נתניהו בחר באלוף אייל זמיר לסגן הרמטכ"ל

בתפקידו האחרון היה מפקד פיקוד הדרום, ולפני כן שימש כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה נתניהו. רה"מ: "האלוף זמיר עתיר הישגים וקצין מוערך שיסייע לרמטכ"ל המיועד אלוף כוכבי להוביל את צה"ל לפסגות חדשות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וזמיר, ב-2015
נתניהו וזמיר, ב-2015צילום: עמית שאבי

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הודיע היום (חמישי) כי אלוף אייל זמיר ימונה לסגן הרמטכ"ל. לפי הודעת דובר צה"ל, נתניהו קיבל את המלצת הרמטכ"ל המיועד אלוף אביב כוכבי. זמיר ייכנס לתפקיד בתקופה הקרובה, לפני שכוכבי ימונה לרמטכ"ל. הרמטכ"ל הנוכחי גדי איזנקוט צפוי לסיים את תפקידו ב-31 בדצמבר.

זמיר שימש בתפקידו האחרון כמפקד פיקוד הדרום. נתניהו מסר כי "האלוף זמיר עתיר הישגים וקצין מוערך שיסייע לרמטכ"ל המיועד אלוף כוכבי להוביל את צה"ל לפסגות חדשות". נתניהו הודה לאלוף ניצן אלון, שהתמודד על התפקיד מול זמיר, על תרומתו לצה"ל ולביטחון המדינה.

טרם התפטרותו מתפקיד שר הביטחון העדיף אביגדור ליברמן למנות את אלון לתפקיד סגן הרמטכ"ל. ואולם, נתניהו היה מעוניין בזמיר - ששימש בין 2015-2013 כמזכירו הצבאי. המינוי של זמיר מעמיד במצב לא נוח את כוכבי - שמינויו היה מפגן כוח של שר הביטחון דאז אביגדור ליברמן מול השר הנוכחי נתניהו. האחרון היה מעוניין לראות את זמיר כרמטכ"ל כבר בסבב הזה. כך, נוצר מצב שבו סגן הרמטכ"ל קרוב יותר לשר הביטחון מהרמטכ"ל עצמו, מה שעשוי ליצור מתח בין כוכבי לסגנו.

מינויו של זמיר צפוי להביא לפרישה של כמה מוותיקי האלופים בצה"ל, שמבינים שכעת נפתחו לדור הצעיר יותר של הקצונה אפשרויות קידום. ישנה סבירות גבוהה שאלוף ניצן אלון יפרוש, לאחר שהיה מועמד מוביל של ליברמן. אם נתניהו יהיה ראש הממשלה גם במינוי הרמטכ"ל הבא, הסיכויים של האלופים האחרים להתמנות לרמטכ"ל אחרי כוכבי אינם גבוהים.

"זמיר היה מאוד קרוב לראש הממשלה", סיפר ל"הארץ" גורם שהכיר את מערכת היחסים בין נתניהו לזמיר כשהאחרון היה מזכיר צבאי. "הוא היה בקשרים טובים עם יוסי כהן שאז היה ראש המל"ל. אייל היה די ריכוזי. ביבי סמך עליו במאה אחוז, הוא לא חשש להביע דעה שלא תמיד היתה הדעה של ביבי. ראו את הדינמיקה בינהם. הם היו גונבים מילה בצד מול כולם, היה ברור שיש שם קשר אחר. הוא היה ישיר מאוד".

ההפגנות בגבול עזה החלו לקראת סיום תפקידו של האלוף זמיר כמפקד פיקוד דרום, בסוף מארס. תפיסתו היתה שלא מדובר באירועים אסטרטגיים אלא עימות בעצימות נמוכה שניתן לשלוט עליו גם לתקופה ארוכה. זמיר מחזיק בדעה לפיה השבת השקט לעוטף עזה והשלמת פרויקט המכשול מסביב לרצועה מצדיקים את האיפוק שלא להיגרר למערכה רחבה מול חמאס.

זמיר הקפיד להציג בדיונים הביטחוניים עמדה לפיה חמאס אינו מעוניין בעימות עם ישראל, ושההפגנות הן ניסיון של חמאס להתמודד עם המצוקה בעזה. זמיר מחזיק בעמדה לפיה יש היום את התנאים להגיע להסדרה רחבה מול חמאס, צעד שעשוי להביא שקט לדרום לתקופה ממושכת. זמיר התייחס בשיחות סגורות לביקורת במערכת הפוליטית ובציבור בכלל על תפקודו של צה"ל בגל ההסלמה האחרון, ועל כך שהצבא איבד מהרתעתו. זמיר רואה באמירות האלו דמגוגיה שנועדה לצרכים פוליטיים בלבד ופוגעת בצבא.

זמיר היה אחראי להכין את תוכנית המלחמה בעזה, למקרה שהדרג המדיני יורה על כך. זאת, בעוד החזיק בעמדה לפיה לא נכון להביא להדרדרות המצב גם במחיר של ביקורת מבית. למרות הביקורת, לאורך כל כהונתו כמפקד פיקוד הדרום זכה לגיבוי של הדרג המדיני, שלא הורה לו בשום שלב לפעול אחרת.

זמיר דחף את הדרג המדיני להכיר במצב הקשה של עזה ותמך בשיקום תשתיות ברצועת עזה כדי להחזיר את השקט. מבחינת זמיר, שיקום התשתיות והסיוע ההומניטרי אמור להיכנס לעזה מבלי התנייה של נושא השבויים והנעדרים - סוגיה שאותה הוא משאיר לשלבי שיקום מתקדמים יותר: הקמת נמל, שדה תעופה ועוד פרויקטים גדולים שבהם הוא תומך. זמיר הציג עמדה עקבית לממוניו, לפיה חמאס מוכן לדבר על הכל כדי להציל את עצמו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ