צה"ל פתח הלילה במבצע נרחב להרס מנהרות של חיזבאללה שחוצות לשטח ישראל

דובר צה"ל הודיע הבוקר על חשיפת המנהרות ועל תחילת העבודות להשמדתן אך ציין כי בשלב זה אין היערכות חריגה בעורף. נתניהו: נרשמו הצלחות מבצעיות כבר בשלב הראשוני של המבצע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות צה"ל בגבול לבנון, הבוקר
עבודות צה"ל בגבול לבנון, הבוקרצילום: גיל אליהו

צה"ל פתח הלילה (שלישי) במבצע נרחב להרס מנהרות של חיזבאללה החוצות לשטח ישראל. דובר צה"ל רונן מנליס הודיע הבוקר על חשיפת המנהרות ועל תחילת העבודות להשמדתן. לדבריו, העבודה עליהן לא הסתיימה. מנליס אמר כי בשלב זה אין היערכות חריגה בעורף וכי תושבי הצפון התבקשו לשמור על שגרה. בעקבות המבצע, המכונה "מבצע מגן צפוני", כמה מרחבים הסמוכים לגדר המערכת הוגדרו כשטח צבאי סגור. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב לדון במבצע. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי נרשמו "הצלחות מבצעיות כבר בשלבים הראשונים של המבצע" והזהיר כי "מי שינסה לפגוע במדינת ישראל - ישלם מחיר כבד".

מהצבא נמסר כי צה"ל זיהה ב-2006 שחיזבאללה מתכוון להקים מנהרות התקפיות בכמה מוקדים. ב-2013 גילו בצה"ל שחיזבאללה מנסה להוציא את הפרויקט לפועל, אבל לא איתרו מנהרות. ב-2014, לאחר מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה, הצבא הקים צוות מיוחד שמטרתו לאתר את המנהרות בצפון, ובשנה שלאחר מכן החל לבנות את הגדר לאורך הגבול. במהלך הקמת הפרויקט הפעיל הצבא טכנולוגיות שאפשרו לאתר את המנהרות.

בצבא מסרו כי הם רואים את ממשלת לבנון אחראית למצב. "העובדה שיש לחיזבאללה מנהרות חוצות גדר לשטח ישראל זו עוד הוכחה להפרה בוטה של הריבונות הישראלית", מסר דובר צה"ל רונן מנליס. "אנחנו רואים בזה אירוע חמור מאוד שפוגע בלבנון ובתושבי לבנון. יש לנו הוכחות חד-משמעיות שצבא לבנון לא שולט בגבול, וחיזבאללה למעשה הוא זה ששולט. מאחורי פרויקט המנהרות עומד כסף איראני".

בהודעה שפרסם דובר צה"ל לתקשורת הערבית נכתב: "צה"ל מזהיר את פעילי חיזבאללה וחיילי צבא לבנון להתרחק מתוואי מנהרות שנחפרו בשטחי לבנון לכיוון ישראל. חייכם בסכנה, ראו הוזהרתם".

מנליס הוסיף כי בצבא מעוניינים להמשיך את השגרה בצפון, "אבל אנחנו עוקבים אחר ההתרחשויות. אנחנו נמצאים בשליטה מלאה של האירוע ונחושים להסיר את האיום התת-קרקעי של חיזבאללה מהגבול הצפון". בצה"ל אמנם הוחלט שלא להפר את שגרת החיים בצפון אולם בשעות האחרונות צמרת הצבא מקיימת הערכות מצב כדי לבחון את תגובות חיזבאללה לפעילות. שעות לאחר הפרסום על המבצע, פרסם חיזבאללה תמונות של החיילים פועלים בגבול:

בשנים האחרונות התריעו ראשי הרשויות בצפון בפני מפקדים בכירים בצה"ל כי הם שומעים רעשים מתחת לקרקע, אך בצה"ל שבו ואמרו אז כי אין מנהרות בגבול הצפוני. ואולם, כעת טוענים בצבא כי ידעו במשך זמן רב על כוונת חיזבאללה לפעול להקמת מנהרות, אך לא ברור באיזה שלב נמצאו המנהרות שכעת פועלים להרוס. מנליס התייחס הבוקר לדברים בראיון בגלי צה"ל ואמר כי צה"ל שלל הימצאות מנהרות במקומות שבהם דווח על רעשי חפירה מתחת לאדמה.

ההחלטה בצבא לפעול לאיתור המנהרות לא התקבלה בעקבות מידע קונקרטי אלא כתוצאה מלקחי מבצע "צוק איתן", אז מתח מבקר המדינה ביקורת על אופן הטיפול באיום המנהרות ברצועת עזה ובסביבתה. 

יו"ר סיעת המחנה הציוני יואל חסון קרא בצהריים לכנס דיון דחוף של ועדת החוץ והביטחון, בנוכחות ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו. חסון האשים כי "מבצע הבולדוזרים ההנדסי בשטח ישראל לא מותיר לנו אלא להטיל ספק בעיתוי ובהגשה. ההגשה לציבור כמבצע בצאי התקפי כדי להדציק את השארת בנט בממשלה, והעיתוי שנועד לטשטש את הציבור מהמלצות המשטרה, מוזילים את צה"ל ואת האינטרסים הביטחוניים של ישראל ובעיקר מזלזלים בתושבי הצפון".

אתמול נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו בבריסל. המפגש החל בפגישה בארבע עיניים ובסיומה אמר נתניהו כי השניים דנו בדרכים שבהן יוכלו "לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האיראנית באזור - בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים". בהודעה שפרסם משרד החוץ האמריקאי בתום הפגישה נמסר כי פומפאו הדגיש את מחויבות ארה"ב לביטחון ישראל, ואת זכותה של ישראל להגן על עצמה. 

פגישת נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב היא ניסיון לפעול בערוץ מדיני כדי לפתור את הבעיה הביטחונית המתפתחת בלבנון, לפני פנייה להפעלת כוח צבאי. ישראל מוטרדת משורת צעדים שבהם נקט חיזבאללה, בהם הקמת מפעלי נשק מדויק והשבת עיקר פעילות הארגון מסוריה ללבנון, בעקבות סיום מלחמת האזרחים. ישראל מאותגרת בגזרה הצפונית על ידי המגבלות שמטילה רוסיה על חופש הפעולה של חיל האוויר ועל ידי איום חיזבאללה שכל מתקפה תיתפס בעיני הארגון כעילה למלחמה. מנגד, האיום הישראלי להפעלת כוח מגובה בתמיכתו העקבית בישראל של ממשלו של דונלד טראמפ.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ