ארדן: לא מקבל את החלטת ועדת גולדברג, אביא את מינוי אדרי לממשלה

השר לביטחון הפנים אמר כי נימוקי הוועדה למינוי בכירים אינם מטילים דופי במועמדו למפכ"ל: "על בסיס פגישה שבה לא דנו במועמדותו, הוועדה החליטה שלא להמליץ. זה דבר מאוד מוזר". שקד: מי שממנה מפכ"ל זו הממשלה, לא חברי הוועדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: אדרי, השר ארדן והמפכ"ל אלשיך, אתמול

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן דחה הלילה (שישי) את החלטת הוועדה למינוי בכירים שלא לאשר את מועמדות משה אדרי למפכ"ל המשטרה, ואמר כי בכוונתו להביא אותה לממשלה. ארדן אמר כי הוא מעוניין להופיע בעצמו מול חברי הוועדה, בניסיון לשכנע אותם להפוך את החלטתם. לעמדתו הצטרפה גם שרת המשפטים איילת שקד.

לדבי ארדן, עמדתו התקבלה עקב תוצאת הצבעת הוועדה בנושא, 2-2. יו"ר הוועדה אליעזר גולדברג, שהתנגד למינוי יחד עם טליה איינהורן, ניצל את זכותו להכריע במצב של שוויון קולות, והטיל את הכף נגד המינוי. "אין בנימוקי הוועדה כדי לבסס 'דופי ערכי נורמטיבי' או ליקוי בטוהר המידות בהתנהגותו של ניצב אדרי ואין בנימוקים להבנתו כדי למנוע את מינוי ניצב בדימוס אדרי למפכ"ל", נכתב בהודעה מטעמו של ארדן. הוא הודיע כי ימנה בקרוב ממלא מקום למפכ"ל המשטרה במקום רוני אלשיך, שיסיים את כהונתו בעוד כשבועיים.

ממשרד המשפטים נמסר הבוקר כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מקיים התייעצויות עם הגורמים הרלבנטים, בראשם ארדן, על מנת לגבש את עמדתו בעקבות החלטת ועדת המינויים. בהודעה נמסר כי "במסגרת זו מובאים בחשבון כל הנתונים הדרושים לעניין".

בראיון לגלי צה"ל הבוקר, אמר ארדן כי קרא לעומק את ההחלטה ולא הבין את סיבת פסילתו של אדרי. "היתה הבנה שאם הוא יעבור בהצלחה אז מועמדותו תומלץ על ידי הוועדה", הסביר השר לביטחון הפנים, "פתאום, על בסיס פגישה שבה לא דנו בכלל על מועמדותו, הוועדה מחליטה שלא להמליץ. אני חושב שזה דבר מאוד מאוד מוזר".

אדרי בטקס הפרידה מאלשיך, אמשצילום: אוליבייה פיטוסי

ארדן אמר כי תפקיד הוועדה הוא לייעץ ולא לקבוע האם אדרי יהיה המפכ"ל הבא, וכי "אם הוועדה שהוקמה כדי לייעץ נמצאת בשוויון קולות, ויש גורמים משפטיים שחושבים כמוני שאין פה סיבה אמתית לבטל, אני לא מתכוון לקבל את עמדת הוועדה, אביא את זה לאישור הממשלה למרות החלטתה".

בציוץ הבוקר בטוויטר כתב ארדן כי "ניצב בדימוס משה אדרי עבר בדיקת פוליגרף תעסוקתי בהצלחה לפי דרישת הוועדה. אף מועמד לשום תפקיד אינו עובר בדיקה כזו על עברו. לא שופט עליון, לא פרקליט המדינה וגם לא ראש השב״כ. אלחם נגד עוול שעושים בפעם השנייה (אחרי גל הירש) לקצין ששירת כל חייו".

ארדן ושקד בכנסת, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

בהודעת ארדן הוא התייחס לפגישה שערך אדרי עם פיני פישלר, עורך דינו של חושף השחיתויות רפי רותם, לקראת הופעתו בפני הוועדה נגד המינוי. "יצויין שלעניין פגישת אדרי-פישלר, הרי שזו לא עסקה במר רותם אלא בטענותיו של פישלר כלפי המשטרה", נכתב בהודעת השר, "גם פישלר עצמו ציין כי לא היתה כל כוונה בפגישה להשפיע על הפנייה לוועדה. הפגישה עם פישלר לא היתה בשל היותו מייצג את רפי רותם אלא בשל ביקורתו הכללית כנגד משטרת ישראל".

בנוסף, התייחס ארדן לדו"ח מבקר המדינה מ-2016, שבו קבע המבקר יוסף שפירא שבעת שהיה ראש אגף התנועה במשטרה, אדרי החליט לבטל שישה דו"חות מהירות שהונפקו למפקד מג"ב בירושלים דאז - אף שהמסמכים שהציג למפקדים הבכירים לא העידו על כך שהעבירות נעשו במהלך פעילות מבצעית, ולעתים אף שללו את הטענה. "מדובר בכללי מנהל תקין כפי שקיים בדוחו"ת מבקר רבים ולא בפגם בטוהר המידות", נכתב בהודעת ארדן.

שרת המשפטים איילת שקד מסרה בתגובה להחלטת הוועדה כי "מי שממנה מפכ"ל זו הממשלה בהמלצת השר לביטחון הפנים, ולא שני חברי ועדת גולדברג. דעת השניים האחרים, הנציב (דניאל) הרשקוביץ ומשה טרי, פשוטה והגיונית. אי אפשר למנות מפכ"ל כאילוץ ולא לבצע את הבחירה הטובה ביותר בגלל מראית עין מאיזו פגישה. אדרי הוא קצין מצטיין. אף אדם אינו מושלם. הממשלה צריכה למנות את המועמד המתאים ביותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ