נשיא צ'כיה מילוש זמאן נחת בישראל, וינאם מחר בכנסת

מילוש זמאן צפוי לחזור על ההבטחה להעביר את שגרירות ארצו לירושלים, אף כי הדבר אינו בסמכותו. ביום שלישי יחנוך מרכז תרבות בירושלים לרגל חגיגות היום הלאומי של צ'כיה

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר המדע אופיר אקוניס מקבל את פניו של נשיא צ'כיה מילוש זמאן בנתב"ג, היום
שר המדע אופיר אקוניס מקבל את פניו של נשיא צ'כיה מילוש זמאן בנתב"ג, היוםצילום: אבי דודי, משרד החוץ

נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, נחת אחר הצהריים (ראשון) לביקור בן ארבעה ימים בישראל. במהלך ביקורו הוא צפוי לחנוך את מרכז התרבות "הבית הצ'כי" בירושלים. חנוכת המרכז, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, תתקיים ביום שלישי לרגל היום הלאומי של צ'כיה. מחר ינאם זמאן במליאת הכנסת, שם הוא צפוי לחזור על הבטחותיו כי השגרירות הצ'כית תעבור בעתיד מתל אביב לירושלים - אף שהדבר אינו מצוי בסמכותו. זמאן יעזוב את ישראל ביום רביעי.

בחודש אפריל האחרון אמר ראש ממשלת צ'כיה, אנדריי באביש, כי שגרירות ארצו לא תעבור כיוון שהדבר מנוגד לעמדת האיחוד האירופי והאו"ם. זאת בעקבות דברים שאמר זמאן לפיהם נתניהו הבטיח לו שאם שגרירות צ'כיה תעבור לירושלים - הוא ייתן להם אפילו את הבית שלו. "אמרתי לו שצ'כיה לא מדינה עשירה מספיק כדי לסרב, אני מקווה שהוא יקיים את ההבטחה", הוסיף. הסמכות הסופית להכרעה בנושא היא של הממשלה, שתמכה בפשרה שלפיה ימונה קונסול של כבוד בירושלים ויועבר מרכז התרבות הצ'כי לעיר.

את תפקיד הקונסול בירושלים הציעה הממשלה הצ'כית ליו"ר אסם דן פרופר, איש עסקים ישראלי ממוצא צ'כי שקיבל את ההצעה וממתין להליך הרשמי. פרופר מתגורר בכפר שמריהו, והוא לא מתכוון לעבור לעיר לצורך התפקיד. לצ'כיה כבר היתה בעבר קונסולית כבוד בעיר, העיתונאית טטיאנה הופמן, אך מאז מותה לפני שנתיים לא אויש התפקיד.

ראש הממשלה נתניהו הגיב בשעתו לדבריו של זמאן ומסר: "אני מברך את ידידי הטוב נשיא צ'כיה מילוש זמאן על ההכרזה החשובה להעביר את השגרירות לירושלים, ומקווה שההחלטה תתבצע במהרה. אני מצפה לקבל אותו כאן במלוא הכבוד הראוי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ