נעה לנדאו

נשיא צ'כיה מילוש זמאן אמר היום (שני) לנשיא ראובן ריבלין כי הוא לא מאמין שיכולה להיות מדינה עצמאית לפלסטינים ברצועת עזה. זמאן הוסיף בפגישה בבית הנשיא כי הוא התרשם לשמוע על רעיון המדינה אחת לשני עמים כפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני וכי הוא מצפה לשמוע מריבלין רעיונות בנושא.

זמאן ציין כי הוא מבין שרעיון המדינה האחת הוא "פרובוקטיבי", ואמר: "בעשורים האחרונים מתנהל דיון לגבי שתי מדינות עצמאיות, אך אני לא רואה מדינה עצמאית ברצועת עזה, משום שאני מבין שחמאס הוא ארגון טרור". הנשיא הצ'כי הוסיף כי הוא משער שיהיו מי שיביעו מחאה נגד רעיון המדינה האחת, בעיקר עיתונאים.

ריבלין השיב לזמאן כי הוא מאמין במדינה יהודית ודמוקרטית, והוסיף: "הרשה לי לומר לך, ישראל תמיד תהיה דמוקרטיה עבור כל אזרחיה". ריבלין הוסיף בפגישה כי "במציאות העכשווית, הקשר שלנו חשוב מתמיד. אנו מקדמים בברכה את תמיכתך בהעברת השגרירות לירושלים. ירושלים היא עיר של שלום. השלום עשוי להתחיל בירושלים, ועשוי לעבור לכל העולם".

הנשיא הצ'כי נחת אתמול לביקור בן ארבעה ימים בישראל. במהלך ביקורו הוא צפוי לחנוך את מרכז התרבות "הבית הצ'כי" בירושלים. חנוכת המרכז, בנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו, תתקיים ביום שלישי לרגל היום הלאומי של צ'כיה. היום ינאם זמאן במליאת הכנסת, שם הוא צפוי לחזור על הבטחותיו כי השגרירות הצ'כית תעבור בעתיד מתל אביב לירושלים - אף שהדבר אינו מצוי בסמכותו. זמאן יעזוב את ישראל ביום רביעי.

בחודש אפריל האחרון אמר ראש ממשלת צ'כיה, אנדריי באביש, כי שגרירות ארצו לא תעבור כיוון שהדבר מנוגד לעמדת האיחוד האירופי והאו"ם. זאת בעקבות דברים שאמר זמאן לפיהם נתניהו הבטיח לו שאם שגרירות צ'כיה תעבור לירושלים - הוא ייתן להם אפילו את הבית שלו. "אמרתי לו שצ'כיה לא מדינה עשירה מספיק כדי לסרב, אני מקווה שהוא יקיים את ההבטחה", הוסיף. הסמכות הסופית להכרעה בנושא היא של הממשלה, שתמכה בפשרה שלפיה ימונה קונסול של כבוד בירושלים ויועבר מרכז התרבות הצ'כי לעיר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ