פרשנות

פרסום תמונות הלוחמים: פרשת מבחוח של צה"ל

בחמאס סבורים כי מה שעבד למפקד המשטרה בדובאי יכול לעבוד גם כאן, בעידן שבו המידע זורם ברשת בהיקף ובמהירות גדולים פי כמה. המטרה שקופה: לדלות מידע מהציבור הישראלי

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
התצלומים שפרסם חמאס
התצלומים שפרסם חמאס
עמוס הראל
עמוס הראל

חמאס ניסה היום (חמישי) לארגן לצה"ל שידור חוזר של תרגיל דאחי חלפאן. בינואר 2010 פוצץ מפקד המשטרה הנמרץ והמעט אקסצנטרי של נסיכות דובאי את פרשת ההתנקשות בבכיר חמאס, מחמוד אל-מבחוח. חלפאן הוא האיש שבשורת מסיבות עיתונאים דרמטיות חשף את הנתונים שנאספו במצלמות האבטחה ובמאגרים הממוחשבים של איחוד האמירויות.

היכולת של השלטונות המקומיים לבצע "היתוך" זריז בין השכבות השונות של המידע - שהסתמכה באופן אירוני משהו גם על טכניקות שפותחו במקור בישראל - אפשרה לחלפאן לערוך את המופע שלו, שריתק אליו את העולם הערבי במשך כמה שבועות. במהלכו חשף מפקד המשטרה מדובאי את התצלומים ושמות הכיסוי של מי שתיאר כעשרות סוכני מוסד ישראלים, שחדרו לנסיכות בזהות זרה במסגרת מבצע ההתנקשות במבחוח. הפרשה גרמה אחר כך מבוכה ממושכת לישראל, לנוכח ההבהרות והפיצויים שדרשו מדינות ידידותיות על השימוש המסוכן בדרכונים של אזרחיהן.

תמונות שפרסם חמאס
אחת התמונות שפרסם חמאס
אחת התמונות שפרסם חמאס
7 מתוך 7 |
תמונות שפרסם חמאס
1 מתוך 7 |
אחת התמונות שפרסם חמאס
2 מתוך 7 |
אחת התמונות שפרסם חמאס

הזרוע הצבאית של חמאס , שלדבריה לקוחים מהתעודות המזויפות של חיילי הכוח המיוחד הישראלי, בתקרית ב-11 בנובמבר. בתקרית נהרג קצין צה"ל ונפצע קצין נוסף, אולם שאר לוחמי הכוח חולצו בשלום באמצעות מסוק חיל האוויר, לאחר שלדברי הפלסטינים הרגו שבעה אנשי חמאס ופצעו שבעה אחרים.

חמאס מנסה להשיג שני דברים באמצעות הפרסום: להשליט את הנרטיב שלו, שלפיו גבר על צה"ל בתקרית ולגזור ממנו רווחים מבצעיים, באמצעות חשיפת שיטות עבודה ישראליות ואולי "שריפת" (חשיפת) זהות הלוחמים. מהתקרית יצאו שני הצדדים בכוויות קשות. לצה"ל נחשף מבצע חשאי, עניין חריג ביותר, שאף עלה באובדן של קצין מצטיין ובהסלמה נוספת, שבה נורו לשטח ישראל.

לחמאס כבר היה הישג ביד - סיכול המבצע הישראלי בזכות מה שמתואר כערנות של כוח אבטחה מקומי – אבל לוחמי צה"ל חמקו ממנו, למרות שנקלעו לתנאי נחיתות מבצעית קשה. במקום לסיים אירוע כזה עם חייל חטוף, ההישג הגדול ביותר שהארגון מחפש לעצמו מאז מבצע שליט, איבד מפקד גדוד וששה לוחמים. לכן, פרסום התמונות חשוב לארגון במגעיו עם האוכלוסייה בעזה, כדי להציג בפניה הישג צבאי. זה גם הרקע לנאום המתלהם של מנהיג הארגון יחיא סינוואר, לפני שבוע, שבו נופף באקדח מצויד במשתיק-קול שלדבריו הותיר אחריו הכוח הישראלי בנסיגתו.

השגת המטרה השנייה כבר תלויה במידת שיקול הדעת של ציבור הישראלי. באופן חריג ביותר, הוציאה היום הצנזורה הצבאית הודעה שבה היא פונה לכלי התקשורת בישראל ומבקשת מהם שלא להרחיב בפרסום ההודעות של חמאס, לא להתייחס לאמינותן ולא לפרסם את התמונות עצמן. התמונות אכן מופיעות כשהן מטושטשות לחלוטין בכלי התקשורת בארץ.

הניסיון של חמאס שקוף: הארגון מנסה לעשות מעין גיוס המונים, crowd sourcing של ידע מהקהל הישראלי. אם הרשתות החברתיות בישראל ינהלו עכשיו מצוד משותף בניסיון לברר מיהם האנשים המופיעים בתמונות, כשכל צייצן ובלוגר יחשוב שהוא מזהה בהן את בן הדוד השני מפתח תקוה או את אלה שהיו אתו במחנה של תנועת הנוער, חמאס יצליח לאסוף מידע על הפעולה. נראה שבעזה סבורים כי מה שעבד לחלפאן בדובאי, יכול לעבוד גם כאן, בעידן שבו המידע זורם ברשת בהיקף ובמהירות גדולים פי כמה מאשר לפני שמונה שנים ומידת היכולת לעצור את זרימתו מוגבלת.

רכב שנהרס בתקיפת חיל האוויר אחרי התקרית בחאן יונס, לפני כשבועיים
רכב שנהרס בתקיפת חיל האוויר אחרי התקרית בחאן יונס, לפני כשבועייםצילום: SUHAIB SALEM/רויטרס

טקטיקת אינתיפאדה

בינתיים, קלקלה הודעת חמאס את צעדי ההסברה בצד הישראלי. שב"כ פרסם היום פרטים על פרשה מעניינת, שבה עצר פעיל חמאס תושב אזור חברון שהיה מעורב לפי החשד בניסיון להרכיב מטעני חבלה. הצד החדש בסיפור הזה הוא שהאיש הופעל לדבריו ישירות בידי הנהגת הזרוע הצבאית בעזה. לאורך כל השנים האחרונות, השאירה המפקדה בעזה את היוזמה להפעלת פיגועים מהגדה למפקדת חמאס בחו"ל, בראשותו של סלאח ערורי היושב כיום בלבנון ובטורקיה ולחבורה של יוצאי הגדה, משוחררי עסקת שליט שגורשו ממנה לאחר יציאתם מהכלא.

הרוב המכריע של הניסיונות הללו סוכלו בידי שב"כ וצה"ל. כעת מתברר כי הזרוע הצבאית ברצועה החליטה לקחת את העניינים לידיה. הרעיון, לפי שב"כ, היה ליזום פיגועי תופת גדולים מהגדה, שיבוצעו באתרים הומי אדם, כמו קניון, מסעדה או אוטובוס. זו חזרה לטקטיקה שהארגון הפעיל בהצלחה קטלנית בשנות האינתיפאדה השנייה, לפני יותר מעשור. שלא כמו באינתיפאדה, הכוונה הפעם היתה להפעיל מטענים מרחוק ולא להשתמש במחבלים מתאבדים.

צוואר הבקבוק של חמאס בגדה הוא ידע מקצועי - חסרים לו מומחים בהכנת מטענים, משום שרובם נהרגו או נעצרו בידי ישראל בשנות האינתיפאדה. המפקדה ברצועה ביקשה להתגבר על כך באמצעות הדרכה מרחוק, שהועברה דרך מכשיר סלולרי. הטלפון הוברח אליו בידי קשישה חולת סרטן מהרצועה שיצאה בהיתר ישראלי לקבל טיפול רפואי בבית חולים במזרח ירושלים.

בישראל עלו הפעם בשלב מוקדם על השיטה. לפי מערכת הביטחון, חמאס ביקש להבעיר מחדש את הגדה באמצעות הפיגועים, כדי לפתוח חזית נוספת, מעבר להתנגשויות עם ישראל בעת ההפגנות לאורך הגדר ברצועה (גיוס הפעיל מחברון נעשה במאי, בשיאם של העימותים בדרום). המסר הישראלי לחמאס הוא הפוך: פיצחנו את שיטת הפעולה שלכם, כולל ניצול מקרים הומניטאריים - ונסגור את הפרצות כדי למנוע מכם הישגים דומים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ