הכנסת אישרה את החוק שנועד להגדיל את ההתנחלות בעיר דוד

הצעת החוק שמתירה לבנות בתי מגורים בשטחם של גנים לאומיים עירוניים אושרה בקריאה שנייה ושלישית. ההצעה לא מזכירה את הגן הלאומי עיר דוד, אבל נתפרה למידותיו וקודמה על ידי עמותת אלע"ד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן לאומי עיר דוד על רקע שכונת סילוואן, ב-2012
גן לאומי עיר דוד על רקע שכונת סילוואן, ב-2012צילום: מיכל פתאל

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית את החוק שיאפשר לבנות בתים למגורים בשטחם של גנים לאומיים עירוניים. ההצעה לא מאזכרת באופן מוצהר את הבנייה בגן הלאומי "עיר דוד" שבסילוואן, אולם החוק נתפר למידותיו של המתחם ומקודם מאחורי הקלעים על ידי עמותת אלע"ד המיישבת אותו. יוזמי החוק טענו שכיום אין אפשרות לפתח שכונות מגורים קיימות הממוקמות באזורים שהוגדרו כגנים לאומיים, וההצעה נועדה להגן על התושבים ועל ההתפתחות הטבעית שלהם. החוק עבר בקריאה שלישית ברוב של 63 מול 41.

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש (הליכוד), אמר במליאה כי "החוק הזה בא לעזור גם לעמותת אלע"ד. אתם עושים מלאכת קודש, וכל עם ישראל צריך להצדיע לכם על משימה שלקחתם לחידוש עיר דוד".

מתחם עיר דוד, ב-2017צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), שהובילה את ההתנגדות לחוק בוועדת הפנים, אמרה במליאה: "בואו נשים דברים על השולחן, הגן הלאומי חומות ירושלים הוכרז ב-1972. השכונה היחידה שהיתה שם הייתה שכונת סילוואן, לא היה שם אף מתיישב יהודי, כל המתיישבים היו פלסטינים, אז הגן הגיע לשכונה הפלסטינית". חבר מפלגתה, נחמן שי, אמר: "תשמרו את הגנים הלאומיים שלנו ושמורות הטבע כגנים לאומיים ושמורות טבע, ואל תבנו שם. אבל אנחנו יודעים את הרעיון הבסיסי, לבנות פה בעיר דוד. תשחיתו את עיר דוד, חבל; שורשי העם נטועים שם ולא צריך לבנות שם".

לדברי ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), "החוק הזה הוא מהלך פוליטי גדול, חמור ומסוכן, שנועד לקדם את סיפוח ירושלים המזרחית. הוא פוגע לא רק בתושבים הפלסטינים, אלא גם בציבור הישראלי. כי בלי הסדר בירושלים המזרחית - לא יהיה הסדר שלום. ירושלים המזרחית צריכה להיות בירת פלסטין, וירושלים המערבית - להישאר בירת ישראל".

הגן הלאומי עיר דוד הוא חלק מהגן הלאומי סובב חומות ירושלים. ככל הנראה, זהו הגן הלאומי היחיד בארץ שעונה לכל תנאי הצעת החוק. בשטח הגן הלאומי חיים כיום כמה אלפי תושבים פלסטינים וכמה מאות תושבים יהודים. כל התושבים היהודים קשורים בעמותת אלע"ד, שעוסקת ביישוב יהודים במקביל לניהול הגן והחפירות הארכיאולוגיות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ