, בתחילת השבוע שעבר
עבאס ברמאללה, בתחילת השבוע שעברצילום: AFP

בלחץ נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס הודיע כי ייתן הזדמנות למשא ומתן המצרי בניסיון להגיע להסכם רגיעה ברצועת עזה, כך דווח הבוקר (חמישי) בעיתון אל-חיאת. עם זאת, על פי הדיווח, הנשיא הפלסטיני התנה את הסכמתו בכך שבהמשך יקודם הסכם שבסופו תשוב הרשות לשלוט בעזה.

על פי הדיווח, בפגישה שהתקיימה בין עבאס לנשיא מצרים בשארם א-שייח ביום שבת, לחץ א-סיסי על מקבילו הפלסטיני שיאפשר את קידום ההקלות לרצועה. עבאס, לפי הדיווח, נענה לבקשתו והסכים לעת עתה לא להטיל סנקציות חדשות על הרצועה ולשלם משכורות לפקידי הרשות. 

עבד אל פתח א-סיסי, בוועידה בשארם א-שייח, אתמולצילום: HANDOUT/רויטרס

על פי אל-חיאת, הרגיעה תחולק לשני שלבים - הראשון בן שבועיים-שלושה והשני בן שישה חודשים - שבמהלכם תפעל המשלחת הביטחונית המצרית לקדם את הפיוס הפנים-פלסטיני, לפי עקרונות שגובשו בהסכמים ב-2011 וב-2014. על פי העקרונות, הרשות תחזור לשלוט ברצועה ותוקם ממשלת אחדות שתקדם בחירות לנשיאות ולפרלמנט ברצועה ובגדה.

השלב הראשון ברגיעה כבר נכנס לתוקף בשטח בשבוע שעבר, עם הורדת רף האלימות בהפגנות ליד הגדר, וההקלות באספקת החשמל ובתשלום המשכורות לפקידי חמאס. ברצועת עזה מצפים כי על רקע שיתוף הפעולה של עבאס, כבר בימים הקרובים ייושמו הקלות נוספות - בין השאר על ייצוא סחורות חקלאיות, בגדים ורהיטים מהרצועה לשוק הישראלי ולגדה המערבית.

עבאס וא-סיסי נפגשו בשבת בשולי ועידה בינלאומית בשארם א-שייח. בפגישה השתתפו גם ראש המודיעין המצרי, הגנרל עבאס כאמל, והאחראים מטעם הרשות הפלסטינית למגעים לפיוס - בכיר פתח עזאם אל-אחמד והשר לעניינים אזרחיים, חוסיין א-שייח. בהודעה שפרסמה לשכת עבאס בתום הפגישה נמסר כי המנהיגים דנו בהתפתחויות במזרח התיכון ובמה שהוגדר כסכנה לפלסטינים וסיכמו על המשך התיאום בנוגע לתהליך המדיני ולזירה הפנים-פלסטינית.

על רקע ההסכם המתגבש, הודיע לפני יומיים מנכ"ל משרד האוצר של חמאס בעזה, יוסף אלכיאלי, כי המשרד ישלם לפקידי הארגון ברצועה 60% ממשכורת חודש יולי. לפי הדיווחים בעזה, התשלום סוכם במסגרת המגעים לרגיעה באזור, שבהם מעורבים מצרים, קטאר ושליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, וקטאר תישא בעלויות השכר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ