היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתח היום (שני) ביקורת על דבריו של שר החינוך נפתלי בנט כי לוחמי צה"ל "פוחדים מהפרקליט הצבאי יותר מאשר מיחיא סינוואר" (מנהיג חמאס ברצועת עזה, ר"ח), ואמר כי אין להם אין שחר. מנדלבליט הוסיף כי הוא "מגבה את מלאכתו החשובה של הפרקליט הצבאי". גם הרמטכ"ל גדי איזנקוט התייחס לדברי בנט, ואמר כי "יש להשאיר את צה"ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי".

מנדלבליט הזכיר כי שימש בעצמו בתפקיד הפרקליט הצבאי הראשי במשך שבע שנים, כולל במהלך מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה. הוא ביקש להדגיש כי "עמידה בהוראות הדין, גם בשעת לחימה, היא מקור עוצמה לצה"ל, למפקדיו ולחייליו". לדבריו, "קציני הפרקליטות הצבאית פועלים שכם אל שכם יחד עם המפקדים, למען המטרה המשותפת של השגת יעדי הלחימה".

בנט בכנס של מערכת החינוך, בשבוע שעברצילום: מגד גוזני

היועץ המשפטי הוסיף כי הפרקליטות הצבאית, בראשות הפצ"ר אלוף שרון אפק, "פועלת ללא לאות על מנת להעמיד לרשות צה"ל את המעטפת המשפטית הדרושה להפעלת עוצמתו הצבאית בכדי להכריע את אויבנו, תוך עמידה בהוראות הדין. היועץ המשפטי לממשלה מגבה באופן מלא את מלאכתם החשובה, המהווה חלק בלתי נפרד מהחוסן הלאומי של מדינת ישראל".

הרמטכ"ל איזנקוט התייחס לדברי בנט בפתח ישיבת המטה הכללי, ואמר כי הפרקליטות הצבאית "היא חלק מעוצמתו של צה"ל ומסייעת לו כתף אל כתף עם המפקדים והלוחמים לממש את ייעודו המבצעי ולנצח במלחמה". איזנקוט הוסיף כי הפרקליט הצבאי הראשי "ממלא תפקידו במקצועיות ובהצטיינות שזוכה להערכה בצה״ל ומחוצה לו. יש להשאיר את צה"ל מחוץ לכל ויכוח פוליטי".

בתגובה לדברי מנדלבליט ואיזנקוט, לשכת בנט הודיעה כי "השר בנט ביטא הבוקר את עמדתו הברורה. בצה"ל, ולא רק, שוררת כיום עודף משפטיזציה. השר בנט מאמין כי כיום חיילי צה"ל נדחקים לפינה על ידי חישוקים משפטיים עודפים, באופן שפוגע ברמת המבצעיות ובלוחמי צה"ל, מעבר למגבלות הדין הבינלאומי. האיזונים אינם נכונים כיום. השר בנט מעריך הערכה עמוקה את מפקדי צה"ל, ובראשם הרמטכ"ל גדי איזנקוט. לצד זאת, דעתו בנושא איתנה".

במסיבת עיתונאים שקיים הבוקר יו"ר הבית היהודי, הוא ביקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי הממשלות בראשותו הפסיקו לנצח. שר החינוך הוסיף לבקר את ראש הממשלה על כך שטרם פינה את הכפר הפלסטיני חאן אל-אחמר, שלא העניק גיבוי לחיילים ועל הלחימה מול חמאס ברצועת עזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ