כמה עולה תמיכה בדמוקרטיה קטנה: ישראל מתקרבת לסין וטייוואן משלמת

שגריר טייוואן בישראל מכונה "נציג" ואנשי משרד החוץ חוששים לבוא למשרדו. בעוד שסין מפעילה לחץ דיפלומטי נגד כל שביב לגיטימציה לטייוואן, אחרים סבורים כי היא הגרסה הדמוקרטית של מה שסין היתה יכולה להיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים מול מטה האו"ם במחאה על אי-צירופה של טייוואן לארגון, בספטמבר

במצב דברים שונה מבחינה פוליטית, יכלו הערים חיפה בישראל וטייפה, בירת טייוואן, להיות ערים תאומות. הקרבה להר מחד ולים מאידך משותפת לשתיהן, ושתיהן ערים אוניברסיטאיות. המתנה שהעניקה עיריית טייפה לעיריית חיפה לפני כשנתיים, סירות דרקון סיניות מסורתיות, יכולה היתה להיות אות הפתיחה למערכת יחסים כזאת.

אבל במצב הדברים הפוליטי הקיים כיום, התאומה הפוטנציאלית בישראל התכחשה לטייפה. אמנם, הסירות התקבלו בברכה בטקס נחמד בחיפה. אפשר היה להניח שבטקס המסירה הזה היה מונף, לצד דגל ישראל ודגל עיריית חיפה, גם דגל טייוואן ודגל טייפה. אבל מישהו בממשל הסיני - "סין היבשתית", כפי שמקפידים הטאיוונים לכנות את המעצמה - שמע על כך, הרים טלפון למי שהרים ודגלי טייוואן צונזרו בהוראת ממשלת סין. זאת, אף על פי שעיריית חיפה היא גוף עצמאי שאינו כפוף למשרד החוץ, והיא לא היתה חייבת להיכנע ללחצים הסיניים.

נשיאת טייוואן, צאי אינג-ון, בטקס קבלת משחתות מארה"ב, בשבוע שעברצילום: AFP

מעיריית חיפה נמסר כי הם "מכבדים את מדיניות סין אחת אותה קבעה ישראל, המכירה בממשלה היושבת בבייג'ין ואינה מכירה בסממני ריבונות של טייוואן". עם זאת, נמסר, "אין כל מניעה או מגבלה על שיתוף פעולה ברמה המוניציפלית עם גורמים בטייוואן, כפי שנעשה בטקס קבלת הסירות בחיפה".

קשה להבין מה אכפת כל כך לממשל בבייג'ין שיונף דגל טייוואן בטקס לא חשוב במיוחד במזרח התיכון, אבל זוהי רק אנקדוטה אחת בתוך שטף בלתי פוסק של לחץ דיפלומטי שמפעילה סין נגד כל שביב של לגיטימציה לטייוואן. בעיני סין זוהי פרובינציה מורדת; בעיני אחרים זו הגרסה הדמוקרטית של מה שסין היתה יכולה להיות אלמלא השתלטו עליה בשעתו הקומוניסטים.

מתקפות האקרים

בואו של סגן נשיא סין, וואנג צ'י־שאן, לישראל בחודש שעבר, מסמל התקרבות בין ישראל והמעצמה המזרחית. ראש הממשלה בנימין נתניהו מתגאה בקשר הזה, במידה רבה של צדק, אבל ההתקרבות בין סין לישראל היא חלק ממגמה רחבה הרבה יותר. התעצמות כוחה של סין במערב כולו, כולל הדמוקרטיות הליברליות, אינה מקרית אלא היא תוצאה של חתירה נחושה ועקבית במשך שנים. את המחיר של ההתעצמות הזאת - מחיר שהולך וגדל - משלמים השכנים, תושבי הדמוקרטיה הליברלית הסינית.

טייוואן היא אי קטן במונחים סיניים אך גדול למדי במונחים ישראליים, גרים בו כ-23 מיליון תושבים, והוא נתון במצור דיפלומטי. הטייוואנים, ממשיכי דרכו ההיסטורית של צ'אנג קאי-שק, הלאומן שהפסיד את השלטון בסין למאו דזה-דונג, מקיימים מערכת מדינית פנימית עצמאית, המושתתת על ערכים דמוקרטיים ובחירות חופשיות. ובכל זאת טענתם לעצמאות פתטית משהו בהתחשב בהגבלות הסיניות על מערכת הביטחון הטיוואנית ועל יחסי החוץ שלה.

טקס קבלת המשחתות, בשבוע שעברצילום: AFP

"אנחנו נתונים ללחץ גדול מסין היבשתית", אמר ל"הארץ" סגן שר הכלכלה של טייוואן, צ'נג צ'נג-מונט, בביקור בטייפה, שמומן על ידי ממשלת טייוואן. לדבריו, "האסטרטגיה של סין היבשתית היא למנוע מטייוואן עצמאות, אבל אנחנו יכולים לייבא ולייצא לסין היבשתית וממנה".

בדומה לישראל, הכלכלה של טייוואן מבוססת על יצוא - היא יצואנית חשובה במיוחד של מכשירי חשמל ומוצרים לשוק האלקטרוניקה. הטיוואנים גאים מאוד גם במערכת הבנקאית שלהם. "יש לנו 38 בנקים מקומיים", אמר צ'נג, והוסיף כי לבנקים חשיבות גדולה בשיעורי האבטלה הנמוכים באי, העומדים על כ-4.7%. "הבנקים מממנים חינוך לעובדים", אמר צ'נג. "אם סוגרים סניף הם אינם יכולים לפטר את האנשים סתם כך". גם בענף הזה, הוא אומר, מנסים הסינים להתערב: "בכל שנה, יש יותר מ-12 אלף התקפות של האקרים על מחשבי הבנקים".

דיפלומטיית כסף

בכירים טייוואנים ששוחחו עם "הארץ" הדגישו את חשיבות התמיכה בטייוואן בשל ערכיה הדמוקרטיים (בהשוואה לסין). הם דיברו בפירוט גם על רצונה של מדינתם הקטנה ביחסים יציבים ועל נכונותה ללכת לקראת סין היבשתית. "אנחנו דמוקרטיה שמעוניינת בשלום ויציבות, אנחנו מעוניינים להיות מסוגלים לשבת ולדבר איתם בהקדם ללא שום בעיות פוליטיות", אמר צ'וי צ'נג צ'יו, סגן השר הממונה על יחסים עם סין היבשתית. "אנו מבינים שישנם פערים אבל אנחנו מוכנים לפתור את המחלוקות במשא ומתן".

זה נשמע טוב, אבל לא משכנע, וגם הטיוואנים מודעים לכך. אם כן, המדיניות הדיפלומטית שנותרה לטיוואנים היא קניית קשרים טובים עם מדינות שהסינים טרם קנו. זוהי מדיניות בעייתית, מפני שבעשורים האחרונים עוד ועוד מדינות נוטשות את טייוואן לטובת סין.

כיום מקיימת מדינת האי קשרים דיפלומטיים מלאים עם 17 מדינות בלבד, רובן אימפריות אזוריות כמו סווזילנד, בליז, קיריבטי, נאורו ואיי מרשל. היחסים עם מרביתן, מלבד מערכת היחסים המיוחדת עם מדינת הכס הקדוש, הוותיקאן, מבוססים על תמיכה כלכלית.

בטייוואן ישנם גופים שאמונים על כך. הקרן לשיתוף פעולה ופיתוח בינלאומי (TaiwanICDF), למשל, נוסדה כדי להזרים כספים לפרויקטים חינוכיים וחקלאיים במדינות נחשלות. המִתאם בין המדינות הנתמכות על ידי הקרן לאלה המכירות בטייוואן כמדינה עצמאית מרשים.

ועם זאת, הטיוואנים מודים בכך שהאפיק הדיפלומטי הזה נידון לכישלון וכי כל מדינה שירצו הסינים לקנות על חשבון הטיוואנים תמיר את נאמנותה. "לא משנה כמה כסף נשקיע, לא נוכל להתחרות בסין", אמר מזכיר הקרן, ד"ר טימותי הסיאנג.

הוא אמר גם שטייוואן נתקלת בקשיים מהותיים בשיתוף פעולה עם מדינות חדשות, שלהן קשרים עם סין. "ניסינו להגיע לאקוודור, אנחנו רוצים להתפתח לפרויקטים שם. אבל ביקשו מאיתנו להוריד את השם מהפרויקטים. כשאנחנו רוצים להתחיל פרויקטים, זה צריך להיות חתום עם הממשלה. גם אם הממשלה רוצה מאוד לעבוד איתנו, יש להם בעיה לחתום על מסמכים כאלה. זה דבר שקורה כל הזמן". במדינה אסייתית אחרת שסבלה מאסון טבע, סיפר בכיר טיוואני, דחו סיוע מפני שעל הציוד ששלחה טייפה צויר דגל הלאום.

אנשיו של פול קובונג צ'אנג מציגים אותו כשגריר טייוואן בישראל. בירושלים לא מכנים אותו שגריר בגלל הפחד מסין. המשרד שלו הוא "משרד כלכלה ותרבות" של טייוואן, והוא עצמו "נציג". למעשה, אנשי משרד החוץ מסרבים אפילו לפגוש אותו בתוך המשרד, כדי שהסינים לא יחשדו חלילה שיש התקרבות בין המדינות.

המקום הקרוב ביותר ללשכת שר החוץ שבאפשרותו של טיוואני להגיע הוא סניף "ארומה" בסינמה סיטי בירושלים, המשקיף על בניין המשרד. "איננו מנסים אף פעם לאתגר את היחסים בין ישראל וסין", אמר בגילוי לב פול קובונג צ'אנג ל"הארץ". הוא הפגין לוליינות דיפלומטית כאשר סירב לענות לציטוט לשאלה אם הוא מרגיש שההתקרבות בין ישראל וסין פוגעת בטייוואן, ואמר כי מאחר שהקשר הכלכלי בין טייוואן וסין טוב, ייתכן ש"התרחבות הקשרים הכלכליים בין סין לישראל עשויה להשפיע לטובה גם על אנשי עסקים טיוואנים". אבל המאמץ הזה להראות מצג של "היעדר קונפליקט", כלשונו, בין קשרים עם טייוואן לקשרים עם סין, אינו יעיל במיוחד.

צ'אנג מספר, למשל, על ניסיון לשכנע את אל-על להציע טיסות ישירות מתל אביב לטייפה, שנחסם. הסיבה הרשמית לסירוב היתה מחסור בנוסעים. אבל גלישה באתר של אל-על מספקת רמז נוסף: ניתן להזמין כרטיס לבירת טייוואן באמצעות קונקשן, אך את היעד מכנה חברת התעופה: "טאיפיי, סין", כלומר הם נמנעים אפילו מאזכור שמה של טייוואן בטיסה לעיר הבירה שלה.

במשרד החוץ סירבו להגיב לדברים.

הכותב ביקר בטייוואן כאורח של ממשלת טייוואן ובמימונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ