צה"ל: טיל נורה לרמת הגולן, הדיווחים על פגיעה בכלי טיס ישראלי - שקריים

דובר צה"ל הוסיף כי טיל שוגר מסוריה לשטח פתוח ברמת הגולן. באופוזיציה הסורית אמרו כי התרחשה הלילה תקיפה ליד בסיסי חיזבאללה. לפי סוכנות הידיעות הרשמית, הכוחות הסוריים תקפו "יעדי אויב"

ג'קי חורי
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
יניב קובוביץ

צה"ל הודיע הלילה (חמישי) כי טיל שוגר לשטח פתוח ברמת הגולן וכי לפי שעה לא ברור אם נפל בשטח ישראל. דובר צה"ל הכחיש דיווחים מהשעות האחרונות על פגיעה בכלי טיס ישראלי או במטרה ישראלית אווירית, ואמר כי הם שקריים. הערב דיווחה סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה כי חיל האוויר הסורי "הפיל מטרות אויב" באזור אל-כיסווה שמדרום לדמשק והוסיפה שהתקיפה עדיין נמשכת. לפי רשת "אלערביה" בסעודיה, מטוסים ישראליים תקפו עמדות של מיליציות איראניות. בהמשך, מסר מקור סורי לסוכנות ידיעות רוסית כי דמשק חוזרת בה מהטענה.

סמוך לאזור התקיפה נמצאים בסיסי מיליציות שיעיות שאיראן בונה. מקורות באופוזיציה הסורית אמרו לסוכנות רויטרס כי התקיפה התרחשה קרוב לבסיסי חיזבאללה, ואילו סוכנות סאנא הסורית דיווחה כי ההגנה הסורית הצליחה לבלום את המתקפה בלי פגע, חרף ירי נרחב. היום אמר ראש אמ"ן לשעבר, אלוף במילואים עמוס ידלין, כי מאז תקרית הפלת המטוס הרוסי בלטקיה, לפני כחודשיים, פחתו התקיפות הישראליות בסוריה "כמעט לאפס". בראיון לבן כספית ולאריה אלדד ב-103FM הניח ידלין כי הדבר נובע מכך שאיראן "שינתה את הטקטיקה" וצמצמה את התבססותה בסוריה לטובת לבנון ועיראק.

"מעבר לזה שהרוסים כועסים עלינו, אני מעריך שהם העבירו מסרים תקיפים מאוד גם לאיראנים, מפני שהאסטרטגיה הרוסית היא לייצב את סוריה, ואיראן מזיקה לכך בהתפשטות מפעלי הטילים המדויקים", הוסיף ידלין, המכהן כיום כראש המכון למחקרי ביטחון לאומי. לדבריו, מאבק בין איראן לישראל בשטח סוריה לא יועיל לרוסיה, ולכן אפשר לראות כבר כעת שינוי באופי הפעילות האיראנית בסוריה.

לפני כשבועיים אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי רוסיה אינה יכולה להפסיק את הפעילות האיראנית בסוריה בכוחות עצמה. נתניהו רמז לכך שיש צורך במעורבות של מדינה נוספת כדי להפסיק הפעילות הצבאית של איראן בסוריה. לדברי הנוכחים בוועדת החוץ והביטחון שהיו עדים לדבריו, נתניהו אמר כי ישראל פעלה בסוריה לאחר תקרית הפלת המטוס הרוסי ב-17 בספטמבר, שאירעה בתום תקיפה ישראלית באזור לטקיה. ראש הממשלה ציין כי מטוסי ביון ישראליים ממשיכים לטוס בשמי סוריה ואוספים מידע. מניתוח הנתונים עולה כי מאז הפלת המטוס חלה ירידה משמעותית במספר הפעמים שבהן הועבר נשק איראני דרך סוריה לחיזבאללה בלבנון. 

למחרת נאומו של נתניהו התייחס הרמטכ"ל איזנקוט לניסיונות ההתבססות של איראן בסוריה ולפעילות של חיזבאללה בשטחה. בסיור בגולן אמר כי יכולות העברת הנשק המדויק לחיזבאללה רחוקות מהמקום שאיראן וארגוני הטרור קיוו להגיע אליו, וציין כי מדובר בתוצאה של "עשייה מבצעית מתמשכת ואיכותית". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ