בתום מעצר של שבוע, שחררה המשטרה את מושל ירושלים מטעם הרשות הפלסטינית

עדנאן רית' נעצר בחשד לשיתוף פעולה עם מנגנוני הביטחון של הרשות - סעיף שנדיר לעשות בו שימוש בחקירה פלילית. במזרח ירושלים טוענים כי השפעתו הגדולה של רית' על הרחוב הפלסטיני הביאה את המשטרה לנסות להחליש את כוחו

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מושל ירושלים מטעם הרשות הפלסטינית עדנאן רית' במשרדו בירושלים, בחודש שעבר
מושל ירושלים מטעם הרשות הפלסטינית עדנאן רית' במשרדו בירושלים, בחודש שעברצילום: AFP

המשטרה שחררה היום (ראשון) את מושל ירושלים מטעם הרשות הפלסטינית, עדנאן רית', ואת יתר העצורים ממזרח העיר, שנעצרו בשבוע שעבר בחשד לשיתוף פעולה עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. רית' נעצר בהתאם לסעיף 7 לחוק יישום הסכמי אוסלו, שבו נאסר על אזרח או תושב ישראלי לשתף פעולה עם מנגנוני הביטחון. השימוש בסעיף זה בחקירה פלילית הוא נדיר.

בשבוע שעבר נעצר רית' ולאחר יממה ערכה משטרת ירושלים מבצע מעצרים נרחב שבמהלכו נעצרו 32 תושבים ממזרח העיר, רובם ככולם עובדים ברשות הפלסטינית. בהודעה שפורסמה לאחר המעצרים התגאתה המשטרה בפעילותה נגד הרשות בעיר. המשטרה ציינה ש-32 העצורים הם בעלי תעודות זהות כחולות, ו"חלקם אף זוכה לקבל קצבאות ממדינת ישראל". במשטרה גם מסרו שבמהלך המבצע נתפסו אלפי שקלים, תחמושת, ציוד צבאי, תעודות ומדים.

אולם היום, פחות משבוע לאחר המבצע, שוחררו כל המעורבים ולא הוגש אף כתב אישום בפרשה. רית' עצמו שוחרר למעצר בית של שלושה ימים תוך מתן ערבות של 500 שקלים בלבד. סעיף 7 לחוק יישום הסכמי אוסלו, האוסר על אזרחים או תושבים ישראלים לשתף פעולה עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית, הוא סעיף שכמעט לא נעשה בו שימוש. עד היום הורשע רק אדם אחד בהפרתו. כתב אישום בסעיף זה הוגש נגד פעיל השמאל, עזרא נאווי, בחשד ששיתף פעולה עם מנגוני הביטחון נגד מוכרי קרקעות פלסטינים.

רית', שמונה לתפקידו לפני כשלושה חודשים, נעצר מאז כבר כמה פעמים. בין היתר הוא נעצר בחשד למעורבות במעצרו של עיסאם עקל, תושב מזרח ירושלים שנחשד על ידי כוחות הביטחון של הרשות במכירת בית ליהודים בעיר. אך בכל מעצריו שוחרר רית' לאחר כמה ימים בהנחיית בית המשפט. לפני כשלושה שבועות גם הוצא נגדו צו צבאי האוסר עליו להיכנס לשטחי הרשות הפלסטינית.

במזרח ירושלים טוענים כי מינויו של רית' במקומו של המושל הקודם, עדנאן חוסייני, גרם למשטרה להתחיל לפעול נגד פעילות הרשות במזרח העיר. לרית', טוענים מקורות במזרח העיר, יש השפעה רבה יותר ברחוב הירושלמי מאשר לבכירים אחרים ברשות, ובמשטרה ביקשו להחליש את כוחו. בינתיים, טוענים במזרח ירושלים, המעצרים, החיפושים והצווים רק מחזקים את כוחו של המושל ברחוב וברשתות החברתיות.

"זה היה מבצע כושל של משטרת ישראל שעצרה כמעט 40 אנשים כדי להכשיל את מינויו של מושל ירושלים", אומר עורך הדין רמי עות'מאן המייצג את רית'. "אף שהתפקיד הזה מוכר לרשויות מאז 1995 ומעולם לא עצרו מושל ומעולם לא חקרו מושל. רק מרגע שעדנאן הפך למושל החלו לעצור אותו ולהוציא נגדו צווים".

משטרת ישראל מסרה בתגובה: "על חוקיות המעצר והצורך בו, ניתן ללמוד הן מהחלטת בית משפט השלום בירושלים שהחליט להאריך את מעצרם של החשודים והן מדחיית ערר שהוגש מטעם החשודים על החלטה זו ונדחה על הסף על ידי בית המשפט המחוזי". במשטרה הוסיפו שכשסיימו את פעולות החקירה שבגינן נדרש המעצר בפועל, החשודים הובאו בפני בית משפט לצורך שחרורם בתנאים מגבילים.

במשטרה הדגישו כי המעצר התבצע לצורכי חקירה ובהתאם להוראות החוק, והודיעו שימשיכו לנהל את החקירה במטרה למצות את הדין עם החשודים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ