אלוף (מיל') הכהן: יעלון נפגש עם פעילים סורים בזמן מלחמת האזרחים

מפקד הגיס המטכ"לי לשעבר אמר בכנס של המכון לדמוקרטיה כי נכח בעצמו במפגש של שר הביטחון והסורים. ישראל הכחישה כל קשר למלחמה, מעבר למתן סיוע הומניטרי בקרבת הגבול

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעלון ורה"מ נתניהו מבקרים פצועים סורים, ב-2014
יעלון ורה"מ נתניהו מבקרים פצועים סורים, ב-2014צילום: קובי גדעון / לע"מ

אלוף (מיל') גרשון הכהן, לשעבר מפקד הגיס המטכ"לי, אמר השבוע כי שר הביטחון לשעבר משה יעלון נפגש במהלך כהונתו עם פעילים סורים, במקביל למלחמה בין משטר אסד למורדים. מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה, הכחישה ישראל כל קשר לנעשה שם ושהתייצבה לצד אחד הצדדים. הכהן עצמו, לדבריו, נכח אף הוא בפגישה.

"כשהייתי מפקד גיס בגולן ובוגי (יעלון) היה שר הביטחון, ישבנו עם שלושה פעילים סורים מהצד השני, מסוריה", סיפר הכהן בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה. "הם באו ובוגי רצה לעמוד על טיבם. הוא שואל את אחד מהם: 'תגיד, אתה סלפי?'... הוא אומר לו: 'באמת, אני לא יודע מה זה סלפי. אם זה אומר שאני מתפלל יותר, אז כן. פעם הייתי מתפלל פעם אחת בשבוע, ביום שישי, עכשיו אני מתפלל חמש פעמים ביום. מצד שני, סלפי לא אמור לשתף פעולה עם ציונים. אני יושב עם שר הביטחון של הציונים. אז אני לא יודע'. זאת אומרת, באמת: מרכיבי הזהות הם נורא נזילים. הם לא אומרים לאן הבן אדם הולך".

מורדים סורים במחוז חאמה, ב-2016צילום: KHALIL ASHAWI/רויטרס

בקיץ 2016 הודתה ישראל כי היא היא מגישה סיוע אזרחי לתושבי הכפרים בקרבת הגבול, במסגרת מינהלת "שכנות טובה", שהשבוע התקיים טקס הסגירה שלה. הכהן לא ציין את מועד הפגישה, אך יעלון מונה לתפקידו במארס 2013, והוא עצמו פרש מצה"ל בספטמבר 2014.

הכהן, ב-2009צילום: לימור אדרי

במהלך הכנס הוצגו ממצאי סקר המצביעים על מתאם בין אמונה דתית לתמיכה בצעדים תקיפים עד כדי פגיעה באזרחי האויב. לדברי הכהן, המפגש שבו נכח לצד יעלון מצביע על האופן המשתנה שבו אנשים תופסים את אמונתם הדתית.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ