משרד הרווחה מודה: נאחר בשנה ביישום החוק לתמיכה לנשים מוכות

חברי הכנסת מתחו ביקורת על משרד הרווחה, שטען שהחוק, שהיה אמור להיכנס לתוקף בפברואר, מתעכב בשל פרסום מכרז. "כל יום שעובר, נשים ממשיכות לסבול", אמר ח"כ אללוף

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקלט לנשים מוכות בהרצליה, ב-2016
מקלט לנשים מוכות בהרצליה, ב-2016צילום: תומר אפלבאום

משרד הרווחה הודה היום (שני) כי לא יצליח לספק סל תמיכה לנשים מוכות לפני פברואר 2019 - שנה לאחר המועד שנקבע בחוק. בעקבות הפרסום ב"הארץ" כי המשרד לא מיישם את החוק, ועדת העבודה והרווחה של הכנסת דנה הבוקר בעיכוב. חברי הוועדה מתחו ביקורת על נציג המשרד, שהסביר שהעיכוב נגרם בשל המכרז למתן הסל.

מנהל תחום אלימות במשרד הרווחה, חגי מויאל, אמר בדיון כי "המכרז להפעלת המענים הקבועים בחוק היה אמור להתפרסם לפני שבועיים. התגלה ברגע האחרון תקלת ניסוח שהיתה עלולה לתקוע את המכרז. עכשיו זה תוקן והמכרז יצא עד סוף החודש. זה אכן לקח יותר זמן ממה שציפינו. אני לא רוצה להתחייב בלוחות זמנים, אבל מעריך שבפברואר 2019, הספק כבר יוכל לתת שירות".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אללוף (כולנו), מתח ביקורת על דבריו של מויאל. "כל יום שעובר, נשים ממשיכות לסבול וכל התירוצים זה בולשיט. במשך שנה וחודשיים אתם עובדים על מכרז? שלא יעצרו אתכם על מהירות מופרזת. אולי עוד כמה ימים שוב תמצאו ששכחתם איזה פסיק בשורה 17 ואז זה ייקח עוד חודשים. קחו אחריות".

מטרת החוק היא לסייע לנשים שעוזבות את המקלטים לא לחזור לבני זוגן המכים, בין השאר באמצעות מתן דירות מעבר וסיוע במציאת תעסוקה. סל השיקום אמור לסייע לנשים לבנות את חייהן מחדש על ידי התאמת שיקום אישי לכל אישה על ידי עובד סוציאלי, ואמור לכלול בין השאר מלווה משפחתי, ליווי תעסוקתי, לרבות סיוע בהשמה בעבודה, וסבסוד של לימודים והכשרה מקצועית, סבסוד מעונות יום וכדומה. 20 נשים נרצחו מתחילת 2018, וכ-30% מהנשים המוכות שמגיעות למקלטים חוזרות לבן הזוג האלים בשנה שלאחר היציאה.

מקלט לנשים מוכות בהרצליה, ב-2016צילום: תומר אפלבאום

החוק אושר ביוני 2017 ביוזמת חברות הכנסת זהבה גלאון, מירב בן ארי ושלי יחימוביץ'. ועדת העבודה והרווחה חייבה את המשרד ליישם אותו עד פברואר 2018, אך "הארץ" פרסם בתחילת החודש כי הנשים לא מקבלות סל תמיכה גם בחלוף תשעה חודשים מהמועד האחרון ליישום החוק, ואף שמשרד האוצר העביר 10 מיליון שקל עבורו בכל שנה בשנתיים האחרונות.

את הדיון הבוקר יזמו מיכל רוזין (מרצ), רויטל סויד (המחנה הציוני), עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), בן ארי (כולנו) ופנינה תמנו-שטה (יש עתיד). בסיומו החליטו חברי הוועדה לפנות למנכ"ל משרד הרווחה, אביגדור קפלן, בדרישה לשנות את המכרז כדי שהשירותים יינתנו על ידי כמה ספקים ולא רק על ידי ספק אחד. לדברי חברי הכנסת אלאלוף, רוזין ועאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), אין גוף אחד שיוכל לתת שירות לנשים מכל חלקי האוכלוסייה בכל רחבי הארץ. לדבריהם, לגוף חדש ייקח זמן לצבור את הידע והניסיון הנדרשים כדי להעניק שירות טוב, בעוד שכבר היום ישנן עמותות שנותנים את השירותים.

ח"כ רוזין אמרה כי: "שוב הרווחה מעדיפים להתנער מאחריות ולהפריט את השירותים לספק יחיד במקום לחזק את הארגונים הפועלים כיום. עלינו לוודא כי 20 מיליון השקלים שהוקצו בשנתיים האחרונות לטובת יישום החוק לא ירדו לטמיון וכי גורל הנשים הרבות שחיות בפחד לא יימסר לידי המזל בלבד, כי הנתונים מלמדים שהן יכולות להיות הכותרת המזעזעת בעיתון של מחר".

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, בפברואר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ סויד הוסיפה: "האחריות על רצח האשה הבא מוטל על כתפי משרד הרווחה". לדבריה, "זו פשוט התנהלות מופקרת של המשרד המותיר נשים שחוות אלימות בסכנת חיים. משרד האוצר העביר את התקציב ליישום החוק, כך שרק משרד הרווחה מתמהמה בביורוקרטיה ובתקלות כבר שנה וחודשיים. במקום להיות הגורם שמסייע לנשים שנמצאות במעגל האלימות ולאפשר להן לפתוח דף חדש בחייהן, הרווחה הפכה להיות הגורם המעכב".

במשרד הרווחה טענו בדיון כי צוותי המשרד פועלים "באופן המהיר ביותר על מנת ליישם את החוק בזמנו. בשל תהליכים ביורוקרטיים שדרשו יציאה לשני מכרזים חל עיכוב: האחד לפני אישורים סופיים וצפוי להתפרסם בימים הקרובים, והשני פורסם ואנו נמצאים בתהליך של בחירת הספקים הזוכים". עם זאת, מקורות המעורים בפרטים תהו מדוע המשרד בחר לפרסם מכרז שיפריט את סל השיקום לחברה חיצונית, במקום להטיל את המשימה על עובדים סוציאליים ברשויות המקומיות. לדברי המקורות, ההליכים הביורוקרטים היו מתקצרים באופן משמעותי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ