הוועדה למינוי בכירים אישרה את מועמדות אביב כוכבי לרמטכ"ל

חברי ועדת גולדברג דנו בהמלצות בעניינו של סגן הרמטכ"ל וקבעו כי אין פגם בטוהר המידות שלו או בשיקולים לקדמו. נתניהו יביא את מינוי כוכבי לאישור הממשלה ביום ראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף כוכבי ונתניהו, בחודש שעבר
אלוף כוכבי ונתניהו, בחודש שעברצילום: קובי גדעון / לע"מ

הוועדה למינוי בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג אישרה היום (שלישי) את מועמדותו של אלוף אביב כוכבי לרמטכ"ל. ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על האישור וצפוי להביא אותו לאישור הממשלה בישיבתה ביום ראשון הקרוב, 25 בנובמבר.

על פי הודעת הוועדה, לא התקבלו השגות כלשהן על מינויו של כוכבי לתפקיד וכן לא נמצא "פגם כלשהו בטוהר מידותיו" או "בטוהר המידות שבשיקולים להמליץ עליו לתפקיד".

הרמטכ"ל הנוכחי גדי איזנקוט, שכוכבי הוא סגנו, המליץ עליו לתפקיד וכתב: "אני בטוח כי אלוף אביב כוכבי יוביל את צה"ל להישגים חדשים ולעמידה באתגרי השעה והעתיד, וממליץ עליו לתפקיד הרמטכ"ל בחום ובלב מלא".

ליברמן בעת מסירת ההודעה על התפטרותו, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

לפני כחודש הודיע ליברמן על בחירתו בכוכבי כמועמדו לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל, בזמן שנתניהו היה בביקור בנסיכות עומאן. ליברמן מסר אז כי הודיע על החלטתו לנתניהו ולאיזנקוט, אולם לשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה בנושא רק כחמש שעות לאחר מכן.

בעקבות הודעת ליברמן עלתה שאלת זהותו של סגן הרמטכ"ל הבא. בין לשכות ראש הממשלה ושר הביטחון התגלעה אז מחלוקת, אך זו טרם נפתרה. בשבוע שעבר התפטר ליברמן מתפקידו ושלשום הודיע נתניהו כי יחזיק בעצמו בתיק הביטחון.

לאחר ההודעה בחודש שעבר אמרו גורמים בסביבת נתניהו כי כוכבי הוא "המועמד המנוסה ביותר" והוסיפו כי "לאחר ששר הביטחון ירד מהבחירה הראשונה שלו באלוף ניצן אלון, וכן ההבנה שאייל זמיר לא צבר מספיק ניסיון, סביר שימונה לסגן הרמטכ"ל הבא".

בסביבתו של ליברמן בירכו בתגובה על תמיכתו של נתניהו במינוי כוכבי ומסרו כי "הבחירה בסגן הרמטכ"ל, אלוף אביב כוכבי, היתה טבעית ומתבקשת. כל השאר זה בדיות והמצאות. סגן הרמטכ"ל הבא ייבחר לאחר מינויו של אלוף כוכבי לרמטכ"ל, בהתייעצות בינו לבין שר הביטחון, כמקובל מאז ומעולם".

ועדת גולדברג עדיין בוחנת את מינויו של מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, משה אדרי, לתפקיד מפכ"ל המשטרה. אתמול זומן לוועדה בכיר רשות המסים לשעבר, רפי רותם, שטען כי אדרי התנכל לו כשביקש להעיד נגד פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, רות דוד. ביום ראשון העיד איש משטרה לשעבר שטען לפגמים בהתנהלותו של אדרי כמפקד מרחב ירקון, ואף העיר כי על אדרי לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתית — בדומה לשני המועמדים האחרים לתפקיד. גם התנועה לאיכות השלטון פנתה לוועדת גולדברג ולשר לביטחון הפנים ארדן בדרישה שאדרי יעבור פוליגרף. מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, העביר בוועדה ביקורת על התנהלותו האישית של אדרי וחזר על הטענות שהועלו בפניית המשטרה אל היועץ המשפטי לממשלה בעניין המועמדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ