פרשנות |

חבורת המושחתים שבה בוחר ראש הממשלה להתעטף אינה יכולה שלא להעיד עליו

בניגוד למה שמנסים לגרום לציבור להאמין, הממד הפלילי אינו חזות הכל. הפקדנו את המפתחות לגורלנו בידי אדם שייתכן שידע כי אנשים פרטיים גוזרים קופונים מעסקאות ביטחוניות. ואם לא ידע - חייב היה לדעת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאת הכנסת, בשבוע שעבר. מבחינת הנורמה הציבורית, אין לו כפרה

פרשת הצוללות חייבת להדיר שינה מעינינו. המסקנה בדבר חומר הראיות, המלמד על עבירות של לקיחת שוחד על ידי בכירים מעולם הביטחון ואנשי הכוורת המקורבים ביותר לראש הממשלה, אינה רק מסקנה משטרתית. היא מגובה על ידי ליווי הפרקליטות, כלומר מוצמדת לה תווית איכות מקצועית משמעותית. הסרטן הקרוי שוחד הגיע עד ללב ולמוח של החולה - מדינת ישראל - כלומר לביטחון המדינה בהיבטים המכריעים והרגישים ביותר שלו, הקשורים ישירות לא רק לביטחון השוטף, אלא גם להגנה על עצם הקיום.

הדאגה לביטחון המדינה, שהיא נחלתם של הרוב המכריע של האזרחים, לא תגן עלינו מפני שחיתות. זהו בדיוק טיבו הממאיר של השוחד - הוא מעוור עיני חכמים, ולכן הם מצליחים לשכנע את עצמם שמעשיהם אינם פוגעים בביטחון. הם נהנים ודבר לא נפגע.

מפחיד שאחרי התחקיר של רביב דרוקר (שגם עליו מגיעה לו ברכה מיוחדת), רק פסע הפריד בין ההחלטה לפתוח בבדיקה לבין החלטה לא לעשות דבר. מפחיד ששנתיים לאחר התחלת הבירור, לא נבדקו ולא התבררו חלקים חשובים של הפרשה והסתעפותה: ההחלטות בכל הנוגע לרכישת ספינות וההסכמה הישראלית, שניתנה על ידי ראש הממשלה, לכך שגרמניה תצייד את מצרים בצוללות משוכללות שהתקבלה תוך עקיפת כל הצנרת הממלכתית ובניגוד לכול נוהל תקין. בהקשר זה, התברר שלא ניתן לסמוך על כך שבישראל תתקיים התנהלות נאותה אפילו בעניינים החשובים והרגישים ביותר.

אין מנוס מכך שייקבעו נהלים ברורים ותקבענה סנקציות למקרה של חריגה מהם. הליך של הפקת לקחים מערכתיים לא החל עדיין, שעניינו כיצד למנוע הישנות של מקרים כאלה. בהקשר זה ראויה לאזכור הצעת המכון הישראלי לדמוקרטיה - שבו כותב המאמר משמש כעמית מחקר - בדבר הקמת צוות משימה ממלכתי למניעת שחיתות. הצוות יורכב ממומחים בתחומים כגון כלכלה התנהגותית, קרימינולוגיה של מניעה, בקרה וביקורת. תפקידו יהיה לבחון את ההיבטים המבניים, המערכתיים וההליכיים של פרשיות של שחיתות ולהמליץ כיצד ניתן לסתום פרצות ולהגביה גדרות מפני התנהגות מושחתת.

אין זה מובן מאליו כלל שיש להמתין עם מלאכה זו עד לסיום החקירה הפלילית, בייחוד בשים לב למשכי הזמן של חקירות מורכבות. ניתן לפעול במקביל, בתיאום עם החקירה ואף בזיקה אליה, מבלי שהבדיקה של הצוות תשבש את החקירה. הסכנה שמה שהתגלה אינו נקודתי אלא אינדיקציה לריקבון מערכתי היא ברורה וגלויה. ההכרח לבחון את המערכת בכללותה אינו סובל דיחוי. קריטי שהבודקים יהיו חיצוניים למערכת, שכן אחרת יש חשש שהמושחתים יחדרו גם למערכות ההגנה מפני שחיתות.

מפחיד לחשוב שהמושחתים הצליחו לבלבל את מוחו של הציבור ולהשליט תפיסה שבמקום שאין ממד פלילי - אין כלום; שמה שלא ניתן להוכיח ברמת ההוכחה הנדרשת בפלילים, רמת הוכחה גבוהה במיוחד שאינה נדרשת בשום הקשר אחר, לא קיים; ושמה שלא נופל בגדר איסור פלילי, אין לו שום משמעות מבחינה ציבורית.

המחשבה שניתן לבער שחיתות רק באמצעות המשפט הפלילי היא מוטעית מיסודה. שדה המערכה העיקרי נגד השחיתות השלטונית הוא הזירה הציבורית. הציבור רשאי לשפוט את מנהיגיו על פי רמת ביטחון נמוכה בהרבה מזו הנדרשת בפלילים. כשם שלא היינו מפקידים על הקופה הפרטית שלנו מישהו שיש חשד של ממש - ולא יותר מזה - שהוא גנב, כך גם לא נמסור את המפתחות לגורלנו בידי אדם שאפשר שידע שסביב עסקאות הרכש הביטחוניות נגזרים קופונים לכיסים פרטיים. ואם לא ידע, היה חייב לדעת.

מבחינת הנורמה הציבורית, ויתור על נכס ביטחוני יקר ערך שנעשה ללא הליך נאות, הוא מעשה שאין לו כפרה. מבחינת הנורמה הציבורית, העובדה שראש הממשלה מצליח באופן עקבי ושיטתי לעטוף את עצמו, ולא רק בפרשה הזו, באנשים מושחתים המשרתים בתפקידים הכי משפיעים, לא יכולה שלא להעיד עליו. ניתן לטעות במינוי פעם או פעמיים, אבל צבר המושחתים במקרה של נתניהו אינו יכול להיות מקרי.

הפרשה הזו מאירה באור נגוהות את הצעת הממשלה לפוליטיזציה של משרת היועץ המשפטי לממשלה. ההצעה לא רק מרסקת את שלטון החוק מבחינה חוקתית ומנהלית, אלא גם מסירה מחסום מפני שחיתות שלטונית. תמיכה בהצעה היא תמיכה בשחיתות השלטונית. מאחוריה מציץ פרצופם המכוער של שרים מושחתים ושל שרים המבקשים להצטרף לחגיגת השחיתות.

ואם באסטרטגיה של מניעה מוקדמת של שחיתות עסקינן, כדאי לשים לב לבחירת ראש העיר ירושלים ביום שלישי הקרוב. לאחד המועמדים, משה ליאון, אין זיקה לעיר ואין לו עוגן במועצת העיר. הוא חייב את בחירתו לשני הצדיקים - אריה דרעי ואביגדור ליברמן - ויהיה שפוט שלהם. בחירתו, אפילו אם הוא עצמו תם לב, היא הזמנה להשחית את הבירה. תמיכה בו היא תמיכה בכך. חובתם של כל תושבי ירושלים למנוע זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ