אלוף משנה שלח מכתב למפקד פיקוד המרכז: יכולנו למנוע פצועים והרוגים בגזרה

הקצין, ששימש כמפקד אגף המבצעים בפיקוד, שלח לאלוף נדב פדן מכתב שבו פירט את הליקויים שגילה בתפקידו. המכתב, שבו נמתחה ביקורת חריפה, פורסם ב-ynet

הארץ
הארץ

קצין ששירת בתפקיד מבצעי בפיקוד המרכז שלח מכתב ביקורתי וחריף למפקד הפיקוד, אלוף נדב פדן, שבו פירט ליקויים שגילה בתפקידו ומתח ביקורת על משבר כוח האדם בצה"ל, שחיתויות בקרב אנשי קבע ותפיסות מבצעיות שגויות. המכתב, שכתב אלוף משנה אלון מנדס, פורסם לראשונה ב-ynet.

מנדס, שסיים את תפקידו כקצין אגף המבצעים של הפיקוד, כתב כי "היו אירועים רבים בשנתיים האחרונות בהם יכולנו למנוע פצועים והרוגים במידה והיינו מטפלים ברשלנויות כאלה ואחרות בזמן ובאופן נוקב". הוא כתב כי החלטות כבדות משקל התקבלו על בסיס מקצועי רעוע. "הושקעו מיליונים במצלמות בציר 443 שלא הצליחו לעקם את גרף הטרור העממי סביב ציר זה. אסור לנו להתאהב בחסכנים ובטח לא בפזרנים", כתב.

לפי המכתב, "כמות הכוחות בפיקוד המרכז לא מספיקה לעמידה במשימותיו. לטעמי נהרגו ונפצעו יותר מדי ישראלים בשנתיים האחרונות, שגרמו לי להרהר בשאלה האם הפיקוד עומד במשימתו? בפיקודי הדרום והצפון התשובה היא חד משמעתית כן. בפיקוד מרכז, עשרות משפחות ישראליות פגועות ושכולות יקבעו באופן נוקב שלא".

מנדס גם מתח ביקורת על כך שקצינים רבים חוששים להביע את דעתם. לדבריו, "ככל שעולים ברמה מתפתח פחד בלתי מובן להביע דעה, לא פעם בתירוץ ש'יש צורך לאזן'". הוא אף מתח ביקורת על התוכנית הרב-שנתית גדעון, שאותה הוביל הרמטכ"ל גדי איזנקוט, וכתב כי יש לקיים תחקיר נוקב בנושא.

תחת הכותרת "שחיתות", כתב מנדס כי לא נתקל במעטפות כסף בצבא, אך שכולם פגשו את תופעת "סדר קורס לבן שלי". לדבריו, "כל מה קשור לעבודות קבלנות בצבא מריח לא טוב. יש לשכות שלוקח שנתיים לשפץ ויש לשכות שתוך שבועיים לכל המאוחר יפורקו וייבנו מחדש. הרבה מאוד קבלנים וקצינים נעצרו ונכלאו בשנים האחרונות סביב תופעה בזויה זו, אך הם קצה קצהו של הקרחון, ולצערנו רוב העבריינים עדיין פועלים בקרבינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות