ארדן: היום אנחנו קרובים יותר מתמיד להשתלט על רצועת עזה

ארדן אמר בוועידה של ג'רוזלם פוסט כי "המעבר מהגנה להתקפה נגד חמאס פירושו חיסולים ממוקדים של מנהיגי חמאס" ■ גלנט: "זמנו של יחיא סינוואר קצוב" ■ בעקבות הדברים, ביקש נתניהו מהשרים "לשמור על הקו" שנקבע בקבינט

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארדן במשרדו, בספטמבר
ארדן במשרדו, בספטמברצילום: מוטי מילרוד

"היום אנחנו קרובים יותר מתמיד, מאז תוכנית ההתנתקות ההרסנית, להיאלץ לשלוט בחלקים מרצועת עזה או בכולה", כך אמר הבוקר (רביעי) השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בוועידת הדיפלומטים של ג'רוזלם פוסט. גם שר השיכון יואב גלנט התבטא בנושא, ואמר כי "זמנו של יחיא סינוואר קצוב". בעקבות דבריהם, ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו מהשרים "לשמור על הקו" שנקבע בקבינט. 

בדבריו הדגיש ארדן כי "המעבר מהגנה להתקפה נגד חמאס פירושו חיסולים ממוקדים של מנהיגי הטרור בזרוע הצבאית של חמאס, ופירוש הדבר להיות מוכן להשתלט על רצועת עזה ולהחזיק בה, עד שנפרק את תשתית הטרור".

גלנט בוועידת ג'רוזלם פוסט, היוםצילום: סיון פרג'

השר גלנט נכח גם כן בוועדה ואמר כי יחיא סינוואר "לא יסיים את חייו בבית זקנים. הוא בצומת דרמטי וחייב לחשב מסלול מחדש - האם הם רוצים להילחם בנו או לשמור על השקט. אם רוצים מלחמה, אנו נביס אותם. אם רוצים לדבר, אנו נדבר איתם. יהיה עוד מבצע גדול בעזה - אנו נגדיר מתי ואיך. לא ניתן לחמאס לנהל את זה".

גם שרת המשפטים איילת שקד נשאה דברים בכנס, והתייחסה למצב ברצועת עזה. לדבריה, "אני חושבת שהפסקת האש תחזיק כמה חודשים ואז תישבר. אם תישבר הפסקת האש, לא תהיה ברירה אלה להילחם עם כל האמצעים נגד חמאס". שקד התייחסה גם לתוכנית השלום של טראמפ שאמורה להתפרסם בתוך כחודשיים, ואמרה: "אני חושבת שהמרחק בין הישראלים לפלסטינים גדול מדי ושתוכנית טראמפ היא בזבוז זמן. אני רוצה שלום כמו כל אחד אבל לא מאמינה שאפשר להגיע להסכם. הייתי אומרת לטראמפ- אל תבזבז את הזמן".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הזהיר בשבוע שעבר כי ישראל נמצאת ב"אחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר" ו"בתוך מערכה שעדיין לא הסתיימה". בתגובה לביקורת הציבורית כלפי מדיניות ישראל מול חמאס אמר נתניהו כי "חלק גדול מהביקורת נובע מכך שמסיבות מובנות לא ניתן להציג את הדברים המלאים שרואים הרמטכ"ל, אלופי צה"ל, ראש השב"כ, ראש המוסד וגם אני". אולם, כפי שפורסם ב"הארץ", הדרגים המקצועיים במערכת הביטחון אמנם מתארים מצב מורכב ורווי סיכונים, אך שלא כנתניהו, הם אינם מזהים שינוי דרמטי של השבועות האחרונים.

בנאומו של ארדן בוועידה הוא התייחס גם להודעתה של חברת Airbnb בתחילת השבוע כי תפסיק לפרסם מודעות להשכרת דירות בהתנחלויות. "כל מי שתומך בישראל צריך להפסיק להשתמש ב-Airbnb ולפנות לשירותים אחרים", אמר ארדן והוסיף כי ישראל בוחנת "מספר רב של מסלולי פעולה" בעניין. "מצד אחד ננסה להסביר לחברה מדוע החלטתה מוטעית ומזיקה. במקביל, נבחן דרכים אחרות לפעולה. אני מתכוון לבקש מבכירים אמריקאים לשקול שימוש בחקיקה הקיימת נגד אפליה והחרמות. מדינות ועובדיהן אינם צריכים לעשות עסקים עם חברות המפלות את ישראל. כמו כן נבחן האם מדובר באפליה אסורה על בסיס לאום על פי החוקים בצרפת ובמקומות אחרים. אזרחי ישראל רשאים לשקול הגשת תביעות נגד החלטה זו על פי חוק בישראל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ