פרישת ישראל ביתנו עשויה לבלום את הצעת החוק עונש מוות למחבלים

בדיון על החוק בוועדת החוקה אמר נציג שב"כ כי יוזמת הדגל של ליברמן תעודד פיגועי חטיפה ומיקוח ותוביל ל"אסון ללוחמה בטרור". בשבוע שעבר השיגה ישראל ביתנו תמיכה בחוק מהשותפות הקואליציוניות, חרף התנגדותן למהלך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן, כץ ונתניהו בכנסת, באוקטובר
ליברמן, כץ ונתניהו בכנסת, באוקטוברצילום: אמיל סלמן

פרישתה של ישראל ביתנו מהקואליציה אתמול (רביעי) עשויה לבלום את קידומה של הצעת חוק עונש מוות למחבלים שקידמה הסיעה. רק בשבוע שעבר השיג אביגדור ליברמן את הסכמת השותפות הקואליציוניות לקדם את החוק בקריאה ראשונה, חרף התנגדותן למהלך.

אתמול בבוקר התכנסה ועדת החוקה לקראת אישורו של החוק. יוזמת הדגל של ליברמן ספגה ביקורת חריפה בוועדה מצד נציג השב"כ, שהזהיר שהמהלך עלול להוביל לפיגועי מיקוח ונקם, ויקשה על מעצר מעורבים בטרור. 

כלא מגידו, ביוליצילום: אמיר כהן\רויטרס

"השב"כ מתנגד להטלת עונש מוות על מחבלים", אמר דני, ראש מחלקה בשב"כ העוסק בעיצוב מדיניות הארגון. לדבריו, "אוכלוסיית המחבלים פועלת בחלקה ממניעים איסלאמיים ואחרים ממניעים פסיכולוגיים. הנחת העבודה שלהם היא שהם לא יחזרו חיים מפיגוע. החוק יעודד פיגועי חטיפה ומיקוח וכן פיגועי נקם". לדבריו, החוק עלול להוביל למצב של "תסיסה, הפרות סדר והאדרת השאהיד ודרך הטרור".

גם סגן ראש השב"כ לשעבר, יצחק אילן, מתח בדיון ביקורת על החוק. "החוק הזה יוביל לאסון ללוחמה בטרור. הכרזה על העונש והטלתו לראשונה יובילו לפיגועי מיקוח. ההמתנה לביצוע גזר הדין תנוצל על ידי מחבלים כדי למנוע את ביצועו. בנוסף יהיה קושי בביצוע מעצרים של מחבלים שיחשבו כי הם צפויים לדין מוות. אדם שחושב שהוא הולך למות יתנהל אחרת במעצר. אלו שחושבים שאלוהים שומר עליהם הם הכי קשים". אילן הוסיף כי "אנשים שצפוי להם עונש מוות, אין להם שום סיבה שלא להמשיך בפיגועים".

ח"כ מיכל רוזין ממרצ מתחה ביקורת על החלטתה של ועדת חוקה לאפשר את קיומו של הדיון. "יגיע היום שבו ההיסטוריה תשפוט את המהלכים שהממשלה עשתה בוועדת החוקה בארבע השנים האחרונות", אמרה, והוסיפה: "זאת עוד אחת מהצעות החוק שעוברות על שולחן ועדת חוקה מדי שבוע, שמבטאות איך הממשלה הזאת מדרדרת אותנו לעבר מדינה פחות דמוקרטית, פחות מוסרית ופחות ערכית. הכל למען הישרדות פוליטית".

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, טענה בדיון שישראל ביתנו מוסתת על ידי ארגוני ימין חוץ-פרלמנטריים. "אתם חבורה של סוכנים ריקים", כינתה את חברי הסיעה שנכחו בדיון, והוסיפה: "אתם בובות המופעלות על ידי כוחות זרים בחברה הישראלית. הדיון הזה הוא כתם על הכנסת, שמנהלת דיון פסאודו-רציני באחד היצרים הברבריים שמדינה דמוקרטית לא צריכה לנהל". 

אדווה, אמה של אדל ביטון שנפצעה אנושות בפיגוע לפני חמש שנים ומתה לפני שנתיים, התעמתה עם זנדברג ומתחה ביקורת על העימותים הירודים שהתפתחו בין חברי הכנסת. בצעד חריג, יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי הוציא אותה מהדיון על רקע חילופי הדברים. 

ח"כ בני בגין (ליכוד) מתח ביקורת על ההחלטה להוסיף ולקדם את החוק, והזכיר שהקואליציה הנוכחית הצביעה נגד היוזמה של ישראל ביתו, כשזאת ישבה באופוזיציה. "אף סיעה בקואליציה לא תמכה בהצעה", אמר בגין והוסיף: "ניסו להשפיע עליי בזמן ההצבעה על הקריאה הטרומית וסירבתי. 30 שנה מאז הגעתי לכנסת אני מתנגד לחוק הזה ואני לא משנה את דעתי. זו הצעה מזיקה ואווילית ואצביע נגדה".

יוזם החוק, ח"כ רוברט אילטוב, ציין בדיון כי קידומו של החוק מעוגן בהסכמים הקואליציוניים עם ישראל ביתנו. אילטוב התקומם על הסחבת שבה נקטה הקואליציה בקידומו של החוק עד כה, כולל דיונים שהוסרו מסדר יומו של הקבינט המדיני-ביטחוני בנושא. 

עמיתו לסיעה, ח"כ עודד פורר, אמר בדיון, "אנחנו דמוקרטיה מתגוננת ואנחנו מבקשים את עונש המוות לא כנקמה, אלא כהרתעה". ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) אמרה בתגובה כי "הצעת החוק הזאת היא קמפיין בחירות של מפלגה כושלת. המגמה בעולם ברורה - יותר ויותר מדינות מבטלות את עונש המוות". ההצבעה בוועדה צפויה להתקיים בשבוע הבא לקראת אישורו בקריאה ראשונה במליאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ