"כֶּשֶׁל בהתנהגות ובשיקול הדעת": ההודעה המלאה של ועדת גולדברג על מינוי אדרי

בהודעת הוועדה למינוי בכירים על החלטתה לא להמליץ על מינויו של אדרי למפכ"ל, מובאת גם העמדה שהביעו שניים מארבעת חבריה ונדחתה - שלא נפל פגם בטוהר מידותיו של המועמד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט בדימוס אליעזר גולדברג, ב-2013
השופט בדימוס אליעזר גולדברג, ב-2013צילום: פלאש 90

הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים הודיעה הלילה (שישי) שלא תמליץ על מינוי משה צ'יקו אדרי לתפקיד המפכ"ל. הנה ההודעה המלאה:

הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בראשות השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג קיימה בשבועות האחרונים דיונים מעמיקים על מועמדותו של ניצב (בדימוס) משה אדרי לתפקיד המפכ"ל.

הוועדה ראיינה את השר לבט"פ, המפכ"ל היוצא והמועמד וכן אישים נוספים. הוועדה גם קיבלה חומרים ומידע.

הוועדה סברה מטעמים שצוינו כי "על המועמד לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתית, כנהוג במשטרת ישראל", וכי הוועדה תיתן את חוות דעתה לגבי המינוי לאחר בדיקת הפוליגרף ואכן תוצאות הבדיקה נמסרו לוועדה.

במהלך הדיונים התברר שהמועמד נפגש עם עו"ד פישלר שמייצג את רפי רותם שלושה ימים לפני הופעתו הראשונה של אדרי בפני הוועדה. יצוין שרפי רותם התלונן על ניצב (בדימוס) אדרי.  

פרופסור טליה איינהורןצילום: אתר אוניברסיטת אריאל

המחלוקת בין עו"ד פישלר לניצב (בדימוס) אדרי היתה על סיבת קיומה של הפגישה ועל הנאמר בה.

לדעת יו"ר הוועדה השופט (בדימוס) גולדברג וחברת הוועדה פרופ' איינהורן, גם אם יעדיפו את גרסת המועמד כי בפגישתם לא דיברו כלל עם רותם, רואים הם את עצם הפגישה עם עו"ד המייצג מתלונן נגדו, שעה שהוועדה מקיימת דיוניה, ובכלל זה גם באותה תלונה, ככשל בהתנהגות ובשיקול הדעת שמגיע להתנהגות בלתי ראויה, ולא רק בגדר "טעות" כהגדרת המועמד.

השופט גולדברג ופרופ' איינהורן חזרו על הנאמר במכתב הקודם של הוועדה לשר לבט"פ כי יש לתת את הדעת על כך "כי אמון הציבור במשטרה מושפע, במידה רבה, מדמותו של המפכ"ל". לכן לדעתם העננה של הפגישה האמורה תלווה את המועמד לאורך כל שנות תפקידו, אם ייבחר לתפקיד, ובכך ייפגע אמון הציבור במשטרה.

כמו כן הם ציינו את הנאמר בדו"ח מבקר המדינה. ממצאי הדו"ח מעלים תמונה עגומה של התעלמות מדיווחים לא נכונים של קצין בכיר. לדעתם, המועמד, שהעניין היה בסמכותו ובאחריותו, אימץ נוהג שאינו מתיישב עם הקפדה על טוהר המידות במשטרה.

נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ בדרכו לישיבת הוועדה, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

לפיכך הגיעו למסקנה שאין בידם להמליץ על מינויו של המועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה.

עמדת החברים מר משה טרי ופרופ' דניאל הרשקוביץ היתה שאין הם רואים שיש בפגישתו של המועמד עם עו"ד פישלר כדי לשנות מההתרשמות הקודמת שהייתה לוועדה כולה שיש להמליץ על מינוי המועמד. הפגישה הזו התמקדה בביקורת שיש לפישלר על תפקוד המשטרה ולא עסקה בעדותו של רותם בפני הוועדה. אשר על כן לא ראו בפגישה זו דבר פעולה המעידה על פגם בטוהר המידות.

לדעתם ממצאי דו"ח מבקר המדינה לא קבעו כי נפל פגם בטוהר מידותיו של המועמד. מדובר בכשל מערכתי ואי הקפדה על מינהל תקין בכל הקשור לאופן בדיקת הבקשות שהובאו ואי הנמקה מספקת, אבל במפורש לא פגיעה בטוהר המידות.

בהחלטת הממשלה מס' 3839 מיום 27.5.2018 נאמר כי "היו הדעות שקולות בוועדה – יהא ליושב ראש הוועדה קול נוסף", ולפיכך יש לראות את עמדתם של יושב ראש הוועדה השופט גולדברג ופרופ' איינהורן כהחלטת הוועדה, שהתקבלה ברוב קולות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ