עבאס: הניסיון להפריד את רצועת עזה מהגדה לא יעבוד

כשברקע הניסיונות להגיע לרגיעה ברצועה, עבאס הוסיף: "לא יהיה פלסטיני אחד שיסכים להסדר שלא יבטיח את עצמאות העם הפלסטיני". אתמול האשימה סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית את חמאס בכריתת "ברית עם השטן"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס ברמאללה, בשבוע שעבר
עבאס ברמאללה, בשבוע שעברצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מתח היום (שבת) ביקורת בעקיפין על חמאס, בצל הניסיונות להגיע לרגיעה ברצועה. "הניסיון להפריד את רצועת עזה מהגדה לא יעבור. הסוגיה הפלסטינית נמצאת בשלב מסוכן ביותר", אמר, "לא יהיה פלסטיני אחד שנאמן לעקרונותיו שיסכים להסדר שלא יבטיח את עצמאות וריבונות העם הפלסטיני על אדמתו בשטחי 67 ומדינה שבירתה ירושלים המזרחית".

דבריו של עבאס מגיעים ברקע גם טור חריג שהתפרסם אתמול בסוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא שבו האשימה את חמאס "במכירת הדם הפלסטיני שנשפך בהפגנות תמורת בצע כסף". "15 מיליון דולר שולמו לחמאס על חשבון הדם הפלסטיני, והנהגת הארגון מנצלת את הכסף הזה כדי להמשיך במתווה הציוני-אמריקאי להפרדה בין הרצועה לגדה המערבית", נכתב בטור. עוד נטען שהכסף הקטארי נכנס בהסכמה ישראלית ודרך מעבר ארז, והמשכורות ישולמו על פי רשימות שישראל אישרה. 

"אתרי חמאס מהללים לתשלום המשכורות כאילו מדובר בהישג וניצחון, אבל בפועל זה מוכיח שהנהגת הארגון מוכנה לכרות ברית עם השטן כדי לשמור על השלטון ברצועת עזה", נכתב.

ראש הלשכה המדינית של חמאס ברצועת עזה, יחיא סנואר, אמר כי הארגון לא הגיע לשום הסכם או הבנות עם ישראל. "אין שום הסכם או הבנות עם הכיבוש ומי שאומר זאת לא אומר את האמת", אמר סינוואר והוסיף שחמאס פועל מול המצרים, הקטארים, האו"ם וגורמים נוספים.

מפגינים פלסטינים מפליגים לעבר הגבול הימי עם ישראל, לפני כחודשייםצילום: MOHAMMED SALEM/רויטרס

במקביל לנאום עבאס, ראש הוועדה הקטארית לשיקום רצועת עזה, מוחמד אלעמאדי אמר בעזה הערב שמטרת הכסף הקטארי שהועבר לרצועה בימים האחרונים היתה לסייע לכל העם הפלסטיני, ולא לפלג או לארגון כלשהו. "מטרת הסיוע הקטארי היא לסייע לכלכלה שנמצאת במצב של מוות. הכסף עוזר לכולם ואנחנו מפקחים על הכסף הזה לפי ההבנות שגובשו כדי להכניס את המענק הזה". 

הבוקר דיווח עיתון אל-אחבאר הלבנוני כי קטאר סיכמה עם ישראל על יצירת מעבר ימי בין קפריסין לרצועת עזה בניהול בינלאומי ובפיקוח ביטחוני של ישראל. על פי הדיווח, ישראל דורשת נוכחות של כוחותיה במעבר, אך בחמאס מתנגדים. בארגון הסכימו לפיקוח באמצעות מצלמות, חיבור לרשת המחשבים של המעבר ונוכחות של פקחים בינלאומיים, כפי שהיה במעבר רפיח ב-2005. עדיין אין סיכום סופי בין הצדדים כיצד יופעל המעבר.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ