אהוד ברק: השאלה על מה קיבלתי כספים מקרן וקסנר משרתת מושחתים כנתניהו

בראיון לגלי צה"ל, סירב רה"מ לשעבר לחשוף בעבור מה קיבל 2.3 מיליון דולר. הוא גם תקף את עיתון "הארץ" ואמר כי "השאלה הרלוונטית היא אם פעולתי היא חוקית והתשובה לכך היא כן"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהוד ברק
הארץ

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק עמד בסירובו היום (שני) לחשוף עבור מה שילמה לו קרן וקסנר האמריקאית 2.3 מיליון דולר. "קרן וקסנר היא לא זו ששילמה לי הכי הרבה, וגם לא זו ששילמה לי הכי הרבה על שעת עבודה", אמר ברק בתוכנית של רזי ברקאי בגלי צה"ל. "אני הולך לתת הרצאה בעוד שבוע באוניברסיטה בארצות הברית, הרצאה על טכנולוגיה, מסחר וביטחון. הם משלמים 80 אלף דולר תמורת 50 דקות שאני על הבמה. זה גלוי, אבל כל יתר הגופים, יש להם את הזכות האלמנטרית לפרטיות".

מאמר המערכת של "הארץ" קרא בסוף השבוע לברק לחשוף עבור מה קיבל את הכספים מהקרן. בין היתר נכתב כי "ברק אינו פטור ממתן הסברים לציבור על מהות הכספים שקיבל. האם ערך מחקר, ואם כן לאיזו מטרה? מי שפעיל כברק בחיים הפוליטיים, אפילו מחוץ לכנסת או למפלגה, איננו 'אזרח פרטי' שמעשיו ידועים רק למעסיקיו ולרשות המסים — ועליו להסביר לציבור מהי התמורה שמצדיקה תשלום כזה".

ברק סירב גם הבוקר לחשוף עבור מה קיבל את התשלום מהקרן. "תפנו לקרן וקסנר. אני אזרח פרטי, חרף כל המרכאות של עיתון 'הארץ', וכל זמן שלא נבחרתי לכנסת ואני עוסק במחקר, יזמות והרצאות. השאלה הרלוונטית היא אם פעולתי היא חוקית ואם היא מדווחת ואם אני משלם מס. והתשובה לכך היא כן", אמר.

ברק טען בראיון כי מדובר בשאלה פסולה: "הדרישה הזו צצה בסביבה של נתניהו, שעסוקה במאמץ שיטתי לטעון שכולם מושחתים. לכן יש להם עניין למצוא אדם שהגיע עד הטופ ולהראות שגם הוא כמותם. לדבריו, "אתה ועיתון הארץ מבלי משים משתפים פעולה עם תעלול שמשרת אנשים מושחתים כמו נתניהו".

נציבות שירות המדינה פתחה לאחרונה בבדיקה בעניין ההתקשרות עם הקרן הפילנתרופית האמריקאית. לפי גלובס, בכירי הנציבות נפגשו לאחרונה עם יו"ר הוועדה המייעצת של קרן וקסנר בישראל, אלוף במילואים עידו נחושתן ומנכ"לה בישראל, רענן אביטל. לפי הדיווח, נציגי הנציבות דרשו הסברים על אודות סכום של 2.3 מיליון דולר שקיבל ברק מהקרן בין השנים 2004 ל-2006, אך לא קיבלו מידע משמעותי.

מנציבות שירות המדינה נמסר במענה לפניית "הארץ" נמסר כי "הנציבות אכן עורכת בדיקה בנושא ההתקשרות עם קרן וקסנר, בעקבות פניות שקיבלנו בנושא מח"כים ומגורמים אחרים וכן בעקבות בקשות מידע שהוגשו לנציבות על פי חוק חופש המידע. הבדיקה נעשית כמקובל בפניות מסוג זה, כפי שנעשה לגבי כל נושא שמתקבלות פניות אודותיו, וכפי שנעשה לגבי כל בקשה המוגשת לפי חוק חופש המידע". בנציבות סירבו למסור מידע נוסף הנוגע להליך הבדיקה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ