לצד אירלנד: הקונגרס בצ'ילה קורא לממשלה לפעול להחרמת התנחלויות

ברוב של 99 תומכים מול 7 מתנגדים, חברי הקונגרס אישרו הצעה שכוללת דרישה מהממשלה לבחון את כל ההסכמים עם ישראל ולוודא שהם מתייחסים לשטחים בתוך גבולות 67'

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה, בחודש שעבר
נשיא צ'ילה סבסטיאן פיניירה, בחודש שעברצילום: Manu Fernandez/אי־פי

הקונגרס בצ'ילה אישר השבוע הצעה הקוראת לממשלה לפעול להחרמת התנחלויות בכל הסכם עתידי עם ישראל, ובחינה מחדש של הסכמי העבר. ההצעה עברה ברוב של 99 תומכים מול 7 מתנגדים בלבד, ו-30 נמנעים. אתמול (רביעי) אישר הסנאט באירלנד שלב נוסף בחקיקה להחרמת מוצרי ההתנחלויות בשלב המקביל לקריאה ראשונה בוועדה בכנסת. שתי ההצעות הן חלק ממהלך פלסטיני לרגל "יום הסולידריות הבינלאומי" עם הפלסטינים, שמתקיים היום.

ההצעה שאושרה בצ'ילה ביום שלישי כוללת דרישה מהממשלה לבדוק את כל ההסכמים שנחתמו עם ישראל, כדי לוודא שהם מתייחסים לשטחים בתוך גבולות 67' בלבד. הסעיף השני מבקש לחייב את שירות החוץ הצ'יליאני לוודא שכל ההסכמים בעתיד יתייחסו גם הם רק לגבולות אלה. עוד הוחלט להפיץ הנחיות לאזרחי צ'ילה שמבקרים או עושים עסקים בישראל כדי שיבינו את הקונטקסט ההיסטורי של המקום "ולא יתמכו בקולוניזציה או ישתפו פעולה עם הפרות זכויות אדם בשטחים הכבושים".

לבסוף, דורשת ההחלטה לייצר "מכניזם" שיאסור ייבוא מוצרים מהתנחלויות. ההצעה מכירה במדינה פלסטינית בגבולות 67', שבירתה ירושלים המזרחית. צ'ילה כבר הכירה במדינה פלסטינית בעבר. משרד החוץ בצ'ילה יבחן את ההצעה שאושרה, והיא עשויה להפוך לחקיקה בפועל בהמשך.

סאיב עריקאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, מסר כי הוא "מודה לפרלמנטים של צ'ילה ואירלנד על מאמציהם למען צדק וזכויות העם הפלסטיני".

אתמול אישר הסנאט באירלנד שלב נוסף בחקיקה להחרמת מוצרים מההתנחלויות. בחודש יולי האחרון אישר הסנאט האירי בקריאה טרומית את הצעת החוק בעזרת קולות האופוזיציה. 25 חברי פרלמנט הצביעו בעד, 20 הצביעו נגד ו-14 נמנעו. לפי ההצעה, החוק אוסר על ייבוא ומכירת מוצרים ושירותים שמקורם "בהתנחלויות לא חוקיות בשטחים כבושים". ההצבעה על החוק נדחתה מוקדם יותר השנה בניסיון לגבש פשרה מול הממשלה שביקשה לרכך אותה בעקבות פניית ישראל. עם זאת, לא הושגו לבסוף הבנות בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ