אלוף יאיר גולן נגד בנט: מחליש את הצבא ואת מדינת ישראל

גולן גינה את דבריו של יו"ר הבית היהודי נגד הפרקליט הצבאי הראשי, ואמר: "אנחנו רוצים צבא של מדינה ריבונית ולא אספסוף חמוש". עוד אמר כי "נבחרי ציבור עושים לעצמם להרגל מגונה להתעמר במשרתי הציבור"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף יאיר גולן, בשנה שעברה
יאיר גולן בימיו כאלוף בצה"לצילום: גיל אליהו

סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף יאיר גולן, אמר היום (חמישי) בראיון לרדיו 103FM כי "נבחרי ציבור עושים לעצמם להרגל להתעמר במשרתי הציבור, אלה שלא נבחרו וגם לא יכולים להגיב ולדבר, זה מנהג מגונה".

גולן, שנמצא בשנת לימודים במסגרת שירותו לאחר שפרש לפני כשנה וחצי מתפקיד סגן הרמטכ"ל, הוסיף כי הדבר "מערער את אמון הציבור בזרוע המבצעת של מדינת ישראל – כל גופי הפעולה של הממשלה". לדבריו, "יש דרך להעביר ביקורת, יש דברים שצריכים להיאמר בחדרי חדרים ולא בראש חוצות. צריך את הדברים האלה לנהל באופן שמעורר כבוד ביחס לממלכה ולא מעורר בוז עמוק ביחס לאלה שמשרתים את הציבור".

גולן אף גינה את הדברים שאמר לאחרונה שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על הפרקליט הצבאי הראשי. לדבריו, בנט "מחליש את הצבא והוא מחליש את מדינת ישראל וחבל שאומרים דברים כאלה. אני לא יודע, אולי זה טוב לאלקטורט של בנט, אני לא בקיא בשיקולים כאלה".

עוד הוסיף גולן כי הוא אינו מסכים לטענות שלפיהן חיילי צה"ל מפחדים מהפצ"ר. "אני לא מדבר על זה מעמדה של מפקד, אני מדבר על זה מעמדה של חייל, של קצין זוטר – מעולם הנושא המשפטי לא הגביל את כושר הפעולה שלי", אמר. "ולכן קורה לעתים דווקא מתסכול צבאי של הפעלת כוח לא נכונה אז באים בטענות למשפטנים".

גולן גיבה את הפצ"ר, אלוף שרון אפק, והוסיף כי הוא "משפטן מבריק ואדם עם חוש מבצעי בלתי רגיל, נדיר אצל משפטנים. אבל צריך לזכור את החשיבות העצומה של המערכת המשפטית. אנחנו רוצים שצה"ל יהיה צבא של מדינה ריבונית ולא אספסוף חמוש".

עוד קרא גולן לגלות איפוק בפעולות הצבא. לדבריו, "לא צריך להיות נמהרים בהפעלת הכוח. אבל פעם שמפעילים את הכוח צריך להפעיל אותו בצורה נחרצת ולגרום לצד שמנגד להבין שלא כדאי להתעסק איתנו. לצערי, בפעמים האחרונות שהפעלנו כוח בעזה עשינו את זה בצורה שהיא לא מספיק נחרצת, ואני חושב שראש וראשון המבצעים הפחות מוצלחים בהקשר הזה זה צוק איתן".

בדבריו התייחס גם להשתלחויות נגד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר בשל דבריה בנוגע לחוק "הנאמנות בתרבות", והעיר כי "גם משרתי הציבור צריכים להשמיע את קולם כשהם רואים שדברים הולכים לכיוון לא נכון". גולן הוסיף כי הוא עצמו ניסה לעשות זאת בעבר "באופן כמעט מרומז, באופן עדין, לא לצאת האשמות מפוצצות, אלא לומר דברים מזווית השקפתי. זה היה מרוסן מאוד. במציאות הנוכחית יותר ויותר משרתי ציבור, אנשים שהקדישו את עצמם למרחב הציבורי, מרגישים מתוסכלים ממה שקורה. אני חושב שהדברים האחרונים של דינה זילבר הם עדות מאוד מעניינת בהקשר הזה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ