יהודים בהונגריה: עיתון המזוהה עם אורבן הציג את ראש הקהילה באופן אנטישמי

שבועון כלכלי פרו-ממשלתי פרסם את תמונת נשיא הפדרציה היהודית במדינה כשסביבו שטרות של כסף. יועצו המדיני של נתניהו גינה את הפרסום בשיחה עם השגריר בישראל

עופר אדרת
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שער העיתון Figyelo שמציג את נשיא הפדרציה היהודית בהונגריה עם שטרות כסף סביבו
שער העיתון Figyelo שמציג את נשיא הפדרציה היהודית בהונגריה עם שטרות כסף סביבוצילום: AFP

ימים אחדים לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את עמיתו ההונגרי ויקטור אורבן על מאבקו באנטישמיות, הקהילה היהודית ההונגרית סוערת בעקבות שער עיתון, שנטען כי מציג באופן אנטישמי את ראש הקהילה היהודית המקומית. השבועון הכלכלי ההונגרי Figyelo, שנוקט קו פרו-ממשלתי ובעליו מקורבת לאורבן, פרסם ביום חמישי את תמונתו של נשיא הפדרציה היהודית בהונגריה, אנדרש הייסלר, כשמסביבו שטרות כסף. בכתבה נטען כי הייסלר מעורב באי-סדרים כספיים.

ממשרד ראש הממשלה נמסרה הודעה בשם היועץ המדיני של נתניהו, ראובן עזר. "היועץ המדיני של ראש הממשלה שוחח עם שגריר הונגריה בישראל וגינה את אופן פרסום תמונתו של נשיא קהילת יהודי הונגריה במגזין הונגרי. היועץ מסר כי ישראל מבקשת שממשלת הונגריה תוקיע כל גוון אנטישמי במחלוקות הפנימיות בהונגריה", נמסר.

ראש הממשלה נתניהו ומקבילו אורבן בירושלים, ביולי האחרוןצילום: חיים צח / לע"מ

ארגון "הוועד היהודי-אמריקאי" גינה את הפרסום ומסר כי העיתון עשה שימוש במוטיבים אנטישמיים מובהקים. "המתקפה הזו על הקהילה היהודית ההונגרית היא מביישת, במיוחד לאחר שראש הממשלה אורבן הכריז על אפס סובלנות כלפי אנטישמיות", נמסר מהארגון.

ברקע לפרסום כתבת השער נמצא מאבק פנים-הונגרי, שמחלק את הקהילה היהודית ההונגרית סביב הקמתו של מוזיאון שואה חדש בהונגריה. אורבן מתכוון לחנוך אותו בשנה הבאה במלאת 75 שנה לשואת יהודי הונגריה, שבה נרצחו כחצי מיליון. את המימון להקמתו נתנה הממשלה ההונגרית ובעליו יהיה הארגון היהודי EMIH ("קהילת ישראל המאוחדת של הונגריה"), שבראשו עומד הרב שלמה קובס, איש חב"ד.

מבקריו של המוזיאון, בהם הייסלר, מהארגון היהודי המרכזי בהונגריה, מתחו עליו ביקורת, וטוענים כי הוא עלול לטייח או להקטין את מעורבותה של הונגריה בשואת יהודי אירופה, לסלף את ההיסטוריה ולהפוך לכלי פוליטי בידי הממשלה ההונגרית הימנית-לאומית. "ביקשנו פעם אחר פעם שקיפות מלאה של התצוגה במוזיאון, כדי שנוכל לקחת חלק בפרויקט הזה, אבל לא קיבלנו כזו", צוטט לאחרונה הייסלר בכתבה באתר בלומברג.

מנגד, תומכי הממשלה מזכירים כי אורבן כבר הכיר בעבר בחלקה של ארצו ברדיפת היהודים בשואה, ואינו מטייח את הנושא. בשנה שעברה, בתום פגישתו עם נתניהו בבודפשט, אמר אורבן כי הוא מכיר בפשעי ארצו כלפי היהודים במהלך השואה והדגיש שממשלתו תגן על הקהילה היהודית במדינה ותיאבק באנטישמיות. "יש לנו היסטוריה קשה מאחורינו. ממשלות הונגריות קודמות ביצעו טעויות ואף חטאים כשלא הגנו על אזרחיהן היהודים... ממשלת הונגריה לא עמדה בכך במהלך מלחמת העולם השנייה ובמקום להגן על האזרחים היהודים שיתפה פעולה עם הנאצים, וזהו חטא", אמר אז אורבן.

קמפיין נגד ג'ורג' סורוס בהונגריה, ב-2017צילום: Pablo Gorondi/אי־פי

אלא שיחסו של אורבן לעברה של ארצו וליהודיה מורכב מכך. בקהילה היהודית מתחו בשנה שעברה ביקורת נוקבת על נאום שבו שיבח אורבן את המדינאי ההונגרי מיקלוש הורטי, שסייע לנאצים במלחמת העולם השנייה, על הישגיו כקצין במלחמת העולם הראשונה. "העובדה שההיסטוריה לא קברה אותנו אחרי מלחמת העולם הראשונה נזקפת לזכותם של כמה מדינאים יוצאי דופן כמו מיקלוש הורטי", אמר אז אורבן. "אי-אפשר לסתור עובדה זו באמצעות אזכור תפקידה המצער של הונגריה במלחמת העולם השנייה". אורבן גם עורר בשנה שעברה סערה בעקבות הקמפיין שהוביל נגד איל ההון היהודי ממוצא הונגרי, ג'ורג' סורוס - יעד מרכזי להתקפה של אנשי ימין ברחבי העולם ובישראל.

בשבוע שעבר, בתגובה לסקר CNN, שמצא כי כרבע מתושבי אירופה מחזיקים בדעות אנטישמיות, נשאל נתניהו על הפער בין הדיווחים על האנטישמיות בהונגריה ליחסים הטובים בין ישראל לממשלתה. הוא השיב, כי אורבן לא מתבטא באופן אנטישמי, ושיבח אותו על כך שפתח "מרכז חדש נגד האנטישמיות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ