דיווח: התקדמות במו"מ בין ישראל וחמאס; הצדדים מכחישים

לפי מקורות מצריים, משלחת ישראלית תגיע בימים הקרובים לקהיר כדי לדון בפרטי העסקה לשחרור האסירים הפלסטינים בתמורה להחזרת השבויים והנעדרים הישראלים. לפי הדיווח, המתווך הגרמני ארנסט אורלאו מסייע לקידום המהלך

ג'קי חורי
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שישה ממשוחררי עסקת שליט שנעצרו שוב ב-2014
שישה ממשוחררי עסקת שליט שנעצרו שוב ב-2014צילום: אלי אשכנזי

מקורות דיפלומטיים במצרים דיווחו הערב (שבת) על התקדמות במשא ומתן בין ישראל וחמאס בעניין עסקה לשחרור אסירים פלסטינים בתמורה להחזרת השבויים והנעדרים הישראלים. לפי הדיווח באתר אלחליג' און־ליין, המתווך הגרמני ארנסט אורלאו השיג התקדמות בשבועות האחרונים, המבוססת על הסכמת ישראל לשחרר את האסירים הפלסטינים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו שוב ב-2014. בישראל ובחמאס הכחישו את הפרטים.

מדובר בתנאי מקדים שהציבו בחמאס לקידום המשא ומתן לשחרור הנעדרים הישראלים וגופות החיילים המוחזקים ברצועה. לפי המקורות המצריים, ההסכמה מצד ישראל ניתנה למתווך הגרמני בעת ביקוריו בארץ בשבועות האחרונים. עוד נמסר כי ישראל הביעה הסכמה להיכנס למשא ומשתן אינטנסיבי כדי לקדם את העסקה בהקדם האפשרי.

לפי המקורות המצריים, ההתנגדות הישראלית לשחרור אסירי עסקת שליט בלמה כל התקדמות בשנים האחרונות, ולכן מייחסים להסכמה הישראלית חשיבות. עוד דווח כי משלחת ישראלית תגיע בימים הקרובים לקהיר כדי לדון ברשימת משוחררי עסקת שליט  וכדי לבחון את התנאים לגבי חלק מהאסירים. המקורות המצריים הדגישו כי יש קשר בין ההתקדמות במגעים לעסקה לבין המגעים לרגיעה ברצועת עזה, וכי הימים הקרובים יהיו מכריעים. 

גורם ישראלי בכיר הכחיש הערב בתגובה את הפרטים. סגן מנהיג חמאס בעזה, חליל אל-חיה, אמר בתגובה כי "אני יכול להגיד שהכיבוש הוא זה שמכשיל את המשא ומתן (בעניין השבויים). הנהגת הכיבוש אינה מוכנה לגבש עסקה אמיתית. אין לי מודיעין לגבי עניין הפרסום, אבל אני יכול להגיד שהכיבוש עשה טעות בזה שאסר מחדש את משוחררי עסקת שליט. אנחנו לא יכולים לעשות עסקה חדשה אם הכיבוש לא יכול לעמוד בעסקאות קודמות".

פעיל בקרב האסירים ומשפחותיהם אמר הערב בשיחה עם "הארץ" כי בבתי הסוהר בישראל לא מורגשת תכונה המעידה על התקדמות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ