בריק לחברי הכנסת: המפקדים אינם אומרים לכם את האמת על הליקויים בצבא

במכתב לחברי ועדת החוץ והביטחון הצביע נציב קבילות החיילים היוצא על שורה של בעיות במחסני החירום, והוסיף: "לא תשמעו זאת מהפיקוד הבכיר, אצל חלק מהמפקדים הפה והלב אינם שווים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק בריק. לא מוכן להכיר בבעיה האמיתית של הצבא הישראלי ושל חייליו
יצחק בריק. לא מוכן להכיר בבעיה האמיתית של הצבא הישראלי ושל חייליוצילום: אלון בסון

נציב קבילות החיילים היוצא, האלוף במילואים יצחק בריק, פנה לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת והזהיר אותם כי מפקדים בצה"ל אינם אומרים להם את האמת בנוגע לליקויים בצבא. בדו"ח ששלח לחברי הוועדה התריע בריק על משבר כוח אדם, על פגמים באחסון ובאחזקת טנקים ונגמ"שים ועל תרבות דיווח בעייתית.

"את שאני מציג לפניכם כאן לא תשמעו מן הפיקוד הבכיר בצה"ל", כתב בריק לחברי הכנסת. "אצל רבים מן המפקדים, לא די בכך שחלקם אינו מודע, אלא אף אלו המודעים חוששים לספר, להעלות ולהציף, שמא יבולע להם - ובעיקר אינם רוצים לעמוד למול הביקורת... לדאבוני כי רב, אני מוצא כי אצל חלק ממפקדי צה"ל הפה והלב אינם שווים".

בריק הוסיף: "אני ממליץ ואף מפציר בכם - רדו אל השטח, שוחחו עם משרתי הקבע, אפשרו להם להציג לכם את המתרחש בימ"חים, להעלות בפניכם בעיות וקשיים. לא מפקדי האוגדות, החטיבות והגדודים הם אלו מהם תלמדו את המצב האמיתי ששורר בשטח. את המצב עליכם ללמוד מאלו שזו שגרת חייהם... אמירותיהם הן אמירות יודעי דבר, והן האמת".

איזנקוט בוועדת החוץ והביטחון, באוגוסטצילום: אמיל סלמן

בריק סיפר כי ביקר באחרונה במחסני החירום (ימ"חים). "המשרתים שעמם שוחחתי העלו לפניי בעיות קשות, נוסף לאמירות חמורות כלפי הפיקוד הבכיר", כתב. הוא ציטט דברים שנאמרו לו, שלפיהם המחסור בכוח אדם בימח"ים אינו מאפשר טיפול בכלי נשק, בטנקים ובנגמ"שים, שסובלים מתקלות. לדבריו, נגדים שעמם שוחח אמרו לו גם כי הם נאלצים למסור דיווחים שאינם אמת ו"מעגלים פינות", וכי בצבא מעלימים מכך עין. לפי הדו"ח, לבריק נאמר כי "המצב בימ"חים על סף אסון".

לדברי בריק, "בצה"ל קיימים כיום פערים עצומים בתחומים רבים, והמובהק שבהם - הפער בכוח האדם אל מול המשימות - הוא 'הקש ששבר את גב הגמל'", הוא הוסיף כי. התוכנית הרב-שנתית "גדעון", שהנהיג הרמטכ"ל גדי איזנקוט, "הביאה למשברים בכוח האדם שפוגעים ביכולתו של צה"ל לבצע את משימותיו באופן מיטבי". בריק כתב עוד: "מרבית הנושאים המוצגים בדו"ח אינם בני תיקון בפרק זמן של חודשים בודדים... הפערים מולם אנו ניצבים מחייבים עבודה מעמיקה ותיקון מן היסוד - כשהמשימה תהיה מונחת על כתפי הרמטכ"ל החדש".

מכתבו של בריק לח"כים הוא המשך לביקורת החריפה שמתח על מוכנות הצבא, שהביאה לעימות בינו לבין איזנקוט. באוגוסט דיווח "הארץ" על מכתב ששלח בריק לקצונה הבכירה ולחברי ועדת החוץ והביטחון, שבו הוא מתאר על סמך שיחות עם קצינים ארגון בינוני הסובל משחיקה וממשבר מוטיבציה חריף בקרב קצינים צעירים, שלנוכח המצב ביחידות אינם מעוניינים להתחייב לשירות. איזנקוט הורה להקים ועדה שתבדוק את טענותיו של בריק, אך הנציב טען כי ועדה חיצונית לצבא צריכה לבדוק אותן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ