צה"ל: נערכים להשמדת מנהרות גם משטח לבנון, המבצע צפוי להימשך שבועות

דובר צה"ל אמר כי במסגרת מבצע "מגן צפוני" אותרה מנהרה באורך 200 מטר שחדרה לשטח ישראל ■ הקבינט מתכנס בשעה זו לדון במבצע ■ נתניהו: נרשמו הצלחות כבר בשלבים הראשונים ■ חבר הלשכה המדינית של חיזבאללה: תם עידן שהיוזמה בידי ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות בגבול לבנון, היום
עבודות בגבול לבנון, היוםצילום: גיל אליהו

דובר צה"ל רונן מנליס אמר בצהריים (שלישי) כי צה"ל פועל בתוך שטח ישראל לנטרול מנהרות חיזבאללה במסגרת מבצע "מגן צפוני" והוסיף כי "ייתכן שהן יושמדו גם ממקומות אחרים". מנליס הוסיף כי הצבא נערך לכך שהמבצע יימשך כמה שבועות והוסיף: "אנחנו צריכים להיערך לכל התרחישים של נטרול המנהרות, חלקם לא יהיה רק בשטחנו". הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס בשעה זו לדיון במבצע. ראש הממשלה בנימין נתניהו יערוך הערב הערכת מצב בקריה ת"א בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש המועצה לביטחון לאומי, ובכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון.

צה"ל מסר כי במסגרת המבצע אותרה מנהרת טרור התקפית חוצת גדר במרחב דרום כפר כילא. עוד מסר כי כעת מבצעים החיילים מהלכים הנדסיים ומבצעיים לקראת נטרול המנהרה והבהיר כי היא לא היוותה איום מיידי על תושבי האזור. מנליס אמר כי המנהרה נחפרה מתוך בית פרטי וכי חפירתה ארכה כשנתיים. לדבריו, אורך המנהרה הוא כ-200 מטר, 40 מטר מתוכה בתוך שטח ישראל.

"זו חפירה מורכבת מאוד והתהליך ארוך מאוד", אמר מנליס. לדבריו, בניגוד למנהרות שנבנו באזור רצועת עזה, כאן הן "נחצבות בתוך הסלע, יש בהן מערכות אוורור, תאורה ובגובה שאדם זקוף יכול ללכת בהן". 

מנליס התייחס לטענות כי עיתוי המבצע קשור בחקירות נתניהו, ואמר כי הוא נבחר מבעוד מועד. "ההחלטה לשמור על המבצע סודי היתה כדי להפתיע את חיזבאללה, והתזמון לצאת אליו היה לאחר שהבשילו התנאים המודיעיניים והטכנולוגיים וכשידענו שהמנהרות חוצות לשטח ישראל", אמר מנליס. "זה לא מבצע שאושר אתמול בלילה".

העבודות לאיתור המנהרות, היום בגבול לבנוןצילום: גיל אליהו

דובר צה"ל אמר עוד: "אנחנו יוצאים למבצע הזה כשאנחנו יודעים מראש מה חיזבאללה בנה ושאין מנהרה שמוכנה להפעלה, ולא קיים איום תת-קרקעי מיידי כלפי ישראל. זה פרויקט מסווג וחשאי בחיזבאללה שרק מעטים בארגון ידעו עליו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בצהריים התייחסות פומבית ראשונה למבצע, אמר כי נרשמו "הצלחות מבצעיות כבר בשלבים הראשונים של המבצע" והזהיר כי "מי שינסה לפגוע במדינת ישראל - ישלם מחיר כבד".

נתניהו הבהיר כי הצבא פועל בכל הגזרות במקביל, הן באופן גלוי והן באופן סמוי. לדבריו, הוא עדכן את שר החוץ האמריקאי, מייק פומפאו, על המבצע ואמר לו כי המנהרות שבנה חיזבאללה "הן הפרה בוטה של הריבונות הישראלית ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701". כמו כן, אמר כי יש למנוע את התוקפנות האיראנית בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים.

חבר הלשכה המדינית של חיזבאללה, חסן חובאללה, התייחס הבוקר למבצע של צה"ל ואמר כי "ישראל מודעת לכך שתם העידן שבו ישראל יכולה לתקוף והיוזמה נמצאת בידיה". לפי חובאללה, שצוטט בכלי תקשורת בלבנון, כוחות חיזבאללה יכולים היום לבלום כל צעד תוקפני מצד ישראל וכן לתקוף בחזרה.

היועץ לביטחון לאומי בארה"ב, ג'ון בולטון, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ארה"ב תומכת במאמציה של ישראל להגן על ריבונותה. אנחנו קוראים לחיזבאללה לעצור את חפירת המנהרות לישראל, ולהימנע מהחמרת המצב ומאלימות. באופן רחב יותר, אנחנו קוראים לאיראן ולכל שליחיה לעצור את האלימות האזורית והפרובוקציות שמטילות איום בלתי מקובל על ביטחון ישראל והאזור".

מצבא לבנון נמסר כי "המצב בדרום המדינה רגוע ויציב. יחידות צבא לבנון הפרוסות באזור מבצעות את עבודתן בצורה רגילה לאורך גדר הגבול ועוקבות אחר האירועים. צבא לבנון מוכן לכל תרחיש". ארגון חיזבאללה טרם פרסם התייחסות רשמית למבצע שפתחה ישראל בגבול, אולם גורם המקורב לארגון הגדיר הבוקר בשיחה עם "הארץ" את ההודעה הישראלית כתעמולה ואמר כי מדובר בניסיון של ישראל להצדיק את הכישלון שלה ברצועת עזה בפני הציבור שלה. "בלבנון יש אמון במאזן ההרתעה שיצר חיזבאללה ולכן אין חשש מהתלקחות או מפעילות מלחמתית כל עוד הפעילות הישראלית מתנהלת בצד הישראלי של הגבול", אמר.

בתוך כך, ארגון חיזבאללה פרסם הבוקר תיעוד של חיילים הפועלים במסגרת המבצע בצד הישראלי של גבול לבנון. נראה כי התמונה מצולמת סמוך מאוד לגדר מהצד הלבנוני של הגבול.

דוברת יוניפי"ל, כוח השלום של האו"ם בדרום לבנון, צוטטה הבוקר בערוץ אלמנאר של חיזבאללה, שם אמרה כי נציגי האו"ם מקיימים מגעים עם כל הגורמים הרלוונטיים במטרה לשמר את התיווך בין הצדדים באמצעות הצינורות הבינלאומיים וכך לשמור על השקט והיציבות בגזרה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ