סנאטור רפובליקאי חוסם את העברת כספי הסיוע הביטחוני לישראל

ארגונים פרו ישראליים בארה"ב יצאו לקמפיין נגד ראנד פול, המתנגד לכל סוג של סיוע חוץ אמריקאי, ומעכב זה שבוע את האישור הסופי להסכם להעברת 38 מיליארד דולר שנחתם בתקופת אובמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראנד פול, החודש

הסנאטור הרפובליקאי ראנד פול מעכב את אישורו הסופי של הסכם הסיוע הביטחוני שנחתם לפני כשנתיים בין ארצות הברית לישראל. ההסכם עתיד לספק לישראל כ-38 מיליארד דולר לאורך עשור, ופול מונע זה כשבוע מהסנאט האמריקאי לאשרר אותו סופית, למרות התמיכה הנרחבת שיש להסכם בקרב שתי המפלגות. בימים האחרונים השקיעו ארגונים פרו-ישראליים בארה"ב מאות אלפי דולרים בקמפיין נגד פול, על רקע פעולותיו נגד הסכם הסיוע.

פול הוא פוליטיקאי ליברטריאני, ועמדותיו בנושאי מדיניות חוץ חורגות מהקו הכללי של מפלגתו. הוא מתנגד באופן נחרץ לכל סוג של סיוע חוץ אמריקאי, ובכלל זה תמיכה בישראל. בשבוע האחרון מנצל פול סמכות טכנית שנתונה בידיו לבלום את קיומה של הצבעה סופית בסנאט לאשרור הסכם הסיוע הנרחב, שעליו חתמו ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא האמריקאי ברק אובמה בשנת 2016. ההסכם כבר אושר בקיץ האחרון ברוב גדול על ידי הסנאט ובית הנבחרים, אולם כדי שהכסף יעבור בפועל, דרושה עוד הצבעה טכנית של הסנאט - ופול אינו מאפשר את קיומה.

בתגובה להתנהלותו, השקיעו השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק והארגון נוצרים מאוחדים למען ישראל מאות אלפי דולרים במודעות נגד פול, שפורסמו באתרי אינטרנט וברשתות טלוויזיה במדינת קנטאקי שאותה הוא מייצג. פול אמר בתגובה לאתר "ג'ואיש אינסיידר" כי הוא בולם את מימוש ההסכם כמחאה על מדיניות סיוע החוץ הכללית של ארה"ב. לדבריו, אין היגיון בכך שארה"ב מספקת כסף לישראל, ובמקביל מספקת כסף למדינות אחרות במזרח התיכון שעשויות לאיים על ישראל.

נשיא ארצות הברית אובמה וראש הממשלה נתניהו בניו יורק, ב-2016צילום: קובי גדעון / לע"מ

"אני נגד סיוע חוץ באופן כללי, ואם אנחנו נותנים סיוע לישראל הוא צריך להיות מוגבל בזמן ובהיקף כדי שלא נעשה את זה באופן נצחי", אמר פול. "את הסיוע לישראל אנחנו צריכים לממן על ידי קיצוץ הסיוע למדינות ששונאות את ארצות הברית", הוסיף. פול ציטט בדבריו גם את ראש הממשלה נתניהו, שאמר במהלך נאום בקונגרס לפני שני עשורים כי הוא שואף לסיים את התמיכה כלכלית של ארה"ב בישראל. הנאום של נתניהו, יש לציין, התמקד בסיוע כלכלי, ולא בסיוע צבאי מהסוג שפול חוסם כעת.

פול נחשב למבקר של מדיניות החוץ של טראמפ גם בנושאים נוספים, בדגש על תמיכתו הבלתי-מסויגת של הנשיא האמריקאי בסעודיה. הוא חבר לדמוקרטים בניסיון לשים קץ לתמיכה האמריקאית במלחמה של סעודיה נגד הכוחות האיראניים בתימן, והביע ביקורת קשה גם על גישתו המקלה של טראמפ כלפי רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ