נשיא אוסטריה: ביקשנו להסיר את החרם על שרת החוץ, אך יש לכבד את החלטת ישראל

לשכתו של הנשיא אלכסנדר ואן דר בלן הגיבה לפרסום ב"הארץ" ואישרה כי הוא ביקש מהנשיא ריבלין לשקול צעדים של נורמליזיציה עם שרת החוץ, שמונתה על ידי מפלגת ימין קיצוני ששורשיה פרו-נאציים

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת החוץ קנייסל רוקדת עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בחתונתה, באוגוסט. מוחרמת גם בשל השוואה שעשתה בספרה בין ציונות לנאציזם
שרת החוץ קנייסל רוקדת עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בחתונתה, באוגוסט. מוחרמת גם בשל השוואה שעשתה בספרה בין ציונות לנאציזםצילום: POOL/רויטרס

לשכתו של נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן דר בלן הגיבה היום (ראשון) לפרסום ב"הארץ", ואישרה כי ואן דר בלן העלה בקשה בפני הנשיא ראובן ריבלין לנרמל את היחסים עם שרת החוץ של ארצו קרין קנייסל, שמונתה על ידי מפלגת החירות הימנית קיצונית. ישראל מחרימה את שרי המפלגה, ששורשיה פרו-נאציים, מאז שנכנסו לממשלה.  

בהודעה מלשכת הנשיא נכתב כי "בתיאום עם הממשלה הפדרלית האוסטרית, הנשיא העלה את השאלה של צעדים לקראת נורמליזציה עם שרת החוץ של אוסטריה. בשל תפקידה, היא אחראית על דיאלוג עם מדינות אחרות ואינה חברה במפלגת החירות. עם זאת, הנשיא אמר גם כי יש לכבד את החלטת ממשלת ישראל ביחס לחברי ממשלה החברים במפלגת החירות". 

היום פורסם ב"הארץ" כי בפגישה בין ריבלין לואן דר בלן בחודש שעבר בוינה, שאל נשיא אוסטריה להפתעתו של נשיא המדינה אם ישקול מחדש את התנגדותו להסרת החרם על שרי מפלגת החירות. ריבלין לא ציפה לבקשה ישירה כזו, שהעידה גם על כך שהאוסטרים תודרכו היטב לגבי העמדות הפוליטיות בישראל — וכי הנשיא סומן כמתנגד מרכזי. גורם ההפתעה לא סייע. ריבלין נימק ארוכות את התנגדותו לצעדי נורמליזציה עם שרי המפלגה שלא רק שורשיה אנטישמיים, אלא שבימים אלה גם מואשמת, על ידי ראשי הקהילה היהודית באוסטריה, בליבוי אנטישמיות.

גורמים בבית הנשיא בישראל מסרו בתגובה ל"הארץ" כי הנושא אכן הועלה בפגישה על ידי הנשיא האוסטרי, בין יתר הנושאים שנידונו בה, וכי בתגובה "חזר הנשיא על עמדתו העקבית בנושא, אך הבהיר כי אינו נוקט עמדה באשר לשיקולים הפוליטיים המנחים כל ממשלה הנדרשת לשיתופי פעולה קואליציוניים כאלה ואחרים על מנת להתקיים". עוד אמרו הגורמים כי "הנשיא הבהיר את הקושי הגלום בקשר ישראלי עם נציגי מפלגות המייצגות רעיונות ניאו־פשיסטיים, בזוכרנו כי אנטישמיות לא הגיעה לעולם עם הנאצים וכי לתפיסתו לא ניתן לאהוד את מדינת ישראל ולאחוז בתפיסות עולם אנטישמיות במקביל". במלים אחרות, למרות הניסיונות לשכנעו, הנשיא עדיין מתנגד נחרצות להסרת החרם. מצדו לא תבוא לאוסטרים הישועה. מצד שני, ריבלין אינו הממונה על מדיניות החוץ הישראלית. ומכיוונו של הממונה, נתניהו, הרוחות פחות נחרצות.

שטראכה לוחץ את ידו של הרב ארתור שיינר, כאשר קורץ משקיף מהצד, באירוע לציון 80 שנה לליל הבדולח בפרלמנט האוסטרי בווינה, שלשוםצילום: AFP

קנייסל מונתה לתפקיד על ידי מפלגת החירות, אך אינה חברת מפלגה. היא מומחית למזרח התיכון, שלמדה תקופה באוניברסיטה העברית, והיא מוחרמת על ידי ישראל, לא רק בשל המפלגה שמינתה אותה אלא גם בגלל השוואה שעשתה בספרה בין הציונות לנאציזם, וכן משום שהעבירה ביקורת על צה"ל ועל נתניהו. אולם גורמים דיפלומטיים אישרו ל"הארץ" כי בשל העובדה שאינה חברת מפלגה ומכהנת בתפקיד מפתח ביחסים בין המדינות, הכשרתה עשויה להוות פשרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ