חברת Airbnb: נפסיק לפרסם מודעות להשכרת דירות בהתנחלויות

החברה הודיעה כי תסיר מאתרה 200 מודעות על דירות בגדה, אך לא ציינה מתי תעשה זאת. בעקבות המהלך הורה שר התיירות לוין להגביל את פעילות החברה בארץ: "החלטה מבישה ואומללה"

נעה לנדאו
יהונתן ליס
יותם ברגר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל Airbnb בריאן צ'סקי, השנה
נעה לנדאו
יהונתן ליס
יותם ברגר
רויטרס

רשת השכירות השיתופית Airbnb הודיעה היום (שני) כי תפסיק לפרסם מודעות לשכירת דירות בהתנחלויות. החברה מציעה כעת 200 דירות לשכירות בגדה, ואנשיה לא מסרו מתי יסירו את המודעות על פרסומן. בהודעה מטעם החברה נכתב כי "ההתנחלויות הנמצאות בגדה המערבית הכבושה עומדות בלב הסכסוך הישראלי-פלסטיני" ולכן הוחלט "לנהוג באחריות". 

אנשי החברה הוסיפו כי רבים בקהילה העסקית הבינלאומית אינם סבורים שיש להפיק רווח ממקומות שאנשים נעקרו מהם. לדברי Airbnb, הצוות "התחבט בבעיה זו", ולאחר שהתייעצו עם מומחים שונים החליטו למשוך את עסקיהם מהגדה. לדבריהם, ההחלטה התקבלה לאחר שבחנו כמה שיקולים, בהם מידת הסיכון למארחים ולאורחים, "השפעה על הסבל האנושי" והאפשרות שמסחר בגדה משפיע על הסכסוך הקיים בה. "אנו יודעים כי רבים לא יסכימו עם החלטה זו ומקווים שיימצא פתרון לקונפליקט ההיסטורי הזה", כתבו. 

Airbnbצילום: JOHN MACDOUGALL/אי־אף־פי

בעקבות ההחלטה הורה שר התיירות, יריב לוין, לאנשי משרדו לגבש צעדים שיגבילו את פעילות Airbnb בארץ. לוין דרש מהנהלת החברה לבטל את ההחלטה ואמר כי היא "מבישה ואומללה" ואף מייצגת כניעה לארגוני החרם על ישראל. השר הוסיף כי הנחה את משרדו להוציא לפועל תוכנית לעידוד התיירות והלינה בדירות נופש בגדה. 

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר שההחלטה מבוססת על שיקולים פוליטיים וקרא לבעלי הנכסים שייפגעו מהמהלך לשקול הגשת תביעות נגד Airbnb, לפי החוק למניעת פגיעה במדינת ישראל באמצעות חרם. "ראשי Airbnb יצטרכו להסביר מדוע בחרו דווקא לנקוט עמדה פוליטית גזענית נגד חלק מאזרחי ישראל", הוסיף ארדן והודיע כי בכוונתו לפנות "לגורמים המדיניים הבכירים ביותר בארה"ב" כדי שיבחנו אם ההחלטה מפירה את החקיקה נגד חרמות הקיימת בחלק ממדינות ארה"ב. 

מועצת יש"ע מסרה כי "חברה שאין לה מניעה להשכיר דירות בדיקטטורות ברחבי העולם נטפלת למדינת ישראל" והוסיפה שהמהלך נובע מאנטישמיות, מכניעה לטרור או משתיהן. המועצה הודיעה כי תפעל נגד האתר אם לא יבטל את החלטתו וציינה כי "במקום להיות אתר תיירות, הפך Airbnb להיות אתר פוליטי שרוצה לפגוע בכלכלת האזור ולגרום נזק לכלל האוכלוסייה". שי אלון, ראש מועצת בית אל, הוסיף: "שוב מתבצעת סלקציה ביהודים, זה לא חדש - ואנחנו לא מתרגשים מהחרם".

מודעה באתר Airbnb על דירה להשכרה בהתנחלות שילהצילום: צילום מסך מתוך Airbnb

לעומתם, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, כתב בתגובה כי מדובר בצעד חיוני מבחינת Airbnb המאפשר לחברה ליישר קו עם "עמדת המשפט הבינלאומי" שלפיה ההתנחלויות אינן חוקיות. עריקאת שב וקרא למועצת זכויות האדם של האו"ם לפרסם את רשימת החברות הפועלות בהתנחלויות. תנועת "שלום עכשיו" מסרה: "גם אם הקו הירוק הוא בלתי נראה בשביל ביבי ובנט - שאר העולם מבחין בין ישראל הריבונית לבין השטחים הכבושים".

לפני שנה בדיוק, בנובמבר 2017, ערכה עיריית תל אביב יפו סקר בקרב תיירים שביקרו בעיר, וממנו עלה כי תל אביב החזיקה בשיא העולמי בשיעור התיירים השוכרים דירה דרך Airbnb. לפי הסקר שערך ד"ר עמית קמה, 51% מהתיירים אמרו כי שכרו נכס בעיר דרך האתר - לעומת 30% בלבד שגרו במלון. ברוב ערי התיירות באירופה דיווחו תיירים כי רק כשליש מהם לנים בנכסי Airbnb. בערים רבות נעשו מאמצים ליצור רגולציה בתחום זה, אך היא טרם התרחשה בתל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ