נעה לנדאו
נעה לנדאו

נשיא המדינה ראובן ריבלין תקף היום (חמישי) בראיון ל-CNN תנועות ניאו-פשיסטיות שמכחישות שואה, אך טוענות שהן מעריכות ומעריצות את מדינת ישראל. "הדבר הוא בלתי אפשרי", אמר ריבלין. "אי אפשר לומר 'אנחנו מעריצים את מדינת ישראל ורוצים איתה קשרים, אבל אנחנו ניאו-פשיסטים'. ניאו-פאשיזם מנוגד לחלוטין לרוח, לעקרונות ולערכים שמדינת ישראל נוסדה על פיהם".

מוקדם יותר השבוע נשאל גם ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון לרשת כיצד הוא מיישב בין השימוש בדימויים אנטישמיים במדינות כמו פולין והונגריה לבין היחסים הטובים של מדינות אלה עם ישראל. נתניהו אמר כי המנהיגים ששמם עלה בשיחה - בהם ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן וקנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ - נאבקים לדעתו באנטישמיות.

ריבלין הוסיף כי האמירה שהתנועות הניאו-פשיסטיות לא רצויות במדינת ישראל "נלחמת בצורה המוחשית ביותר באנטישמיות". לדבריו, "זו אמירה שמבהירה שהזיכרון הוא דבר חשוב ולא נוותר עליו בעד שום צורך פוליטי של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית לא פחות מיהודית ויהודית ולא פחות מדמוקרטית".

שלשום אמר נתניהו ל-CNN כי קיימת באירופה "אנטישמיות חדשה, שמגיעה מהשמאל הקיצוני ומכיסי איסלאם קיצוני ביבשת". בראיון היום אמר ריבלין: "אני לא חושב שהאנטישמיות חונה במקומות מסוימים. היא נמצאת בכל מקום: בימין ובשמאל, על רקע לאומני ודתי".

ריבלין התייחס בדבריו לסקר שפרסמה רשת CNN על מצב האנטישמיות באירופה, ואמר: "עלינו להילחם יחד עם העולם כולו בשנאת המיעוטים, כי גם יהודים ברחבי העולם הם לעתים מיעוט, וכל קהילה מבקשת להרגיש חלק מהמדינה שבה היא נמצאת".

לפי סקר שערך CNN בשבע מדינות אירופאיות, עשרות אחוזים מהנשאלים מאמינים שאנטישמיות היא בעיה גוברת בארצם. לדוגמא, 55% מהנשאלים גרמניה ו-48% מהנשאלים בצרפת חשבו כך. 28% מכלל הנשאלים מאמינים שליהודים יש השפעה גדולה מדי על הכלכלה העולמית. 34% מהנשאלים כלל לא שמעו על השואה או יודעים עליה "מעט". 32% מהנשאלים מאמינים כי היהודים משתמשים בשואה כדי לקדם את העמדות שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ