הממשלה אישרה את מינויו של אלוף אביב כוכבי לרמטכ"ל ה-22 של צה"ל

כוכבי צפוי להחליף את גדי איזנקוט ב-31 בדצמבר. אתמול הודיע נתניהו כי אלוף אייל זמיר ימונה לסגן הרמטכ"ל. הליך המינוי התנהל בצל מחלוקת בין ראש הממשלה לשר הביטחון לשעבר ליברמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וכוכבי, בחודש שעבר
נתניהו וכוכבי, בחודש שעברצילום: קובי גדעון / לע"מ

הממשלה אישרה היום (ראשון) את מינויו של אלוף אביב כוכבי לתפקיד הרמטכ"ל ה-22 של צה"ל. כוכבי, המכהן כיום כסגן הרמטכ"ל, צפוי להחליף ב-31 בדצמבר את גדי איזנקוט בתפקיד. בעבר פיקד על אגף המודיעין (אמ"ן) ועל פיקוד צפון. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לפני הישיבה כי כוכבי הוא "מפקד מוערך, עתיר הישגים ומלא כרימון תוכניות חדשנות. הוא יביא אותנו לפסגות חדשות".

לדברי גורמים שהשתתפו בישיבת הממשלה, נתניהו והשרים שללו בתוקף את התבטאויותיו של סגן הרמטכ"ל לשעבר אלוף יאיר גולן נגד הדרג המדיני. הגורמים הוסיפו כי "קציני צה"ל מוזמנים ורשאים להביע בחופשיות את דעתם המקצועית בפורמים סגורים, אבל אסור להם לבטא את דעתם על הדרג המדיני כל עוד הם בתפקיד".

מועמדותו של כוכבי אושרה בשבוע שעבר בוועדה למינוי בכירים בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג. על פי הודעת הוועדה, לא התקבלו השגות כלשהן על מינויו של כוכבי לתפקיד וכן לא נמצא "פגם כלשהו בטוהר מידותיו" או "בטוהר המידות שבשיקולים להמליץ עליו לתפקיד". 

ביום חמישי הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו, המחזיק גם בתיק הביטחון, כי אלוף אייל זמיר ימונה לתפקיד סגן הרמטכ"ל. לפי דובר צה"ל, נתניהו קיבל את המלצתו של כוכבי בעניין סגנו המיועד, וזמיר ייכנס לתפקיד בתקופה הקרובה עוד בטרם יפרוש איזנקוט. בעבר כיהן זמיר כאלוף פיקוד דרום וכן כמזכירו הצבאי של נתניהו.

מינויו של זמיר צפוי להביא לפרישה של כמה מוותיקי האלופים בצה"ל. ישנה סבירות גבוהה שאלוף ניצן אלון יפרוש, לאחר שהיה מועמד מוביל של ליברמן. אם נתניהו יהיה ראש הממשלה גם במינוי הרמטכ"ל הבא, הסיכויים של האלופים האחרים להתמנות לרמטכ"ל אחרי כוכבי אינם גבוהים.

"זמיר היה מאוד קרוב לראש הממשלה", סיפר ל"הארץ" גורם שהכיר את מערכת היחסים בין נתניהו לזמיר כשהאחרון היה מזכיר צבאי. "הוא היה בקשרים טובים עם יוסי כהן שאז היה ראש המל"ל. אייל היה די ריכוזי. ביבי סמך עליו במאה אחוז, הוא לא חשש להביע דעה שלא תמיד היתה הדעה של ביבי. ראו את הדינמיקה בינהם. הם היו גונבים מילה בצד מול כולם, היה ברור שיש שם קשר אחר. הוא היה ישיר מאוד".

שר הביטחון משה יעלון התייחס היום למינוי של זמיר ואמר כי הוא יפגע בו ובצבא. לדבריו, "מועמדים לתפקיד רמטכ"ל צריכים לעבור תפקיד של אלוף פיקוד, תפקיד של ראש אגף ואז סגן רמטכ"ל. זמיר היה רק אלוף פיקוד. הוא היה צריך להיות עכשיו ראש אגף, וניצן אלון היה צריך להיות סגן רמטכ"ל". יעלון הוסיף כי "באופן הזה אלון כנראה יצטרך ללכת הביתה ונאבד קצין מצוין".

סביב הליך מינויו של כוכבי התגלעה בחודשים האחרונים מחלוקת בין נתניהו לבין אביגדור ליברמן, שהתפטר לפני כשבועיים מתפקיד שר הביטחון. האחרון הודיע על בחירתו בכוכבי כמועמד לרמטכ"ל בזמן שנתניהו ערך ביקור בעומאן, בחודש שעבר. בהודעתו אז מסר ליברמן כי עדכן את איזנקוט ואת נתניהו בהחלטתו. אולם, לשכת ראש הממשלה פרסמה הודעה ובה ברכתו על המינוי רק כחמש שעות לאחר מכן. היום דווח בגל"צ כי להודעה על מינוי קדם ויכוח קולני בין נתניהו לשר הביטחון ליברמן. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ