חיים לוינסון
לי ירון

שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי קראו היום (חמישי) לראש הממשלה נתניהו להקדים את הבחירות.

לדברי כחלון, "טובת המשק והכלכלה מחייבים ללכת לבחירות מהר ככל הניתן". לדבריו, במצב הפוליטי הנוכחי הדבר לא ניתן להשיג יציבות, ולכן המעשה האחראי ביותר הוא הקמת ממשלה חדשה, חזקה ויציבה. השר הבהיר כי הוא מוכן להוביל את המהלך בתיאום עם שאר גורמי הקואליציה. דרעי הצטרף לדבריו ואמר כי "יש ללכת לבחירות מהר ככל האפשר, צריך לתאם מועד בחירות מוסכם עם ראשי המפלגות למען טובת המדינה. טובת המדינה מחייבת הליכה מוסכמת לבחירות".

ליברמן בירושלים, אתמולצילום: אמיל סלמן

בנוסף לכחלון ולדרעי, נתניהו מנהל היום התייעצויות עם ראשי סיעות הקואליציה בעקבות התפטרות אביגדור ליברמן מתפקידו כשר הביטחון. אולם, נתניהו ישוחח עם שר החינוך נפתלי בנט רק מחר. 

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, אמר היום בכנס השנתי של הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות: "אם זה תלוי בי אני מפזר כבר מחר את הכנסת והולכים מיד לבחירות. הכנסת הפסיקה לעבוד וחבל על הזמן שהיא עדיין פועלת". לדבריו, "הממשלה עובדת לעילא ולעילא, אבל הכנסת מחכה לשינוי". כץ הוסיף כי בכוונתו להיות שר העבודה גם בממשלה הבאה. "זה התפקיד היחיד שאני רוצה וגם אקבל", הבהיר.

ליברמן הגיש הבוקר לנתניהו את התפטרותו הרשמית, ואתמול אמר כי יש צורך לסכם במהירות תאריך לבחירות, וכי הוא מקווה שסיכום שכזה יהיה עד יום ראשון. מפלגתו ישראל ביתנו תפרוש מהקואליציה, וליברמן יחזור לכהן כחבר כנסת על חשבון יוליה מלינובסקי. 

בעקבות התפטרותו של ליברמן הציבה הבית היהודי דרישת אולטימטום לנתניהו, לפיה יש למנות את נפתלי בנט לשר הביטחון או שהמפלגה תפרוש מהקואליציה ותפיל את הממשלה. הבוקר חזרה שרת המשפטים על הדרישה בראיון לגלי צה"ל ואמרה כי "ממשלה ללא הרתעה היא לא ממשלת ימין ואין בה טעם". לדבריה, אם בנט לא ימונה, "צריך לקבוע מועד לבחירות".

כבר בסוף אוקטובר העריך כחלון כי הבחירות לכנסת יוקדמו וייערכו בתחילת 2019. "אני מעריך שמיד אחרי הבחירות המוניציפליות יוכרזו בחירות כלליות, בין פברואר למארס", אמר. "אני לא רואה את הממשלה צולחת את כל המכשולים שיש, פעם אחת זה גיור ופעם אחת זה גיוס ויש עוד כמה גימלים בדרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ