חילופי ההאשמות בין חמאס לרשות משאירים את הפיוס הפלסטיני תקוע

ברשות מאשימים את חמאס בהתחמקות מפיוס, ובחמאס טוענים כי הרשות מנסה להכתיב תנאי כניעה. דיווח באל-מיאדין: חמאס מוכן למסור לרשות את השליטה ברצועה בתמורה להקמת ממשלת אחדות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס עם בכירי חמאס חאלד משעל ואיסמעיל הנייה, ב-2016
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בכירים בפתח והרשות הפלסטינית תקפו אתמול (שלישי) את ראשי חמאס והאשימו את הארגון בניסיון להתחמק מכל התקדמות בפיוס. מנגד, בחמאס טוענים כי הרשות והעומד בראשה מחמוד עבאס אינם מעוניינים בפיוס, אלא מנסים להכתיב לארגון תנאי כניעה.

בכיר הפתח והאחראי על תיק הפיוס מטעם הרשות, עזאם אל-אחמד, אמר כי ברשות אין אמון בחמאס. לדברי אל-אחמד, שחזר מקהיר בתום סבב שיחות עם בכירים במודיעין המצרי, בשבוע הבא תתכנס ועדה מיוחדת שתדון בצעדים שיגבילו את שלטון חמאס, אך לא יפגעו בציבור הפלסטיני ברצועה.

פעילי חמאס בחאן יונס, החודש. הרשות דורשת את פירוק הארגון מנשקצילום: AFP

דבריו של אל-אחמד מגיעים לאחר ביקורת שהשמיעו בכירים בחמאס על ממשלת הרשות הפלסטינית. בארגון תובעים את התפטרות הממשלה ברמאללה, בראשות ראמי אלחמדאללה, כתנאי להתקדמות בפיוס. בכיר בארגון, מוסא אבו-מרזוק, אמר אתמול כי ממשלת הרשות לא יכולה להיות זו שתסיים את הפילוג, בהיותה חלק מהבעיה ולא מהפתרון. בדברים שפרסם כתב כי "הפתרון לתיקון המצב הוא הקמת ממשלת אחדות לאומית הבנויה על ייצוג של כל הפלגים, כפי שסוכם בביירות בתחילת השנה שעברה, והממשלה הזו תיישם את הסכם הפיוס מ-2011".

לפי ערוץ אלמיאדין הלבנוני, בחמאס הביעו נכונות למסור את השליטה ברצועת עזה לרשות הפלסטינית בתמורה להתפטרות הממשלה והקמת ממשלת אחדות. על פי הדיווח, בחמאס הציבו תנאים נוספים למסירת השלטון - ביטול כל הסנקציות שהוטלו על הרצועה והתחייבות הרשות לתשלומי משכורות הפקידים בעזה. מנגד, ברשות תובעים אחריות מלאה ברצועה ללא תנאים, דבר שמשאיר את הפער בין הצדדים בלתי ניתן לגישור בשלב זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ