יעלון במכתב ליועמ"ש על ניהול פרשת הצוללות: "ניסיון לא לחשוף את כל האמת"

שר הביטחון לשעבר מתח ביקורת על מנדלבליט, ושאל: "מדוע היססת בפתיחה בחקירה, והודעת עוד לפני שנפתחה כי ראש הממשלה אינו מעורב בפרשה?". המשטרה: "אין כל שחר לטענות"

יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעלון בכנס למחקרי ביטחון לאומי, בינואר
יעלון בכנס למחקרי ביטחון לאומי, בינוארצילום: מוטי מילרוד

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון שלח הערב (ראשון) מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובו תקף אותו על האופן שבו ניהל את תיק 3000, המכונה גם פרשת הצוללות. "אופן ניהול החקירה מעלה בעיני שאלות קשות של ניסיון מכוון, שלא לחשוף את כל האמת בפרשה זו, שעוסקת בקודש הקודשים של ביטחון המדינה", כתב יעלון, בעקבות המלצות המשטרה להעמיד לדין שישה מעורבים בפרשה.

בהמשך שוטח שר הביטחון לשעבר את שאלותיו למנדלבליט, "כמי שהוביל והנחה את החקירה": "מדוע מיהרת להתייחס לתחקיר העיתונאי מנובמבר 2016 באמירה 'שאין חשד לפלילים בפרשה' (מה שהתברר כטעות, נוכח תוצאות החקירה)?, מדוע היססת בפתיחה בחקירה מיד לאחר התחקיר ולאחר שפניתי אליך בנושא? מדוע הורית בסופו של דבר על ביצוע 'בדיקה' ולא 'חקירה', ורק בפברואר 2017 ה'בדיקה' הפכה ל'חקירה'?"

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

עוד שואל יעלון את מנדלבליט, "מדוע הודעת שוב ושוב, ועוד טרם הפתיחה בחקירה, על כך שראש הממשלה אינו מעורב בפרשה, כאשר היו בידי החוקרים שני המסמכים המוכיחים את ההיפך? מדוע זומן ראש הממשלה להעיד 'עדות פתוחה' בשלב כל כך מאוחר של החקירה, כאשר כבר בתחילתה היו ברשות החוקרים מסמכים המעידים על מעורבותו האישית, וחייבו 'חקירה באזהרה'?".

יעלון כותב עוד כי "ייתכן והחקירה לא הביאה לממצאים העוברים את הרף הפלילי לגבי ראש הממשלה. לנוכח שאלותיי, לא השתכנעתי שהיה מאמץ בכיוון זה". בסיום המכתב, כותב יעלון כי "אינני חסיד ועדות חקירה ממלכתיות, אלא אם הגורם האחראי לא לוקח אחריות ומתפטר, או שהמערכת לא גורמת לו לשאת באחריות. נראה לי שאנחנו מתקרבים לצורך בזה".

מהמשטרה נמסר הערב כי "החקירה נוהלה באופן יסודי ומקצועי, מתוך מטרה אחת ויחידה של בירור האמת. הטענות לפיהן חקירת תיק 3000 הוגבלה או צומצמה על ידי מי מבכירי מערכת אכיפת החוק היא טענת כזב, חסרת כל בסיס עובדתי. במסגרת החקירה נגבו הודעותיהם של בכירי המדינה ומערכת הביטחון בעבר ובהווה, וכל טענה שעלתה ואשר הצדיקה העמקת הבירור - נבדקה לעומקה. אין כל שחר לטענות שמרמזות את ההיפך".

במשטרה הבהירו לאחר פרסום ההמלצות כי לא ראו בנתניהו חשוד בשום שלב של החקירה, וסימנו את עדותו של יעלון במהלכה כרכילות חסרת בסיס. מהמשטרה נרמז כי לא אחת היה קיים פער בין המידע שהשמיע יעלון בחדר החקירות לבין מה שנאמר בפומבי, וכי עדויותיו התבססו פעמים רבות על תחושות בטן, ללא גיבוי ראייתי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ