הפיגוע בברקן: כתב אישום הוגש נגד אמו של המחבל ואחיו

לפי כתב האישום ידעה אמו של אשרף נעאלווה, שרצח את זיו חג'בי וקים יחזקאל, כי הוא מתכוון ליזום פיגוע. האח מואשם גם בשיבוש הליכי משפט. פרקליטן של משפחות הנרצחים: לגרש את המשפחה מהארץ

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קצין צה"ל מודיע לבן משפחתו של המחבל על הכוונה להרוס את ביתו, הלילה
קצין צה"ל מודיע לבן משפחתו של המחבל נעאלווה על הכוונה להרוס את ביתו, בחודש שעברצילום: דובר צה"ל

הפרקליטות הצבאית הגישה אתמול (חמישי) לבית המשפט הצבאי בשומרון כתבי אישום נגד אמו ואחיו של אשרף וליד סלימאן נעאלווה, המחבל שירה למוות בזיו חג'בי ובקים יחזקאל-לבנגרונד במפעל למחזור האשפה "אלון" שבאזור התעשייה ברקן לפני כחודש. לפי כתב האישום, האם ידעה כי נעאלווה מחזיק בנשק ומתאמן בו. כשבועיים לפני הפיגוע הוא אף סיפר לה שבכוונתו לבצע פיגוע ולמות כשאהיד. האם סיפרה זאת לאחיו של נעאלווה, אך השניים לא ניסו למנוע את הפיגוע.

נעאלווה

האח מואשם גם בשיבוש הליכי משפט, לאחר שניסה להסתיר את מכשיר ההקלטה של מצלמות האבטחה בביתם בכפר שוויכה שליד טול כרם. קודם לכן הוגשו כתבי אישום נגד אנשים נוספים שנחשפו לתכנון הפיגוע, אך לא מנעו אותו. התביעה הצבאית ביקשה להאריך את מעצר האם והאח עד תום ההליכים. חרף החיפושים, שהחלו מיד לאחר הפיגוע, נעאלווה לא אותר עד עכשיו.

מעצרים בכפר שוויכה, באוקטוברצילום: דובר צה"ל

עו"ד מיכאל ליטווק מתנועת "בצלמו" המייצגת את משפחות הנרצחים מסר בתגובה על כתב האישום כי המסמך מעיד על "זיקה ברורה בין הפיגוע למשפחה". ליטווק שב ודרש מצה"ל להרוס את הבית כולו, ולא רק את האזור שבו גר המחבל. עוד אמר כי יש לגרש מהארץ את משפחתו, משום ש"כל החלטה אחרת היא צחוק מעבודה ועבודה בעיניים". יועמ"ש של תנועת בצלמו המייצג את משפחות הנרצחים מברקן מסר.

בשבוע שעבר דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי כוחות הביטחון נכנסו לכפר שבו התגורר נעלאווה ותחקרו את בני משפחתו. מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, הוציא צו הריסה רק לקומת המרתף ולקומת הקרקע בביתו של נעאלווה ומשפחות ההרוגים התרעמו על כך. שר הביטחון היוצא, אביגדור ליברמן, היה אמור להיפגש עם נציגי המשפחות, אך לאחר פרסום הקלטה שבה אביה של קים יחזקאל-לבנגרונד הטיח ביקורת בנציג צה"ל - הפגישה בוטלה.

בזמן שחלף מאז הפיגוע העריכו במערכת הביטחון כי המחבל לא פעל לבדו וכי היה חלק מחוליה מקומית. לפיכך הניחו כי הוא ממשיך לקבל סיוע מתושבים פלסטינים המאפשרים לו להסתתר. נעאלווה, שעבד במפעל לפני הפיגוע, מסר לעובד אחר זמן קצר לפני הירי  מכתב שבו סיפר על כוונתו להתאבד ושיבח את יאסר ערפאת. המכתב הביא את כוחות הביטחון למסקנה שמדובר בפיגוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ