דובר צה"ל: שללנו הימצאות מנהרות במקומות שבהם תושבים דיווחו על רעשי חפירה

מבצע "מגן צפוני" החל הלילה אך תושבים בצפון מתריעים מזה שנים ארוכות על רעשים מתחת לאדמה. מנליס: מיקומי המנהרות "לא בהכרח עולים בקנה אחד" עם המקומות שעליהם התריעו תושבים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בגבול הצפון, הבוקר
חיילים בגבול הצפון, הבוקרצילום: רמי שלוש

צה"ל החל הלילה במבצע להרס מנהרות של חיזבאללה החוצות לשטח ישראל, אולם תושבים בצפון מתריעים כבר שנים ארוכות על רעשי חפירה מתחת לאדמה. דובר צה"ל רונן מנליס התייחס הבוקר (שלישי) לדברים בראיון בגלי צה"ל ואמר כי הצבא שלל הימצאות מנהרות במקומות שבהם דווח על רעשי החפירה. 

ראשי הרשויות באזור הצפון נפגשו בשנים האחרונות כמה פעמים עם מפקדים בכירים בצה"ל והתריעו בפניהם על טענות התושבים בנוגע לרעשים מתחת לקרקע. בפגישות שבו והבהירו המפקדים כי אין מנהרות באזור הגבול. "משנת 2013 מגיעות תלונות של אזרחים לגבי שמיעה של חפירה", אמר הבוקר מנליס. "בדקנו כל תלונה טכנולוגית ומבצעית בכלים שהיו והתפתחו לאורך השנים... המקומות שבהם יש מנהרות לא בהכרח עולים בקנה אחד עם המקומות בהם היו תלונות של אזרחים". 

בצה"ל טענו הבוקר כי הם יודעים במשך זמן רב על כוונת חיזבאללה לפעול להקמת המנהרות. ואולם, ההחלטה לפעול לאיתור המנהרות לא התקבלה בעקבות מידע קונקרטי אלא כתוצאה מלקחי מבצע "צוק איתן", אז מתח מבקר המדינה ביקורת על אופן הטיפול באיום המנהרות ברצועת עזה ובסביבתה. 

צה"ל הודיע הבוקר על חשיפת המנהרות ועל תחילת העבודות להשמדתן. מנליס אמר כי בשלב זה אין היערכות חריגה בעורף וכי תושבי הצפון התבקשו לשמור על שגרה. בעקבות המבצע, כמה מרחבים הסמוכים לגדר המערכת הוגדרו כשטח צבאי סגור.

בראיון לאחר פרסום ההודעה הדגיש מנליס כי "המנהרות האלה הן הפרה חמורה של החלטה 1701 של האו"ם. בשלב הזה אנחנו עובדים מדרום לגדר. אנחנו בתחילת המבצע, המטרה שלנו היא לנטרל את המנהרות ואנחנו נחושים לעמוד במשימה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ