צוללת של חיל הים הטביעה בשוגג ספינה אזרחית במלחמת לבנון הראשונה

בשל חשד שגוי להימצאם של מחבלים, הטביע חיל הים ספינת מסחר באמצעות טילי טורפדו והרגה 25 בני אדם שהיו על סיפונה. התקרית, שפורסמה בחדשות עשר, נאסרה לפרסום עד היום

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

צוללת של חיל הים הטביעה בזמן מלחמת לבנון הראשונה ספינה אזרחית שעליה פליטים, בשל חשד שגוי כי מדובר במחבלים - כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות עשר. בתקרית נהרגו 25 בני אדם. התקרית הותרה לפרסום לאחר עתירה של הערוץ ושל עמותת "הצלחה" לבג"ץ.

התקרית התרחשה ביוני 1982, כאשר ספינת מסחר ועליה 56 פליטים לבנונים שניסו לברוח מנמל טריפולי לקפריסין. צוללת של חיל הים, שמטרתה היתה לסייר באזור ולהטביע ספינות של חיל הים הסורי, עקבה אחר כלי השיט - וחשבה בטעות כי מדובר בספינה שעליה מחבלים. היא שיגרה לעברה שני טילי טורפדו, והספינה התפוצצה והחלה לשקוע. 25 בני אדם נהרגו בפיצוץ.

לפי הפרסום, כעשור לאחר האירוע התקיים בצה"ל תחקיר על הטבעת הספינה, ומפקד הצוללת דאז העיד כי פעל בהתאם להוראות הפתיחה באש. לדבריו, הוא בדק כי בספינה לא היו נשים וילדים. עם זאת, סגן מפקד הצוללת העיד בתחקיר כי "האווירה על הצוללת היתה של רצון עז לתקוף בכל מחיר. אני סברתי שאסור לירות כיוון שהזיהוי לא וודאי, אבל היחיד שתצפת בפריסקופ הוא מפקד הצוללת".

בתום התחקיר, שארך שלוש שנים, קיבל לידיו מפקד חיל הים דאז עמי אילון את מסקנות התחקיר, וסיכם כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית. בסיכומו כתב: "המסקנה כי מפקד הצוללת פעל בהתאם להנחיות מתחזקת לאור התנהלותו ביום שקדם לתקרית, כאשר החליט שלא לירות לעבר אונייה שהתקרבה מתוך חשש לפגיעה בחפים מפשע, זאת למרות שלתפיסתו הנוסעים בספינה היו מחבלים. מדובר היה בהפעלת שיקול דעת מוטעית בזמן המבצע, האירוע אינו פשע מלחמה ולא בוצעו עבירות. אין מקום לחקירה פלילית".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ