ישראל החזירה לעזה 25 סירות דייג שהוחרמו על ידי חיל הים

ההחלטה התקבלה בצה"ל בעקבות איום בעתירה לבג"ץ שהגישו ארגוני זכויות אדם. הסירות הוחזרו דרך הים, לאחר שבתחילה התנתה ישראל את שחרורן בכך שבעליהן יובילו אותן דרך היבשה בעלויות גבוהות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים פלסטינים ליד סירות דיג בעזה, בחודש שעבר

ישראל החזירה אתמול (חמישי) 25 סירות דיג דרך הים לרצועת עזה לאחר שהוחזקו במשך חודשים ארוכים, חלקן אף יותר משנתיים, בבסיס של חיל הים באשדוד. ההחלטה התקבלה בצה"ל בעקבות איום בעתירה לבג"ץ שהגישו ארגוני זכויות אדם בשם כמה מבעלי הסירות שהוחרמו.

האיום בעתירה נשלח לאחר שהארגונים טענו כי הפרקליטות הצבאית התנתה את שחרור הסירות בכך שבעליהן יתחייבו לתאם את האיסוף, ההעמסה וההובלה של הסירות מאשדוד ועד לרצועת עזה. בקדם העתירה שהוגשה על ידי הארגונים גישה, עדאלה, ואל מיזאן לפני כחודש וחצי, הם דרשו להורות לגורמים הצבאיים הרלוונטיים לפעול להחזרת הסירות ללא הטלת עלויות או הצבת תנאים על הדייגים.

מפגינים פלסטינים על סירות דייג תולים דגלים בים בעזה, בחודש שעברצילום: Khalil Hamra/אי־פי

בפנייה למנהל מחלקת בג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד ענר הלמן, ציינו עורכי הדין מונא חדאד מארגון גישה וחסן ג'בארין מארגון עדאלה, כי "מדובר בהליך מסורבל, הכרוך בעלויות כבדות מדי, שמרשינו אינם יכולים לעמוד בהן. זאת כאשר קיימות חלופות אפשריות וסבירות אחרות". לבסוף, כאמור, הועברו הסירות דרך הים.

מתוך פניית הארגונים עולה, כי על אף העמימות בעניין הגבלת הצבא לשטח הדיג, כל הסירות נתפסו כשהן בתוך שטח הדיג המותר ולא חרגו ממנו. הישאם בכר, חבר באיחוד ועדי הדייגים ברצועת עזה, אמר בשיחה עם "הארץ" כי בנוסף לסירות שהוחזרו, ישראל עדיין מחזיקה כ-40 סירות המשמשות עשרות משפחות לדיג. "ההחלטה להחזיר את הסירות דרך הים מוכיחה שיש אפשרות להעביר את הסירות ללא שום עלויות מיוחדות. ההתעקשות להעביר את הסירות דרך מעבר כרם שלום עם כל העלויות והמשאבים היתה התעמרות בדייגים", אמר.

בארגון גישה ציינו כי נוסף לסירובה, ישראל מגבילה ואף מונעת כניסת חומרים הנדרשים לשיקום הסירות שנפגעו מהירי, או מתאונות בים. לכן, הדייגים נאלצים להשבית סירות שנפגעו, או לרכוש חומרים המגיעים דרך המנהרות ממצרים, שאיכותם ירודה ומחיריהם גבוהים מאוד. הגבלות אלו פוגעות קשות ברווחיות הענף. רבים עזבו את המקצוע, ומי שממשיך, עושה זאת בלית ברירה. על פי נתוני הארגון, מספר העובדים בענף הדיג ירד מכ-10,000 בשנת 2000 לכ-3,000 כיום.

נערים פלסטינים בסירת דיג בעזה, בחודש שעברצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויט�

בגישה מציינים עוד כי ההגבלות מצד ישראל מביאות גם לפגיעה בנשים העוסקות בדיג, בחקלאות וברעיית צאן. לפי הארגון, אחוז הנשים בענף החקלאות והדיג עמד על כ-36%, ובעקבות ההגבלות צנח לפחות מ-4%.

לפי הנתונים של מרכז אלמיזאן לזכויות אדם בעזה, במהלך 2017 נרשמו 213 מקרים של ירי לעבר דייגים, שהביאו להרג של שניים מהם ולפציעתם של 14. כמו כן, במהלך 2017 עצר הצבא 39 דייגים בלב ים, ונהרסו או הוחרמו 20 סירות וכלי דיג.

מדובר צה"ל נמסר כי "ב-29 בנובמבר הוחזרו סירות דיג פלסטיניות שנלקחו על ידי כוחות צה"ל, לאחר שהפרו את ההסדרים הביטחוניים החלים במרחב הימי מול רצועת עזה. ההחלטה להחזיר סירות אלו, ואופן החזרן דרך הים, התקבלה לפני מספר חודשים ללא קשר לעתירות שהוגשו. החלטה אם להחזיר סירות נוספות תתקבל לאחר שיובאו בחשבון כלל השיקולים הרלוונטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ