בלחץ פעילי חרם, ביטלו קציני משטרה בארה"ב השתתפות בסמינר בישראל

שני מפקדים אזוריים הודיעו כי לא יגיעו לתוכנית ותיקה של הליגה נגד השמצה, שמבקריה מאשימים אותה בעידוד אלימות משטרתית בארה"ב. הליגה נגד השמצה: "הסמינר עוסק בהתמודדות עם טרור"

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין המטה הארצי של המשטרה, אתמול
בניין המטה הארצי של המשטרה, אתמולצילום: אמיל סלמן

שתי תחנות משטרה אזוריות בארצות הברית ביטלו בשבוע שעבר את השתתפותן בסמינר משותף עם משטרת ישראל, בגלל לחצים שהפעילו על ראשיהן פעילים למען חרם על ישראל. נציגי תחנות המשטרה היו אמורים להשתתף בתוכנית משותפת עם ישראל המתקיימת זה שני עשורים, וההחלטה לבטל את השתתפותם מהווה תקדים הגורם לדאגה בקרב ארגונים יהודיים בארה"ב, ולתחושת ניצחון בקרב פעילי תנועת ה-BDS.

התוכנית פועלת מטעם הליגה נגד השמצה, אחד הארגונים היהודיים הוותיקים בארה"ב. במסגרת התוכנית מגיעים לישראל מדי שנה מפקדי משטרה אזוריים מרחבי ארה"ב לביקור של שבוע, שבמהלכו הם לומדים כיצד משטרת ישראל מתמודדת עם המאבק בטרור, ונפגשים גם עם קצינים בכירים בכוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית. התוכנית זכתה לשבחים מצד מפקדי משטרה בכירים בארה"ב.

מפקד משטרת ורמונט, קולונל מתיו ברמינגהאם

בשנתיים האחרונות הפכה התוכנית למוקד של מאבק מצד תנועת ה-BDS, בשיתוף עם ארגונים נגד אלימות משטרתית בארה"ב. הארגונים הללו טוענים כי במהלך הביקורים בישראל, מפקדי המשטרה האמריקאים נחשפים לטקטיקות נוקשות המשפיעות לאחר מכן על האלימות המשטרתית נגד אזרחים אמריקאים, בדגש על אוכלוסיות מיעוטים. הליגה נגד השמצה מכחישה בתוקף את הטענות הללו, ובארגון אומרים כי ההיפך הוא הנכון: לדבריהם, התוכנית מציגה למפקדי המשטרה האמריקאים את החשיבות של יחסים קהילתיים טובים לצורך התגברות על איומים של טרור ואלימות.

לאורך השנים השתתפו בסמינרים בישראל מאות קציני משטרה בכירים מרחבי ארה"ב. אולם בשבוע שעבר, לראשונה בתולדות התוכנית, החליטו שני מפקדים אזוריים לבטל את השתתפותם בתוכנית, ימים ספורים לפני הגעתה של המשלחת הנוכחית לביקור בישראל. הביטול הראשון הגיע מצד משטרת מדינת ורמונט. מפקד המשטרה במדינה, קולונל מתיו ברמינגהאם, החליט בעקבות לחצים פוליטיים שהופעלו עליו לבטל את השתתפותו. ורמונט היא אחת המדינות הליברליות ביותר בארה"ב, ואחד מנציגיה בסנאט הוא המתמודד לנשיאות לשעבר ברני סנדרס.

יממה לאחר מכן, הודיעה גם ג'ודי קספר, מפקדת המשטרה בעיר נורת'האמפטון, במדינת מסצ'וסטס, על פרישה מן הסמינר. היא שלח מכתב בנושא לפעילים של ארגון פרו-פלסטיני שהציגו בפניה את התנגדותם לתוכנית. בשני המקרים, הסיבה הרשמית שסיפקו מפקדי המשטרה לביטול השתתפותם היא פניות שהם קיבלו מאזרחים שמתנגדים לתוכנית.

הפגנת תומכי BDS בתל אביב, ב-2015צילום: תומר אפלבאום

קואליציית הארגונים המתנגדים לתוכנית השקיעה מאמץ ניכר בשבועות האחרונים בניסיון לשכנע את מפקדי המשטרה לפרוש מן הסמינר. בין הארגונים שהובילו את המאבק בנושא נמנה גם הארגון "קול יהודי לשלום" (Jewish Voice for Peace). בהודעה מטעם הארגון נכתב כי "לראשונה זה 20 שנה, הביקורים המשולמים מראש של קציני משטרה אמריקאים בישראל, שבמסגרתם הם מקבלים אימונים מצד הצבא והמשטרה בישראל, נתקלים בהתנגדות".

בליגה נגד השמצה מכחישים בתוקף כי הביקורים במסגרת הסמינר כוללים "אימונים טקטיים" עם כוחות ישראליים. דוברת מטעם הליגה אמרה ל"הארץ" כי ״מטרת התוכנית היא לספק לקציני משטרה אמריקאים בכירים הזדמנות ללמוד כיצד להתמודד עם איומי הטרור, הקיצוניות והאלימות. הסמינרים מאפשרים למשתתפים ללמוד כיצד ישראל מתמודד עם טרור בתוך המסגרת של היותה חברה דמוקרטית ורב-תרבותית".

עוד נמסר מטעם הליגה נגד השמצה כי "המשתתפים בתוכנית נפגשים עם קצינים בכירים בכוחות הביטחון של ישראל וגם של הרשות הפלסטינית כדי ללמוד על האתגרים שהם מתמודדים מולם, כמו גם על חוסן קהילתי בהתמודדות מול טרור וטרגדיה".

הפגנה נגד אלימות משטרתית בארה"ב, בספטמברצילום: Rich Pedroncelli/אי־פי

בליגה נגד השמצה דחו בתוקף את הטענות על כך שהתוכנית קשורה למתחים בין גופי אכיפת החוק בארה"ב לבין האוכלוסיה השחורה במדינה. "הטענה שמוסדות יהודיים-אמריקאיים אחראים לאלימות משטרתית ולגזענות בארצות הברית בגלל התוכנית הזו, היא שגויה לחלוטין, והיא אינה מסייעת לא למאבק בגזענות בארה"ב ולא לקידום פיתרון לסכסוך המורכב בין ישראל והפלסטינים", נמסר מטעם הארגון.

הארגונים שהביאו לביטול השתתפותם של מפקדי המשטרה מוורמונט וממסצ'וסטס בסמינר פנו בימים האחרונים למספר מפקדי משטרה נוספים בצפון-מזרח, בניסיון למנוע את הגעתם לארץ. בנוסף, הם שלחו מכתבים לראש העיר בוסטון ולמושלת מדינת רוד איילנד, בדרישה שיפעלו להפסקת השתתפותם של שוטרים מטעמם בתוכנית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ