דיווח בלבנון: היחידה שביצעה את הפעולה בחאן יונס נכנסה לרצועה ממעבר ארז

בעיתון אל-אחבאר פורסם כי אנשי הכוח המיוחד של צה"ל חצו את הגבול תוך שימוש בתעודות זהות מזויפות עם שמות של תושבי עזה, וכי ציודם הוכנס באמצעות משתף פעולה דרך מעבר כרם שלום

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רכב שנהרס בתקיפת חיל האוויר אחרי התקרית בחאן יונס, לפני כשבועיים
רכב שנהרס בתקיפת חיל האוויר אחרי התקרית בחאן יונס, לפני כשבועייםצילום: SUHAIB SALEM/רויטרס

לוחמי היחידה המיוחדת של צה"ל שביצעו את הפעולה בחאן יונס שבה נהרג סגן אלוף מ' לפני כשבועיים נכנסו לרצועה ממעבר ארז - כך דווח הבוקר (רביעי) בעיתון הלבנוני אל-אחבאר. בדיווח, המצטט מקורות ביטחוניים ברצועה, מודגשת העובדה שאת הצד הפלסטיני של המעבר מאיישים פקידי הרשות הפלסטינית ולא אנשי חמאס. 

עוד צוין כי חברי הכוח נכנסו לעזה תוך שימוש בתעודות זהות מזויפות של אנשים המתגוררים כיום ברצועה. אם הדיווח נכון, משמעות הדבר היא שאנשי היחידה המיוחדת הצליחו לעבור לא רק את מעבר ארז אלא גם את נקודות הביקורת של חמאס שנמצאות אחריהם. הציוד של הצוות, שכלל אמצעיים אלקטרוניים, נכנס לפי העיתון לרצועה בעזרת משת"פ דרך כרם שלום. עוד צוין כי המשת"פ הכין רכב עבור אנשי הכוח, וכי כלי התחבורה נתפס על ידיד מנגנוני הביטחון של חמאס. 

מחסום ארז, באוגוסטצילום: אליהו הרשקוביץ

לפי הדיווח, חקירת מנגנוני הביטחון הובילה לחשיפת שיטות פעולה ומטרות רבות של הכוח הישראלי, בנוסף למידע על משתפי פעולה בתוך הרצועה. הבכירים הביטחוניים מסרו כי ישראל ביקשה לשתול אמצעים טכנולוגיים כדי לעקוב אחר רשת התקשורת הפנימית של הזרוע הצבאית של חמאס. לפי הדיווח, האמצעים יכולים גם לפגוע בתפקוד הרשת ולהשביתה בשעת חירום, דבר שיגרום לחמאס להשתמש באמצעים פשוטים יותר וקלים לסיכול.

הדיווח מזכיר גם ציוץ של דובר הזרוע הצבאית, אבו-עובדייה, ששיבח את שיתוף הפעולה של הציבור הפלסטיני במסירת מידע לחקירה, כולל מידע שהתקבל מתוך הקו הירוק.

התצלומים שפרסם חמאס

לפי אל-אחבאר, הכוח הישראלי נכנס לרצועה כמה פעמים בעבר לביצוע משימות. בין היתר, בתחילת השנה נכנסו חברי הכוח דרך מעבר כרם שלום כדי להתקין ציוד האזנה וריגול במרכזייה של רשת התקשורת של חמאס. במקרה אחר הם נכנסו מחופשים לטכנאים כדי להתקין ציוד באזור הגבול במזרח העיר עזה. לפי הדיווח, בשני המקרים ציוד ההאזנה נתפס על ידי מנגנוני הביטחון של חמאס.

חמאס מציג את חשיפת הפעולה בעזה כהישג, וכמה ימים אחריה פרסם תמונות של הלוחמים שהשתתפו בה, לטענת הארגון. השבוע ביקשה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לקבל דיווח מסווג ממערכת הביטחון על נסיבות המבצע. בנסיבות כאלה, המתדרך הוא בדרך כלל שר הביטחון (במקרה זה ראש הממשלה) או הרמטכ"ל. הכוונה היא שהעדכון יימסר בפורום מצומצם, כנראה ועדת המשנה למודיעין, שגם בראשה עומד יו"ר ח"כ אבי דיכטר (הליכוד). עד כה לא נמסר תדרוך לוועדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ