ארדן פנה למושלים בארה"ב בבקשה לנקוט בסנקציות כלכליות נגד Airbnb

השר לביטחון הפנים ביקש ממושלי חמש מדינות לצאת נגד החלטת חברת שיתוף הדירות שלא לפרסם נכסים בהתנחלויות: "החברה מאמצת את הפרקטיקות והנרטיבים האנטישמיים של תנועת ה-BDS"

נעה לנדאו
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל Airbnb בריאן צ'סקי, השנה
מנכ"ל Airbnb בריאן צ'סקי, השנהצילום: Eric Risberg/אי־פי

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שלח מכתבים למושלי חמש מדינות בארצות הברית בבקשה לפעול נגד החלטת Airbnb לא לפרסם נכסים בהתנחלויות. ארדן מבקש מהמושלים לבחון את החקיקה נגד החרם במדינתם, להתבטא נגד החלטת החברה ולנקוט בצעדים רלוונטים נגדה. המכתב נשלח למושלים איתם ארדן נפגש בעבר: מושל ניו יורק אנדרו קומו, מושל קליפורניה ג'רי בראון, מושל אילינוי היוצא ברוס ראונר, למושל מיזורי מייק פרסון, מושל פלורידה היוצא ריק סקוט ומחליפו המיועד רון דה-סנטיס.

"כשר האחראי על המערכה כנגד ה-BDS, ברצוני להסב את תשומת ליבך להודעה של חברת Airbnb לפיה היא תסיר מהאתר שלה עסקים ישראליים הממוקמים ביהודה ושומרון", כתב ארדן. "בכך החברה מאמצת את הפרקטיקות והנרטיבים האנטישמיים של תנועת ה-BDS. ה-BDS אינה תנועה המעוניינת בקידום השלום או עתיד טוב יותר לפלסטינים, אלא בעשיית דמוניזציה ובאפלייה כנגד מדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזה"ת ובעלת הברית החזקה ביותר של ארה"ב באזור".

מוריה שפירא בנכס שלה במאחז עדי עד, בשבוע שעברצילום: AFP

לדברי ארדן, "המדיניות של Airbnb הנה מדאיגה במיוחד כשמבינים שהיא מכוונת אך ורק כלפי ישראל. מדיניות כזו אינה מיושמת כלפי אף אזור אחר בסכסוך. מדובר בפרקטיקה אנטישמית (בתקווה שלא בכוונה) של יישום אמות מידה כפולות כלפי ישראל, שאינן נהוגות כלפי אף מדינה אחרת".

לפ רשת ב', ראונר מאילנוי, המשתייך למפלגה הרפובליקאית, כבר אמר כי בכוונתו לבדוק כיצד לפעול בנושא, וכינה את ההחלטה של החברה "מטרידה". ראונר פועל על מנת שמועצת ההשקעות של המדינה, שתתכנס בחודש הבא, תפסיק להשקיע ב-Airbnb על רקע החקיקה הקיימת במדינה. עם זאת, הוא הפסיד בתחילת החודש בבחירות האמצע ויסיים את כהונתו בעוד כמה שבועות, כך שלא ברור אם אכן יש ביכולתו לפעול נגד החברה. המושל הבא של אילינוי, הדמוקרט ג׳יי-בי פריצקר, טרם התבטא בנושא.

נתי רום, העמוד בראש ארגון הנלחם בחרם, החודש בעין קודשצילום: AFP

ארדן ביקש מהמושלים להתבטא נגד החלטת Airbnb ולנקוט באי אלו צעדים נגד החברה, בהם "צעדים הנוגעים לקשרים המסחריים בין החברה לבין המדינה שלך ועובדי המדינה במדינתך".

כמה מדינות בארה"ב העבירו חוקים הקובעים שהתנגדות לחרם על ישראל תהווה תנאי לחתימה על חוזים ממשלתיים מול רשויות המדינה. בספטמבר, הקפיא בית המשפט הפדרלי חוק כזה באריזונה, בטענה שחרם הוא פעולה מוגנת במסגרת חופש הביטוי. היתה זו הפעם השנייה מתחילת השנה שחוק נגד חרם על ישראל נתקל בביקורת מצד בתי המשפט בארה"ב על רקע פגיעה בחופש הביטוי.  

בנוסף למכתב למושלים, פנה המשרד לביטחון הפנים למה שהוא מגדיר כ"חברים ברשת הפרו-ישראלית העולמית", שהוקמה בסיוע של המשרד לנושאים אסטרטגיים, על מנת לבקש מהם לפנות למושלים כדי שישתמשו בחוקים במדינותיהם נגד חברות וארגונים הנוקטים בחרם על ישראל.

בעקבות החלטת Airbnb צוות בין-משרדי כדי לטפל בנושא, בשיתוף המשרדים לנושאים אסטרטגיים, התיירות, החוץ, המשפטים והכלכלה ורשות המסים. החברה נימקה את ההחלטה בכך ש"ההתנחלויות הנמצאות בגדה המערבית הכבושה עומדות בלב הסכסוך הישראלי-פלסטיני" ולכן הוחלט "לנהוג באחריות". החברה מפרסמת כיום כ-200 מודעות לנכסים בשטחים, וטרם הובהר מתי אלו יוסרו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ