המדינה ביקשה מבג"ץ דחייה של ארבעה חודשים נוספים לאישור חוק הגיוס

חמישה ימים לפקיעת החוק, ביקשה המדינה שהות נוספת בנימוק שהתפטרות ליברמן ממשרד הביטחון יצרה "זעזוע בקואליציה" המקשה על אישור חוק חדש. אם הבקשה תידחה, החרדים יחויבו בגיוס מלא

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד חוק הגיוס בבני ברק, החודש
הפגנה נגד חוק הגיוס בבני ברק, החודש צילום: מוטי מילרוד

המדינה ביקשה היום (שלישי) מבג"ץ דחייה נוספת של ארבעה חודשים לאישור חוק הגיוס, שאמור לפקוע ביום ראשון הקרוב. בבקשה שהגישה המדינה נכתב כי התפטרותו של שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן ופרישת ישראל ביתנו מהקואליציה מצדיקות את הדחייה, שכן הן "הובילו לזעזוע בקואליציה". אם הבקשה תידחה, חוק הגיוס הקודם יפקע ביום ראשון הקרוב והחרדים יחויבו בגיוס מלא ככלל האזרחים.

"במצב הקיים, לעת הזו, אין רוב בקואליציה לנוסח החוק שגובש על ידי מערכת הביטחון ואשר עבר קריאה ראשונה", נכתב בבקשה, "באופן שמחייב היערכות מחדש בכל הנוגע להליכי חקיקה רגישים כגון אלו". מטרת הדחייה, לפי המכתב, היא "להימנע ממצב של 'וואקום נורמטיבי' בנושא שהינו רגיש במיוחד ואשר ניצב באחד הצמתים השסועים ביותר של החברה הישראלית".

ליברמן בכנסת, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

בניגוד לנכתב בבקשה, בכנסת יש רוב לחוק, מאחר וישראל ביתנו ויש עתיד הודיעו כי יתמכו בו מהאופוזציה במידה ולא יהיו בו שינויים. יחד עם זאת, הסיעות החרדיות לא מתכוונות להצביע בעד הנוסח העדכני. עיקר המחלוקת כעת נסוב סביב הסעיף המטיל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו במכסות הגיוס וסביב דרישת החרדים שבתוך שלוש שנים תוסמך הממשלה לקבוע יעדי גיוס חדשים, אם הישיבות לא יעמדו במכסות שהוצבו להן.

בג"ץ פסל בספטמבר 2017 את חוק הגיוס הקודם, המסדיר פטור לתלמידי ישיבות משירות צבאי. החוק נועד במתכונתו המקורית להגדיל את מספר המתגייסים החרדים, ואפשר להם דחיית שירות עד גיל 26, שבו ניתן פטור מלא. הפגם העיקרי שבג"ץ מצא בנוסח שנפסל הוא העובדה שבשש השנים הראשונות לחוק, כל תלמיד ישיבה יכול לעשות כרצונו וגיוס לצבא הוא מרצון ונעדר סנקציות - בניגוד לשאר המועמדים לשירות בצבא.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ